Tidal vs Spotify – który serwis muzyczny jest lepszy? Porównanie oferty

10.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Tidal vs Spotify – który serwis muzyczny jest lepszy? Porównanie oferty
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Miliony utworów na wyciągnięcie ręki, łatwe zarządzenie playlistami, dostęp do muzyki offline – to powody, dla których muzyczne serwisy streamingowe cieszą się coraz większą popularnością. Wybór pomiędzy poszczególnymi serwisami jest spory, dlatego przyjrzyjmy się szczegółowemu porównaniu oferty dwóch gigantów na rynku. Tidal czy Spotify – który z nich będzie lepszym wyborem?

Tidal czy Spotify: ceny poszczególnych planów

Porównania Tidal vs Spotify zacznijmy od ceny, bo to często ona determinuje wybór konkretnego serwisu.

Spotify oferuje aż 5 różnych planów subskrypcji, w tym jeden zupełnie za darmo. Użytkownik może wybrać:

 • plan darmowy (reklamy);
 • plan premium Individual: 19,99 zł za miesiąc;
 • plan premium Duo (2 konta): 24,99 zł za miesiąc;
 • plan premium Family (do 6 kont): 29,99 zł za miesiąc;
 • plan premium Student: 9,99 zł za miesiąc.
spotify - ceny
Źródło: Spotify

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku serwisu Tidal, który w swojej ofercie nie ma darmowego planu:

 • plan HiFi: 21.99 zł za miesiąc;
 • plan HiFi Plus: 39,99 zł za miesiąc;
 • plan Family (do 5 kont): od 29 zł za miesiąc;
 • plan Student: od 9,99 zł za miesiąc.
tidal - ceny
Źródło: Tidal

Zarówno Spotify jak i Tidal oferują darmowy okres próbny, który trwa 1 miesiąc (zdarzają się promocje, dzięki którym ten okres wydłuża się do np. do 3 miesięcy). To świetny sposób, żeby zapoznać się z możliwościami poszczególnych serwisów i wyrobić sobie o nich opinię, zanim zdecydujesz się na zakup płatnego planu.

Jeśli chcesz kierować się wyłącznie ceną przy wyborze, to Spotify jest zwycięzcą tego pojedynku.

Spotify Free

Skupmy się jeszcze przez chwilę na możliwościach, jakie daje darmowa wersja Spotify. Jak to często w takim przypadku bywa, bezpłatny Spotify ma pewne ograniczenia. I chociaż jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z serwisu korzystają sporadycznie albo chcą zapoznać się z jego możliwościami, to przy dłuższym użytkowaniu szybko okaże się, że plan premium jest po prostu wygodniejszy.

Spotify Free nie oferuje bowiem wszystkich tych funkcji, które znajdziemy w wersji płatnej. Musimy przede wszystkim liczyć się z reklamami, które bywają uciążliwe. Jakość muzyki jest gorsza, a użytkownik nie może przewinąć więcej niż 6 piosenek na godzinę. Plusem tego rozwiązania jest pełen dostęp do biblioteki serwisu.

Warto też nadmienić, że Tidal w ogóle nie oferuje darmowego planu. Jeśli chcesz korzystać z serwisu, to na start musisz liczyć się z opłatami.

Tidal vs Spotify: biblioteka utworów

Tidal i Spotify zgromadziły potężną bibliotekę utworów. Spotify deklaruje, że ma ponad 80 milionów kawałków. W Tidal natomiast znajdziemy ponad 100 milionów utworów. Warto jednak dopowiedzieć, że w Spotify znajdą się kawałki, których na próżno szukać w Tidal i odwrotnie.

Nie mniej, biblioteki tych serwisów są tak przeogromne, że każdy bez problemu powinien znaleźć tu coś dla siebie. Trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę, więc w tym przypadku starcie kończymy remisem.

Potrzebujesz nowych słuchawek?

Spotify czy Tidal: jakość muzyki

Kwestia wyjątkowo ważna dla tych, którzy uwielbiają muzykę odtwarzaną w wysokiej jakości. Różnice pomiędzy tymi serwisami są… naprawdę znaczące.

Tidal zdecydowanie wychodzi na prowadzenie, ponieważ w pakiecie HiFi maksymalny bitrate to 1411 kb/s, a w droższym pakiecie HiFi Plus osiąga wartość 9216 kb/s. To oznacza, że Tidal oferuje muzykę w jakości porównywalnej do tej z płyt CD, a dźwięk jest bezstratny.

W Spotify natomiast w planach premium możemy liczyć maksymalnie na 320 kb/s. To zdecydowanie gorszy wynik, jeśli jednak nie jesteś audiofilem i/lub nie masz sprzętu, który pozwoli cieszyć się muzyką w lepszej jakości, to i tak będziesz zadowolony.

Zwycięzca: bezsprzecznie Tidal.

Spotify planuje wprowadzić pakiet z lepszą jakością dźwięku:
Spotify Hi-Fi
Spotify Supremium (Spotify HiFi) – nowy plan, to nie tylko bezstratna jakość dźwięku

Spotify vs Tidal: pobieranie muzyki i słuchanie offline

Brak dostępu do internetu, wakacje za granicą czy chęć ograniczenia poboru pakietu danych – w każdej z tych sytuacji przydaje się możliwość pobierania wybranych kawałków i słuchania muzyki w trybie offline.

Na szczęście i Spotify, i Tidal taką opcję oferują. Możesz pobierać pojedyncze utwory, całe albumy albo wybrane playlisty i odtwarzać je na swoim urządzeniu bez konieczności zużycia pakietu danych internetowych.

Zwycięzca: remis.

Migracja utworów, albumów i playlist do wybranego serwisu

Czy można przenieść playlisty z Tidal do Spotify albo ze Spotify do Tidal? Tak, ale migracji nie dokonasz bezpośrednio z wybranego serwisu muzycznego. Z pomocą przychodzą takie strony jak soundiz.com (polecany przez sam serwis Tidal) czy tunemymusic.com

Większość tych serwisów oferuje także opcje automatycznej synchronizacji. Użytkownik może samodzielnie zarządzać częstotliwością czy metodą synchronizacji. Rzecz niezwykle przydatna, jeśli równolegle korzystasz z kilku serwisów muzycznych.

Spotify natomiast oferuje możliwość odtwarzania plików lokalnych, czyli np. tych zapisanych na komputerze.

Zwycięzca: Spotify.

Tidal czy Spotify: aplikacje mobilne

Każdy z omawianych serwisów muzycznych posiada własną aplikację mobilną. Każda też ma swoje wady i zalety, jednak mimo wszystko korzystanie z nich jest wygodne i intuicyjne.

Aplikacja mobilna Spotify ma prosty interfejs, po którym łatwo nawigować. Pozwala tworzyć playlisty, wyszukiwać utwory i wykonawców, korzystać z gotowych playlist. W apce znajdziemy też muzykę wpasowującą się w nastrój, na imprezę czy do ćwiczeń. Można słuchać muzyki przy wyłączonym ekranie.

aplikacja spotify
Źródło: App Store

Aplikacja mobilna Tidal ma podobne funkcje do apki Spotify. Też przyjemnie się po niej nawiguje, interfejs jest prosty i schludny. I tutaj można tworzyć oraz udostępniać playlisty, wyszukiwać ulubione kawałki oraz twórców. Znajdziesz tu playlisty tworzone przez ekspertów i mixy playlist, które opierają się na preferencjach muzycznych.

aplikacja tidal
Źródło: App Store

Trzeba też nadmienić, że każda z aplikacji została wyposażona w algorytmy, które analizują preferencje użytkownika i na podstawie zgromadzonych danych mogą zaproponować nowych wykonawców, którzy powinni trafić w Twój gust muzyczny. Bardzo fajne rozwiązanie, jeśli chcesz poszerzać swoje horyzonty, bo propozycje Tidal i Spotify często są trafne.

Trudno jednoznacznie wskazać, która aplikacja jest lepsza. To kwestia indywidualnych preferencji, bo każda z nich w swoim podstawowym założeniu działa bardzo dobrze.

Zwycięzca: remis.

Dodatkowe funkcje, o których warto wiedzieć

Skupimy się tutaj na funkcjach mniej oczywistych i wcześniej nieopisanych. Takich, które warto znać i które często niesamowicie ułatwiają życie.

Ciekawe funkcje w Spotify:

 • Friend Mix – jedna playlista dla wszystkich znajomych, do której każdy swobodnie dodaje utwory,
 • oszczędzanie danych kosztem niższej jakości muzyki,
 • możliwość włączenia płynnego przejścia pomiędzy utworami,
 • odtwarzanie muzyki w trybie prywatnym,
 • wyszukiwanie piosenki po słowach,
 • integracja aplikacji Zegar i Spotify – ustaw wybrany utwór w formie budzika,
 • możliwość odzyskania usuniętych playlist,
 • Spotify Connect.

Ciekawe funkcje w  Tidal:

 • funkcja Live – dzielenie się muzyką w czasie rzeczywistym,
 • muzyka w trybie Master – studyjna jakość dźwięku,
 • 360 Reality Audio – możliwość włączenia dźwięku przestrzennego,
 • możliwość zapisania utworów pobranych offline na karcie SD,
 • ekskluzywne albumy, które znajdziesz tylko w Tidal,
 • Tidal Connect.
spotify vs tidal - ciekawe funkcje

Tidal czy Spotify: co wybrać?

Wybór konkretnego serwisu jest sprawą mocno indywidualną, ale jest kilka kwestii, które mocno wyróżniają ofertę Spotify czy Tidal.

Lepszą jakość oferuje bezsprzecznie Tidal. Jeśli jesteś audiofilem i zależy Ci na tym, aby utwory odtwarzane były w możliwie najwyższej jakości, to Tidal jest rozwiązaniem dla Ciebie. Zresztą wyżej wymieniona lista dodatkowych funkcji pokazuje, że serwis bardzo mocno stawia na jakość muzyki i rozwiązania, które ją jeszcze bardziej podbijają.

Na korzyść Spotify zdecydowanie przemawia darmowa plan. Z pewnymi ograniczeniami, wiadomo, ale jeśli nie słuchasz muzyki kilka godzin dziennie, to nie powinny nadmiernie męczyć. Spotify jest zresztą wyraźne tańszy od Tidala i pakiety premium kosztują kilka złotych mniej. Dla wielu dużym plusem jest też bogata kolekcja podcastów.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.