The Idol: pierwsze opinie i nowy zwiastun. Jest kontrowersyjnie, ale czy dobrze?

01.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
The Idol: pierwsze opinie i nowy zwiastun. Jest kontrowersyjnie, ale czy dobrze?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na początku czerwca w serwisie HBO Max zobaczymy premierę nowego gwiazdorskiego serialu “The Idol”, w którego obsadzie znaleźli się Lily Rose-Depp i The Weeknd. Pierwsze recenzje ujrzały już światło dzienne i daleko im do entuzjastycznej zapowiedzi tego, co nas czeka. Tytuł może okazać się jednym z najbardziej kontrowersyjnych i najgorzej ocenianych, jakie wyszły spod szyldu HBO. Zobaczcie nowy zwiastun. 

The Idol – pierwsze recenzje i nowy zwiastun

Zapowiadany jako najbardziej niemoralna historia miłosna “The Idol” zdecydowanie wziął sobie do serca tę etykietę – przynajmniej tak wynika z pierwszych recenzji krytyków. Serial ukazuje historię pewnego romansu, który wywiązuje się pomiędzy początkującą piosenkarką pop (Lily-Rose Depp) oraz tajemniczym właścicielem klubu w Los Angeles (The Weeknd). Jego nowy zwiastun prezentuje się następująco:

Za tytułem stoi Sam Levinson – twórca głośnej “Euforii” – który zastąpił na tym stanowisku Amy Seimetz (“Atlanta”, “Dziewczyna z doświadczeniem”). Krok ten stanowi konsekwencję interwencji samego The Weeknd, który jest również współautorem scenariusza i producentem wykonawczym “The Idol”. Jak donosi Rolling Stone, był on podyktowany chęcią rewizji akcentów, jakie postawiono w serialu – z kobiecego punktu widzenia na historię miłosną i związaną z nią cielesność. 

Właśnie tutaj znajduje się sedno problemu serialu, który zdaniem zdecydowanej większości krytyków przekracza granice dobrego smaku, będąc osadzonym w kulturze gwałtu. Czytamy na jego temat m.in.:

Zamiast subtelnie obnażać mizoginiczną i drapieżną naturę biznesu, »Idol« stał się zakazaną historią miłosną – fantazją toksycznego mężczyzny (The Hollywood Reporter);

Scenariusz […] wydaje się wykalkulowany na oszukanie widzów, by myśleli, że obserwują, jak działa Hollywood, podczas gdy tak wiele z tego sprowadza się do tandetnych klisz zaczerpniętych z powieści Sidneya Sheldona i miękkiego porno […]. »Idol« wybrzmiewa jak nikczemna męska fantazja (Variety);

Jak serial z taką ilością nagości, seksu i erotyzmu może być tak mdły? (Collider).

Słowa te znajdują odzwierciedlenie w agregatorach opinii. W serwisie Rotten Tomatoes zaledwie 25% krytyków wyraziło się przychylnie na temat produkcji. Średnia ocen dla niego w IMDb wyniosła zaś 5,2 / 10. 

The Idol – kiedy premiera?

Już niebawem będziecie mieli okazję skonfrontować powyższe opinie z własnymi doświadczeniami. Premiera “The Idol” w HBO Max została zaplanowana na 5 czerwca, kiedy w serwisie zadebiutuje pierwszy z sześciu odcinków serialu. 

Źródło: Rolling Stone, Hollywood Reporter, Variety, Collider, HBO Max

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.