Search icon

Czym jest TikTok Music i czy nowa platforma może zagrozić Spotify i Apple Music?

17.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Czym jest TikTok Music i czy nowa platforma może zagrozić Spotify i Apple Music?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Coraz częściej nowe piosenki stają się popularne dzięki obecności w TikTok. Najwyraźniej włodarze platformy chcą to dobrze wykorzystać i planują założenie oddzielnego serwisu pozwalającego na słuchanie muzyki i podcastów. Czy TikTok Music może zagrozić Spotify, Tidalowi i muzycznym usługom Apple?

Znak towarowy „TikTok Music” zarejestrowany

Twórcy TikToka zastrzegli znak towarowy „TikTok Music” w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych w USA już w maju tego roku. Na czym ma polegać nowa usługa? Podobnie do innych platform streamingowych, użytkownicy TikTok Music mogliby słuchać muzyki i podcastów. Nieodłączną funkcją serwisu stanie się z pewnością możliwość tworzenia własnych playlist i dzielenia się nimi z innymi osobami. Aspekt społecznościowy w TikTok Music może stać się wyróżnikiem serwisu na tle konkurencji. Platformy takie, jak Spotify lub Tidal nie mają bowiem tak dużego zaplecza social media z wielomilionową rzeszą użytkowników z całego świata.

ByteDance, czyli właściciel TikToka, ma już doświadczenie w strumieniowaniu audio. W 2020 powstał serwis Resso, który działa w Brazylii, Indiach i Indonezji.

Resso początkiem TikTok Music?

Aplikacja Resso ma podobną funkcjonalność do tej opisanej w zgłoszeniu patentowym TikTok Music. W krajach, gdzie aplikacja funkcjonuje, jest bardzo mocno powiązana samym TikTokiem. Użytkownicy w Brazylii mogą między innymi jednym kliknięciem przejść z TikTok do Resso, aby słuchać tam muzyki.

Jak TikTok Music zdobędzie słuchaczy?

Z technicznego punktu widzenia stworzenie serwisu do stremowania muzyki i podcastów nie powinno być dla ByteDance problemem. Dużo większym kłopotem może być natomiast przyciągnięcie użytkowników – słuchaczy przyzwyczajonych już do Spotify, Tidala lub Apple Music. Ciężko wyobrazić sobie, aby ktoś opłacał dwie subskrypcje (a TikTok Music zapewne będzie jej wymagał) w dwóch różnych aplikacjach, które działają w identyczny sposób.

TikTok

W przypadku odtwarzania muzyki ciężko też wyobrazić sobie jakieś dodatkowe funkcjonalności i usługi, które mogłyby przyciągnąć dotychczasowych użytkowników konkurencyjnych platform. Nadzieją dla twórców serwisu społecznościowego może być natomiast ogromna rzesza użytkowników TikToka – aplikację pobrano już ponad trzy miliardy razy na całym świecie. Pewnym problemem ByteDance może być natomiast cała seria zarzutów związanych z ochroną prywatności, które pojawiały się w przeszłości.

nano google news

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.