TIDAL – co to jest? Ceny, pakiety i jakość muzyki

09.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
TIDAL – co to jest? Ceny, pakiety i jakość muzyki
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obecnie istnieje wiele aplikacji służących do słuchania muzyki – oprócz Youtube Music czy Spotify sporą popularnością cieszy się Tidal. Co warto wiedzieć o tej aplikacji? Jakie funkcjonalności oferuje oraz jakie są ceny poszczególnych pakietów? Wszystkie ważne informacje prezentujemy w poniższym artykule. 

TIDAL – podstawowe informacje o tej platformie streamingowej

Tidal jest norweską aplikacją oferującą usługi strumieniowego przesyłania muzyki, podcastów i filmów. Jej elementem rozpoznawczym jest fakt, iż oferuje bezstratny dźwięk oraz teledyski w wysokiej rozdzielczości. Nie brakuje w niej także ekskluzywnych treści i specjalnych funkcji muzycznych. 

Tidal ma w swojej ofercie przeszło 100 milionów utworów oraz 650 000 wideo (teledysków, koncertów i innych materiałów) – a liczby te stale rosną. Tak szeroka biblioteka wynika z tego, iż firma współpracuje z wieloma wytwórniami – zarówno tymi globalnymi jak i niezależnymi, lokalnymi. 

tidal
Źródło: Tidal

Na użytkowników dodatkowo czekają atrakcyjne benefity m.in. w postaci możliwości wygrania biletu na koncert ulubionego artysty czy przedpremierowego wysłuchania nowego utworu. Posiadacze subskrypcji mają dostęp do muzyki za pośrednictwem internetu oraz w trybie offline, a także aplikacji mobilnych.

Czy TIDAL ma dużą bibliotekę utworów?

TIDAL muzyka charakteryzuje się imponującą liczbą utworów znajdujących się w bibliotece. Użytkownicy aplikacji mają dostęp do ponad 100 milionów utworów oraz 650 tysięcy teledysków.

Biblioteka TIDAL jest naprawdę pokaźną i umożliwia swoim subskrybentom dostęp do podobnej liczby utworów, co Spotify.

Jakość muzyki w TIDAL

Wysoka jakość muzyki to największy atut tej platformy streamingowej. Firma oferuje dwa pakiety. Są one następujące: 

  • Tidal HiFi – wysoka jakość dźwięku 16 bit, 44,1 kHz (jakość płyty CD) w formacie FLAC, AAC
  • Tidal HiFi Plus – bezstratna jakość dźwięku 24 bit, 192 kHz w formatach HiRes FLAC, Dolby Atmos, Sony 360 Reality Audio, FLAC oraz dodatkowy katalog w jakości dźwięku Master Quality Authenticated (MQA) oraz playlisty z linii Tidal Masters. 
tidal HiFi - czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że konsumenci, którzy są melomanami, odczują wyraźną różnicę w jakości dźwięku. Wszystko za sprawą znacznie wyższego maksymalnego poziomu bitrate w przypadku wariantu HiFi Plus.

Niezależnie od rodzaju wybranej subskrypcji użytkownicy mogą odtwarzać wybrane utwory bez limitów oraz reklam, a także pobierać je, aby słuchać w trybie offline.

Ceny pakietów TIDAL

Ceny poszczególnych pakietów prezentują się następująco:

  • Tidal HiFi – 21,99 zł (konto indywidualne), 34,99 zł (konto rodzinne – do 6 użytkowników), 9,99 zł (konto studenckie)
  • Tidal HiFi Plus – 39,99 zł (konto indywidualne), 59,99 zł (konto rodzinne), 19,99 zł (konto studenckie).

Na jakich urządzeniach można korzystać z TIDAL?

Z Tidal można korzystać na następujących urządzeniach:

  • smartfony i tablety (system operacyjny Android, iOS),
  • komputery i laptopy (system operacyjny Windows, MacOS, Linux),
  • telewizory z funkcją SMART TV. 

Polecane głośniki przenośne:

Subskrypcja TIDAL to możliwość użytkowania aplikacji za pośrednictwem komputera lub laptopa. Aby uzyskana jakość była na porządnym poziomie, najlepiej skorzystać z przeglądarki Chrome lub Firefox. W tym przypadku użytkownicy będą mieli do czynienia z wersją desktopową.

Niezwykle chętnie wybierany przez posiadaczy rozwiązaniem jest odtwarzanie utworów za pośrednictwem aplikacji pobranej na telefon komórkowy lub tablet.

aplikacja tidal na smartfony i tablety
Źródło: App Store

Ciekawym rozwiązaniem, z którego można korzystać od niedawna, jest Tidal Connect. Dzięki niej muzyka znajdująca się w chmurze w jakości HIFI może być z łatwością przesłana do danego urządzenia.

Osoby posiadające TIDAL mogą również w celu odtworzenia najwyższej jakości dźwięku skorzystać ze smart TV, a także deski rozdzielczej. Co ciekawe, do odtworzenia albumu nie jest konieczny dostęp do internetu. Istnieje możliwość pobrania poszczególnych albumów i playlist i przesłuchiwania ich w trybie offline.

Może się zdarzyć, że zajdzie awaria, w wyniku której TIDAL nie działa. W tym wypadku użytkownicy mogą skorzystać ze specjalnego portalu służącego do zgłoszeń i sprawdzić za jego pośrednictwem, czy inni subskrybenci również zmagają się z zaistniałą awarią.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.