TikTok bez znaku wodnego – jak to zrobić w prosty sposób?

13.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
TikTok bez znaku wodnego – jak to zrobić w prosty sposób?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Także w Polsce bije rekordy popularności. To, co jednak zastanawia wielu użytkowników tej aplikacji, to, czy możliwe jest pobranie filmu z TikToka bez znaku wodnego. Tak, jest to możliwe. Jak usunąć znak wodny z TikToka? Warto też wiedzieć, czym tak naprawdę jest znak wody i dlaczego TikTok go w ogóle stosuje.

Czy można pobrać TikTok bez znaku wodnego? Przydatne narzędzia

Jak wspomniano, TikTok cieszy się obecnie ogromną popularnością. Jak również wskazano, usunięcie znaku wodnego z filmów z tej aplikacji jest możliwe i to na kilka sposobów. Filmu z samej aplikacji pobrać bez znaku wodnego oczywiście nie można. TikTok stosuje go w celu zabezpieczenia treści udostępnianych przez użytkowników oraz w celu promocji aplikacji.

Usunięcie znaku wodnego jest jednak możliwe dzięki innym, zewnętrznym aplikacjom.

O tym, jak nagrywać na TikToku, wie zdecydowana większość użytkowników, ale jak usunąć z niego znak wodny? Można wyróżnić kilka opcji:

1. Pierwszy polega na skorzystaniu ze strony Snaptik. Umożliwia ona pobranie filmu z TikToka przy jednoczesnym usunięciu znaku wodnego. Jak usunąć znak wodny z TikToka w ten sposób? Krok pierwszy to otworzenie filmu w aplikacji i kliknięcie w niego w taki sposób, w jaki chciałoby się go udostępnić. Krok drugi to skopiowanie linku do wybranego filmu na TikToku. Krok trzeci to wejście na stronę Snaptik i wklejenie linka do okienka. Krok czwarty i ostatni to pobranie filmu już bez znaku wodnego.

2. Alternatywą dla strony Snaptik jest serwis sssTikTok, który działa w niemal identyczny sposób.

3. Jeśli chodzi o posiadaczy iPhone’ów, to dla nich pobieranie TikTok bez znaku wodnego możliwe jest dzięki stronie Mav Export. Zasada działania jest tu identyczna jak w przypadku poprzednich serwisów.

4. Kolejna opcja to docięcie filmu z aplikacji tak, aby usunąć kawałek nagrania, na którym wyświetlany jest znak wodny. Do tego celu wykorzystać można m.in. program YouCut. Co ważne, do tego celu przydana będzie tak naprawdę większość programów umożliwiających kadrowanie oraz przycinanie obrazu. Trzeba tu jednak podkreślić, że ten sposób wiąże się z utratą jakości obrazu. Dlatego większość użytkowników preferuje korzystanie z serwisów wskazanych wyżej.

Czy usunięcie znaku wodnego z TikToka jest zgodne z prawem?

Wielu użytkowników zadaje sobie również często pytanie, czy TikTok bez znaku wodnego jest legalny i zgodny z prawem. Zacząć jednak warto od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest znak wodny. Ogólnie rzecz ujmując, jest to graficzny hologram, który umieszczany jest na zdjęciach i filmach. Stosowany jest w celu zabezpieczenia danego zdjęcia lub filmu, polegającego na wskazaniu, skąd pochodzi oryginalnie dzieło. Znak wodny stosowany jest w celu przypisania autorstwa danemu dziełu. W przypadku TikToka znakiem wodnym jest logo aplikacji oraz nazwa autora filmu. Materiały oznaczone znakiem wodnym można zgodnie z prawem przeglądać i pobierać, ale nie można ich modyfikować.

tiktok bez znaku wodnego a prawo

Zatem nawet wiedząc, jak usunąć znak wodny TikTok, to czy można to robić? Usunięcie znaku wodnego jest legalne pod warunkiem, że robi się to na własny użytek. Oznacza to, że pobrany film z aplikacji bez znaku wodnego może być oglądany wyłącznie przez osobę, która pobrała film i usunęła znak wodny. Niezgodne z prawem jest zatem dalsze udostępnianie filmu bez znaku wodnego. W takim bowiem przypadku mówić można po prostu o kradzieży intelektualnej. Pamiętać trzeba, że twórcy aplikacji TikTok zwracają na ten aspekt szczególną uwagę. Wynika to choćby z coraz większej popularności tzw. rolek na Instagramie, których treści są naprzemiennie wykorzystywane przez te same osoby na TikToku.

Dlaczego TikTok dodaje znak wodny?

Znak wodny ma na celu chronić prawa autorskie twórców nagrań, a dodatkowo promować samą aplikację TikTok. W przypadku aplikacji TikTok znak wodny jest także elementem strategii brandingowej marki. Innymi słowy, ma on na celu promocję aplikacji. Użytkownicy, widząc film w innych mediach, dostają informację, z jakiego źródła on pochodzi. To skutecznie buduje świadomość i rozpoznawalność marki.

tiktok bez znaku wodnego

Twórcy aplikacji dbają o prawo autorskie i potrafią skutecznie wyłapywać w sieci filmy pochodzące oryginalnie z TikToka, które publikowane są na innych serwisach. Oznacza to, że pobieranie filmów, usuwanie z nich znaku wodnego i publikowanie jako „swoje” w innych serwisach społecznościowych nie ma większego sensu. Można się bowiem spodziewać, że prędzej czy później takie nagranie zostanie usunięte z sieci.

Warto na koniec dodać, że TikTok dba jeszcze o inne, dodatkowe aspekty. Mowa tu choćby o tym, że korzystanie z aplikacji możliwe się po ukończeniu 13. roku życia. Wszystko po to, aby chronić najmłodszych przed nagraniami, które nie do końca mogą być dla nich przeznaczone. Co ważne, aplikacja ma także wbudowaną kontrolę rodzicielską.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.