Temperatura wody w Bałtyku i jeziorach. Aktualne dane w czasie rzeczywistym
Chcąc zaznać przyjemnych kąpieli w morzu, szczególnie podczas upalnych dni, warto wcześniej zapoznać się z aktualną temperaturą wody. Morze Bałtyckie, nawet jeśli żar się leje z nieba, może nieprzyjemnie zaskoczyć dość dużym chłodem. Odpowiednia informacja pozwoli zatem optymalnie zaplanować wypoczynek. Skąd jednak wiadomo, jaka temperatura wody w Bałtyku teraz występuje? Wystarczy skorzystać z przydatnego widgetu lub aplikacji na telefon.
- Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku teraz?
- Aktualna temperatura wody w jeziorach w Polsce
- Czy woda w Bałtyku jest ciepła?
- Średnie temperatury Bałtyku
- Aplikacje z mapą temperatury wody
Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku teraz?
Zgodnie z pomiarami temperatury, wykonywanych na bieżąco przez obserwatorów IMGW-PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy), najcieplejsza temperatura Bałtyku w dniu 3.07. 2022 r. była odnotowana w Pucku, w województwie pomorskim i wynosiła 24,4 st. C. Nieco chłodniejszych kąpieli mogły zaznać osoby przebywające w okolicach Świnoujścia, w województwie zachodniopomorskim. Tam z kolei temperatura wynosiła 21,7 st. C.
Jeśli zależy Ci, żeby sprawdzać temperaturę wody na bieżąco, przed wybraniem się na plażowanie, skorzystaj z widgetu Windy. Sprawdzić tam można nie tylko Morze Bałtyckie, ale także akweny położone poza granicami naszego kraju.
Działanie widgetu jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć na mapie w wybrane miejsce na wybrzeżu, aby sprawdzić aktualną temperaturę wody. Widget zapewnia dostęp także do innych danych, takich jak temperatura powietrza, zachmurzenie, siła wiatru, a także występowanie burz i deszczu. Windy zatem pozwala od początku do końca zaplanować dzień na plaży pod kątem pogody.
Aktualna temperatura wody w jeziorach w Polsce
Obserwatorzy IMGW-PIB zajmują się również pomiarami temperatury wody w jeziorach. Zazwyczaj są to wyższe wyniki niż w przypadku Morza Bałtyckiego, co jest zrozumiałe. 3 lipca 2022 najwyższą temperaturę zanotowano w Jeziorze Selmęt Wielki, w województwie warmińsko-mazurskim – 25,2 st. C. Nieco mniej było w Jeziorze Wigry, jednym z najczystszych akwenów w Polsce. Temperatura wody wynosiła w nim 25 st. C.
Powyżej 24 st. C. woda miała w jeziorach:
- Sławskie (woj. lubuskie),
- Jeziorak, Bachotek, Litygajno, Ełckie (woj. warmińsko-mazurskie),
- Białe Augustowskie, Studzieniczne (podlaskie).
W większości polskich jezior, średnia miesięczna temperatura wody w lipcu wynosi od 21 do 22 st. C. Jak widać, są one cieplejsze niż Bałtyk, a im mniejszy i płytszy dany akwen, tym jego temperatura będzie wyższa.
Czy woda w Bałtyku jest ciepła?
Każdy, kto spędzał wakacje nad Morzem Bałtyckim doskonale wie, że nawet mimo pięknej, słonecznej pogody, niekiedy trzeba być mocno zdeterminowanym, aby wejść do wody. Może się to wydawać dziwne, że przy wysokich temperaturach powietrza Bałtyk jest nadal zimny. Wynika to ze zjawiska upwellingu, czyli wynoszenia zimnych wód dennych na powierzchnię zbiornika.
Nad Morzem Bałtyckim występuje upwelling przybrzeżny, który jest generowany głównie przez wiatry wiejące wzdłuż brzegu. Powodują one, zgodnie z teorią Ekmana, odpływanie od brzegu ciepłej wody powierzchniowej i zastępowanie jej wodami chłodniejszymi, z niższych warstw. Aby wydostały się na powierzchnię, potrzebny jest stały wiatr z kierunku wschodniego, o niewielkiej prędkości – wystarczy już nawet 2-4 m/s. To właśnie powoduje, że woda w Morzu Bałtyckim może być naprawdę zimna.
Średnie temperatury wody w Bałtyku
Bałtyk to morze zimne, którego średnia temperatura zmienia się w zależności od pory roku oraz miejscowości. W miesiącach letnich (lipiec, sierpień) średnia temperatura wody wynosi około 18 st. C, natomiast w styczniu oraz lutym ok. 3 st. C. Porównując Morze Bałtyckiego do Śródziemnego widzimy znaczne różnice – tam, w okresie letnim, temperatura wody wynosić może nawet 30 st. C., szczególnie w okolicach Turcji oraz Cypru.
W 2021 roku w porze letniej padła rekordowa temperatura wody Bałtyku. Dokładnie miało to miejsce w Zatoce Fińskiej, u wybrzeży Finlandii i Estonii. Woda osiągnęła tam aż 27 st. C., co, zdaniem synoptyków, jest najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek zmierzono przy powierzchni Bałtyku, w ciągu 20-letniej historii pomiarów ciepłoty morza.
Aplikacje z mapą temperatury wody
Zastanawiasz się, jaka jest aktualna temperatura Morza Bałtyckiego lub wybranego jeziora? Warto skorzystać z poniższych aplikacji, które zapewnią szybki dostęp do sprawdzonych informacji.
Weather Radar App – Live Maps
Aplikacja oferuje wiele przydatnych funkcji, w tym pokazuje również aktualną temperaturę morza oraz innych akwenów wodnych. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni filtr, aby dowiedzieć się, jak ciepła (lub zimna) jest aktualnie woda w danym miejscu. Aplikacja ma intuicyjny interfejs i jest łatwa w obsłudze.
Windy.com
Windy to także przydatna aplikacja mobilna, która zapewnia aktualną informację na temat temperatury wody w Morzu Bałtyckim, jeziorach oraz innych akwenach. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią warstwę. Przy okazji można sprawdzić występowanie opadów oraz siły wiatru i wiele innych.
Temperatura del mare
Jeśli wyjeżdżasz nad Bałtyk, temperatura wody w konkretnej miejscowości będzie dla Ciebie istotną informacją. W aplikacji “Temperatura del mare” wystarczy tylko wybrać miasto nadmorskie, w którym aktualnie przebywasz. Wyświetli się zarówno informacja o temperaturze wody, jak i powietrza.
Może Cię zainteresować: