Jak sprawdzić, czy kamerka w laptopie działa? Test kamery internetowej online
Jednym z najważniejszych elementów laptopa (w szczególności dla osób, które pracują zdalnie lub często korzystają z komunikatorów wideo) jest kamerka internetowa. Pozwala ona komfortowo uczestniczyć w spotkaniach online, zarówno tych ze współpracownikami, jak i z rodziną. Przed rozpoczęciem każdego z nich warto jednak zadbać o test kamerki internetowej w laptopie, by wszystko przebiegło gładko. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego poradnika!
- Dlaczego warto sprawdzić kamerkę internetową?
- Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?
- Test kamerki internetowej online
Dlaczego warto sprawdzić kamerkę internetową?
Jesteś nauczycielem, który prowadzi zdalne lekcje? Codziennie na Teamsach lub Skypie spotykasz się z kolegami i koleżankami z zespołu, by omówić najważniejsze zadania, jakie czekają na was w najbliższych dniach? A może korzystasz z kamerki internetowej raz na jakiś czas, np. podczas wideorozmów z najbliższymi, rozmowy rekrutacyjnej online lub tworzenia twórczości, np. vlogów lub streamów?
We wszystkich tych sytuacjach konieczny jest wcześniejszy test kamery i mikrofonu. Czemu? By uniknąć kłopotliwych pytań w stylu “czy mnie widać?” “słyszycie mnie?” itd. Jednak to nie wszystko. Test kamery w laptopie pozwala na:
- upewnienie się, że kamera działa poprawnie,
- sprawdzenie jakości obrazu, rozdzielczości aparatu itd.
- wykrycie wcześniej ewentualnych problemów z obrazem (złe oświetlenie, rozmycie itd.), a także ich rozwiązanie,
- przetestowanie parametrów kamerki w nowym laptopie, by od razu wykryć ewentualne usterki lub sprawdzić, czy sprzedawca Cię nie oszukał.
Kamerkę możesz przetestować zarówno lokalnie, na swoim komputerze, jak i online, korzystając z łatwych w obsłudze stron.
Jak sprawdzić, czy kamera internetowa działa?
Zależnie od tego, z jakiego systemu na swoim laptopie korzystasz, nieco inaczej będzie wyglądał test kamerki. Z jakich narzędzi skorzystać na Windowsie, Linuksie oraz Macu?
Windows – kamera internetowa (test lokalny)
Aby sprawdzić działanie kamerki internetowej w Windows 10/11, wystarczy tylko wykonać kilka kroków.
- Rozwiń menu Start.
- Wyszukaj aplikację Aparat, która pozwala na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów przy pomocy kamerki laptopa.
- Uruchom apkę i sprawdź obraz rejestrowany przez kamerę.
- Wyświetla Ci się szare, czarne lub inne tło? Sprawdź, czy przypadkiem nie zapomniałeś odsłonić obiektywu.
- Szare tło z przekreślonym aparatem będzie oznaczać, że kamerka nie działa. Powody mogą być różne, między innymi brak potrzebnych sterowników po aktualizacji, blokowanie kamerki przez program antywirusowy lub ustawienia prywatności, które nie zezwalają na dostęp do aparatu dla niektórych apek.
- Widzisz siebie dokładnie? Możesz teraz sprawdzić, czy w Twoim pomieszczeniu jest odpowiednie oświetlenie itd.
macOS – test kamerki
W przypadku komputerów z systemem macOS, aby sprawdzić działanie kamerki internetowej, należy wyszukać aplikacji Photo Booth lub FaceTime. Do ich odnalezienia możesz skorzystać z wyszukiwarki plików Spotlight (skrót klawiszowy Command-spacja) lub menu z aplikacjami Launchpad.
Po uruchomieniu wybranego programu powinieneś zobaczyć obraz z kamery. Warto wiedzieć, że każdy komputer z systemem macOS z ostatnich 10 lat, posiada specjalną diodę, która sygnalizuje, iż aparat działa.
Linux – jak sprawdzić czy kamerka działa?
Podobnie jak przy innych systemach, konieczne będzie wyszukanie aplikacji, dzięki której będziesz mógł sprawdzić działanie swojej kamerki. Może to być np. Webcamoid lub Cheese.
Test kamerki internetowej online
Jak przeprowadzisz test kamery online? Wystarczy skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi. Oczywiście możesz też przetestować kamerkę przy pomocy aplikacji Skype lub Zoom – umożliwiają one przed rozpoczęciem rozmowy sprawdzenie jakości obrazu oraz tego, czy w ogóle działa.
- Webcamtests – wygodne testowanie kamery online
- IObit – prosty test kamery online
- Veed.io – szybki test kamerki online
- Webcam-test – bezpieczne testowanie kamerki online
- Testwebcams – dokładny test kamerki online
Webcamtests – wygodne testowanie kamery online
Łatwa w obsłudze strona, która pozwala między innymi na sprawdzenie informacji o kamerce internetowej w Twoim laptopie (np. ocena jakości, standard wideo, ilość kolorów czy rozdzielczość). Oczywiście najważniejsze jest to, że umożliwia przetestowanie jej działania, czy wszystko działa poprawnie. Serwis umożliwia też pozostawienie opinii na temat swojej kamery internetowej, by pomóc innym użytkownikom podjąć decyzję o sprzęcie.
IObit – prosty test kamery online
Strona IObit umożliwia bardzo szybki i banalnie prosty test kamerki internetowej online. Jeśli nie potrzebujesz dodatkowych funkcji i zależy Ci na sprawdzeniu samego obrazu, czy działa, będzie to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Wystarczy tylko zezwolić stronie na rozpoczęcie testu online – widzisz siebie lub obraz nagrywany przez Twoją kamerkę? Oznacza to, że działa ona poprawnie.
Veed.io – szybki test kamerki online
Veed.io to kolejne narzędzie online, które sprawnie pozwala przetestować kamerkę w laptopie. Po udzieleniu zgody, strona wyświetli obraz i poda podstawowe informacje, takie jak częstotliwość odświeżania obrazu oraz rozdzielczość. Dzięki temu sprawdzisz, jak wygląda jakość wideo, a także oświetlenie czy inne elementy.
Webcam-test – bezpieczne testowanie kamerki online
Strona jest prosta w obsłudze – wystarczy tylko zezwolić jej na dostęp do kamery, by móc przetestować swój obraz wideo. Webcam-test udostępnia też informacje dotyczące częstotliwości odświeżania i rozdzielczości. Na dole strony znajdziesz też dodatkowe wskazówki, np. co zrobić, jeśli test się nie udał, a także jak przetestować mikrofon online.
Testwebcams – dokładny test kamerki online
Działanie tej strony wygląda podobnie, jak poprzednich. Wystarczy tylko zezwolić na udostępnienie obrazu, a następnie kliknąć w czerwone kółeczko na środku, by sprawdzić, jak wygląda obraz z Twojej kamerki online. Serwis zapewnia, że oferuje dokładne wyniki (prezentuje np. informacje dotyczące jasności, saturacji itd.), jest łatwy i wygodny w obsłudze oraz bezpieczny – dane użytkowników nie są nigdzie przechowywane.
Może Cię zainteresować: