Jak działa tłumacz Google? 10 funkcji, których prawdopodobnie nie znasz

20.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak działa tłumacz Google? 10 funkcji, których prawdopodobnie nie znasz
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chcesz przejrzeć francuską stronę, ale nie znasz języka? Żaden problem. A może masz do przetłumaczenia dokument po niemiecku? Nie martw się, to też nie jest problemem. Dzisiaj Google tłumacz działa naprawdę sprawnie, a do tego ma mnóstwo funkcji, o których być może nawet nie wiesz.

Tłumacz Google – co to jest?

Tłumacz Google jest świetnym narzędziem do przekładu. W bazie figuruje ponad 100 języków, które możemy tłumaczyć. Translator jest w pełni darmowy. Działa w przeglądarce internetowej i jest dostępny w formie aplikacji na smartfony.

Trzeba też powiedzieć, że translator Google to nie tylko słownik. Z jego pomocą możemy konwertować mowę na tekst albo tłumaczyć “na żywo” za pomocą aparatu w telefonie – świetna opcja zwłaszcza na wakacjach.

Co więcej, od 2017 roku język polski trafił do grupy języków, którzy wykorzystują neuronowy silnik tłumaczeń. Dzięki temu możemy tłumaczyć całe zdania zamiast pojedynczych wyrazów lub wyrażeń, a ponieważ system rozumie też kontekst, przekład brzmi zdecydowanie naturalniej.

Sprawdź również DeepL – popularny translator online:
Translator DeepL, czyli alternatywa dla tłumacza Google. Czy lepsza?

Jak korzystać z tłumacza Google?

Tłumacz Google, pomimo sporej ilości funkcji, jest łatwy w obsłudze. Nie musimy nawet przechodzić na stronę translatora. Szybkiego tłumaczenia dokonamy z poziomu wyszukiwarki Google, ale w tym przypadku możliwości mamy ograniczone.

Przechodzimy na stronę Tłumacza Google. W lewej kolumnie wpisujemy słowo, które chcemy przetłumaczyć, a w prawej system wyświetli tłumaczenie.

translator google

Wybieramy język, z którego będziemy tłumaczyć. Wystarczy rozwinąć listę i wybrać ten, który nas interesuje albo skorzystać z wyszukiwarki tuż nad listą.

lista języków w tłumaczu google

Możemy też skorzystać z funkcji automatycznego wykrywania języka.

Za pomocą przycisku dwóch strzałek zamienimy języki miejscami, dzięki czemu szybko przetłumaczymy słowo z polskiego na język obcy. Alternatywnie możemy użyć skrótu klawiszowego: Ctrl + Shift + S.

tłumacz google - szybka zmiana języka

To tyle, jeśli chodzi o podstawową obsługę narzędzia. Czy na tym kończą się możliwości Tłumacza Google? Jasne, że nie.

10 funkcji tłumacza Google, których możesz nie znać

Większość z nas korzysta tylko z podstawowych funkcjonalności, jakie daje Google Tłumacz. Często niczego więcej nie potrzebujemy, a jeszcze częściej – nawet nie wiemy, że do niektórych opcji też mamy dostęp. Poznajcie 10 świetnych funkcji translatora Google.

Odsłuchaj tłumaczenie

Generator mowy to jedna z najbardziej przydatnych funkcji translatora Google. Szczególnie ceniona przez osoby, które uczą się danego języka i chcą poznać poprawną wymowę. Wystarczy, że wpiszemy wybrany wyraz i klikniemy w ikonkę głośnika, aby odsłuchać wymowę.

generator mowy w translatorze

Tłumaczenie dokumentów

Tłumacz Google pozwala tłumaczyć nie tylko pojedyncze słowa i zdania, ale i całe dokumenty. Możemy je przesłać do translatora, klikając w Dokumenty na samej górze narzędzia. System poradzi sobie bez problemu z plikami w najpopularniejszych rozszerzeniach.

tłumaczenie dokumentów w translatorze

Tłumacz mowę

Translator Google może też tłumaczyć mowę. Rzecz bardzo przydatna, jeśli usłyszeliśmy wyraz w obcym języku, ale nie znamy poprawnej pisowni. Wystarczy kliknąć w ikonkę mikrofonu w kolumnie do tłumaczenia i wypowiedzieć słowo. System wyświetli poprawny zapis i pokaże tłumaczenie. Jeśli chcemy skorzystać z tej opcji, musimy zezwolić narzędziu na dostęp do mikrofonu.

google translate - tłumaczenie mowy

Tłumacz na żywo

Jesteś na wakacjach i nie znasz języka? Skorzystaj z opcji tłumaczenia na żywo dostępnej w aplikacji. Otwórz Tłumacza Google na telefonie i kliknij w ikonę aparatu. Na ekranie wybierz opcję Szybkie i skieruj obiektyw na tekst, który chcesz przetłumaczyć.

Aplikacja przez cały czas działania będzie tłumaczyła każdy tekst, który znajdzie się w zasięgu aparatu. Tłumaczenie nakładane jest na oryginalny obraz w czasie rzeczywistym, a translator stara się nawet dopasować do tła i czcionki oryginalnego tekstu.

Napisz tekst ręcznie

Czasem łatwiej jest napisać tekst ręcznie niż wprowadzać z poziomu klawiatury, dlatego Tłumacz Google oferuje i taką funkcję. W polu tłumaczenia zmieniamy narzędzie wprowadzania na pismo ręczne i wprowadzamy tekst w okienku, które wyświetli system.

ręcznie wprowadzanie tekstu w google tłumacz

Przetłumacz strony internetowe

Kiedy mierzymy się z całą stroną w języku, którego nie znamy, kopiowanie bloków tekstu mogłoby być uciążliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wklejenie w pole tłumaczenia linku do witryny. Teraz wystarczy kliknąć w przycisk, który przekieruje nas na wskazaną stronę, aby znaleźć przetłumaczony artykuł.

translator google - tłumaczenie stron

Równie wygodnym rozwiązaniem jest instalacja rozszerzenia do przeglądarki Google Tłumacz.

Tłumacz aplikacje

Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość tłumaczeniu tekstu w aplikacjach. Zaznaczamy fragment tekstu i wybieramy Google Tłumacza, a na ekranie smartfona pojawi się tłumaczenie. Opcja jest domyślnie wyłączona, ale wystarczy, że przejdziemy do ustawień aplikacji i zakładki Dotknij, by przetłumaczyć.

tłumaczenie aplikacji

Przetłumacz teksty z obrazów i grafik

Możliwość tłumaczenia tekstu na grafikach i zdjęciach to kolejna funkcjonalność, jaką znajdziemy wyłącznie w aplikacji na telefon. Możemy albo zrobić zdjęcie tekstu, który chcemy przetłumaczyć, albo zaimportować obraz zapisany na telefonie. Teraz wystarczy zaznaczyć wybrany fragment tekstu do tłumaczenia.

tłumaczenie grafik i obrazów w google translate

Tłumacz w trybie offline

Dzisiaj nie ma większego problemu z dostępem do sieci, nawet za granicą, ale jeśli wybieramy się poza obszar Unii, to tłumaczenie w trybie offline jest wyjątkowo przydatne. W aplikacji możemy pobrać dowolny język, a translator będzie działać bez połączenia z internetem. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż słownik w formie książki, nawet jeśli jest w wydaniu kieszonkowym.

Tłumacz w wyszukiwarce Google

Do szybkiego tłumaczenie nie musimy przechodzić na stronę translatora. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy słowo “tłumacz”, aby zyskać dostęp do podstawowej wersji narzędzia.

google tłumacz w wyszukiwarce

Alternatywnie możemy wpisać w wyszukiwarkę słowo, które chcemy przetłumaczyć z dopiskiem “tłumacz”, np. „confused tłumacz”, aby otworzyć Tłumacza Google i gotowe tłumaczenie.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.