Time lapse – co to jest? Jak zrobić film poklatkowy? Aplikacje timelapse na telefon

16.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Time lapse – co to jest? Jak zrobić film poklatkowy? Aplikacje timelapse na telefon
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Film poklatkowy to świetny sposób, by w oryginalny sposób pokazać upływ czasu. Dzięki specjalnej technice można uchwycić zmiany, których normalnie nie bylibyśmy w stanie zauważyć. Wschód słońca, przesuwające się po niebie chmury czy nocna panorama miasta – jak wykorzystać do ich przedstawienia time lapse? Co to dokładnie jest i jak się do tego zabrać? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Czym jest time lapse? Definicja

Time lapse to połączenie fotografii oraz filmu. Technika ta pozwala pokazać na krótkim materiale procesy, które często nie są widoczne dla ludzkiego oka, przede wszystkim z uwagi na ich długi czas trwania.

Aby zrobić film poklatkowy, należy wykonać serię zdjęć w określonych odstępach czasowych, a następnie je połączyć i wyświetlić w przyspieszonym tempie.

Standardowo timelapse powinien mieć minimalnie 25 klatek na sekundę, zatem na jedną sekundę filmu potrzebne jest 25 zdjęć. Im szybsza jest nagrywana zmiana, tym krótszy powinien być interwał między fotografiami. W przypadku wolniejszego ruchu, przerwy między poszczególnymi zdjęciami będą już natomiast dłuższe.

Co jest potrzebne do time lapse?

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić time lapse, warto wiedzieć, jaki sprzęt będzie do tego potrzebny. Podstawą jest aparat fotograficzny: do wykonania filmu poklatkowego najlepiej wybrać ten, który ma wbudowany interwałometr (jeśli go nie ma, możesz spokojnie dokupić). Niezbędny będzie również statyw, gdyż sprzęt musi być stabilny – ruchomy może być tylko fotografowany obiekt. Warto też zadbać o odpowiednią pojemność pamięci kamery i ciągły dopływ energii.

Obecnie, aby zrobić film poklatkowy, możesz też wykorzystać swój telefon. Funkcja timelapse jest już wbudowana w niektórych nowoczesnych smartfonach, a jeśli jej nie masz – pomocne będą aplikacje na Androida lub iOS. To świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filmami poklatkowymi i chcą wypróbować różne techniki, zanim zainwestują w profesjonalny sprzęt.

timelapse

Jak zrobić film poklatkowy?

Zanim rozpoczniesz wykonywanie filmu poklatkowego, warto, oprócz pomysłu, przemyśleć kilka kwestii. Jedną z nich jest format zdjęć – RAW posiada wszystkie informacje o fotografii i umożliwia dokonywanie zmian podczas obróbki. Ich minusem może być dość duży rozmiar, w przeciwieństwie do plików JPG, które oferują mniej możliwości podczas edycji, ale są bardziej skompresowane.

Zdecyduj też, ile zdjęć jest do zrobienia oraz jaka powinna być częstotliwość ich wykonywania. Aby nagrać 10-sekundowy film, potrzebne będzie 250 fotografii. Odstęp między nimi zależy od ustawionego ISO, czasu otwarcia migawki oraz przysłony. Krótkie interwały (1-sekundowe) warto zastosować w przypadku ruchu samochodów, chodzących ludzi. Dłuższe sprawdzą się z kolei przy zmieniającej się pogodzie czy uprawie roślin.

Następnie, wybrany sprzęt umieść na stabilnym podłożu lub statywie i zastosuj podstawowe ustawienia:

  • wybierz tryb ręczny lub priorytetu przysłony (Av),
  • ustaw wartość ISO, którą uznasz za najlepszą w konkretnej sytuacji,
  • ustaw szybkość migawki i wartość przysłony,
  • wybierz najlepszy balans bieli,
  • ustaw ostrość ręcznie, by zminimalizować migotanie.

Po wykonaniu serii zdjęć możesz złożyć je w film. Do tego potrzebujesz edytora wideo, np. Windows Movie Maker czy LRTimelapse.

Time lapse w telefonie

Jak już było wspomniane, do wykonania time lapse możesz z powodzeniem wykorzystać swój telefon. iPhone’y mają zainstalowaną opcję wykonywania filmów poklatkowych – wystarczy tylko otworzyć aplikację Aparat, wybrać funkcję time lapse i rozpocząć nagrywanie. Wszystko dzieje się automatycznie, dzięki czemu nie musisz się martwić scalaniem zdjęć w całość.

time lapse w telefonie

W przypadku telefonów z Androidem, również jest możliwe wykonywanie filmów poklatkowych – głównie jednak w najnowszych modelach smartfonów. Jeśli nie masz takiej opcji w swoich ustawieniach, możesz zainstalować jedną z dedykowanych aplikacji z Google Play.

Jeśli szukasz smartfona, który będzie się idealnie nadawał do robienia filmów poklatkowych, zwróć uwagę na takie parametry, jak:

  • liczba pikseli (im więcej tym lepiej),
  • wielkość matrycy (im jest większa, tym lepsza jakość obrazu),
  • liczba obiektywów (im więcej, tym większe możliwości nagrywania filmów),
  • stabilizacja obrazu (niweluje drgania, zapewnia wykonanie zdjęć o odpowiedniej ostrości).

Aplikacje do time lapse – iPhone i Android

Time Lapse Camera – darmowa aplikacja do time lapse (Android)

time lapse android

Aplikacja pozwala na dodanie do swojego filmu poklatkowego ulubioną muzykę, zmienić jego rozdzielczość oraz wybrać czas trwania. Do wyboru jest funkcja Photo Lapse (time lapse od 1 dnia wzwyż) oraz Video Lapse (do jednego dnia). Time Lapse Camera ma intuicyjny interfejs, doskonały dla początkujących.

Lapse It – time lapse na Androida i iOS-a

aplikacje do time lapse

Lapse It oferuje wszystkie niezbędne funkcje do wykonania profesjonalnego filmu poklatkowego. W aplikacji można ręcznie ustawić ostrość, ISO i balans bieli. Użytkownik bez problemu zmieni również rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, a nawet doda dźwięk lub dodatkowe efekty.

Framelapse – time lapse w telefonie z Androidem

time lapse w telefonie z aplikacją framelapse

Framelapse to funkcjonalna aplikacja do nagrywania filmów poklatkowych na urządzeniach z systemem Android. Oferuje mnóstwo funkcji: balans bieli, kompensację ekspozycji, powiększanie i automatyczne ustawianie ostrości, a także wbudowany kalkulator do oszacowania czasu nagrywania.

PicPac Stop Motion & TimeLapse – apka do time lapse na Androida

film poklatkowy - aplikacja

Aplikacja jest dostępna na telefony z Androidem. Umożliwia tworzenie wideo lub animacji dla różnych rozdzielczości: 360p, 480p, 720p oraz 1080p. Użytkownicy mogą również dodać własne logo na końcu filmiki, a także dodawać własną muzykę. Dużym plusem jest też spora, pomocna społeczność.

Slow Shutter Cam – aplikacja do filmów poklatkowych na iPhone’y

time lapse iPhone - Slow Shutter Cam

Slow Shutter Cam to bardzo prosta i efektywna aplikacja do tworzenia filmów poklatkowych. Działa w kilku trybach: Motion Blur, Light Trail, Low Light. Podczas tworzenia wideo możesz dostosować szybkość migawki od 1/4 sekundy do nieskończoności, a także wybrać rozdzielczość zdjęć i ostrość.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.