Search icon

Telegram – czy rosyjski komunikator jest bezpieczny?

16.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Telegram – czy rosyjski komunikator jest bezpieczny?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Codziennie prawie każdy z nas korzysta z jakiegoś komunikatora, chociażby do kontaktu ze znajomymi, rodziną – jednymi z najpopularniejszych w Polsce są Messenger i WhatsApp od firmy Meta (dawny Facebook). Są jednak wśród nas osoby, które korzystają z innych rozwiązań do komunikacji, w tym Telegrama. Przez niektórych bardzo wychwalany, u innych nie wzbudza zbyt dużego zaufania. Sprawdźmy, czym jest Telegram, co wiemy o jego twórcy – Pawle Durowie i czy jego komunikator można nazwać bezpiecznym.

Co to jest Telegram?

Telegram to popularna aplikacja międzyplatformowa, która służy do przesyłania wiadomości. Nie ma powiązań z innymi platformami społecznościowymi (np. by mieć Messengera konieczne jest posiadanie konta na Facebooku), co sprawia, że dla wielu osób jest bardzo atrakcyjna.

Aplikację można uruchomić zarówno na telefonie (systemy iOS, Android) oraz komputerach (Windows i MacOS). Telegram desktopowy działa na Windows, Mac, Linux. Można uzyskać również do niego dostęp z przeglądarki internetowej. Korzystanie z Telegram online jest bezpłatne.

Platforma z wyglądu niczym właściwie się nie różni od innych komunikatorów. Mamy pokazane kontakty, obszar, w którym znajduje się aktualna konwersacja. Można przesyłać pliki, nagrywać wiadomości głosowe, udostępniać swoją lokalizację oraz dodawać emoji, gify i naklejki.

aplikacja telegram funkcje

Telegram ma również opcję “Ludzie w pobliżu”, co wedle opisu, pozwala na znalezienie nowych przyjaciół, jednak nie tylko. Można również w ten sposób dołączyć do różnych grup, a także stworzyć własną. Z innych ciekawych opcji, Telegram pozwala na spersonalizowanie okienka czatu. Można między innymi przełączyć na tryb nocny, zmienić motyw kolorystyczny (można też zrobić własny!), rozmiar tekstu wiadomości i wiele innych.

Co więcej, Telegram udostępnia nieograniczone miejsce na pliki przesyłane do chmury oraz możliwość automatyczną synchronizację na wszystkich platformach.

Cechą szczególną aplikacji Telegram jest szyfrowanie typu End-to-End. To zabezpieczenie, sprawia, że wiadomość wysyłana z danego urządzenia jest na nim szyfrowana. Dopiero, gdy dotrze do swojego celu, aplikacja drugiego sprzętu odszyfrowuje wiadomość.

Oznacza to, że nikt po drodze nie może jej przejąć i odczytać. Warto jednak wiedzieć, że działa to jedynie przy wiadomościach prywatnych, z pojedynczymi użytkownikami. W grupowych czatach nie ma żadnego szyfrowania.

Program korzysta z autorskiej metody kryptografii, innej, niż można znaleźć Signal czy WhatsApp. Jest przez to wolniej rozwijana i niestety – ciężko jest ją też zrobić dobrze, co sprawia, że łatwo ją też złamać.

Komunikator “rosyjskiego Zuckerberga”

Twórcą Telegrama jest Pawieł Durow, rosyjski przedsiębiorca, programista oraz miliarder. Odpowiedzialny jest za ogromny sukces serwisu społecznościowego VK, popularnego w krajach rosyjskojęzycznych i do złudzenia przypominającego Facebooka. To właśnie dzięki niemu Durow stał się znany, niestety także rosyjskim władzom.

Za pośrednictwem VK, opozycyjne grupy wzywały do demonstracji, co nie podobało się Kremlowi, zatem nakazał Durowowi je pozamykać. Ten się sprzeciwił, co spowodowało, że trzy dni później pod jego drzwiami pojawiły się uzbrojone oddziały sił specjalnych policji. Wówczas Durow zdał sobie sprawę, że potrzebuje bezpiecznego kanału do komunikowania się z bratem, a że takiego nie ma – rozpoczął nad nim prace. W 2013 roku pojawił się Telegram.

telegram aplikacja

W Rosji zrobiono bardzo wiele, aby doprowadzić do upadku aplikacji. Powodem było to, że  że Durow nie chciał ujawniać poufnych informacji rosyjskim władzom. Przedstawiciele rządu kilkakrotnie sugerowali blokowanie Telegrama, jeśli nie zmieni on swojej polityki prywatności. Durow jednak oficjalnie stwierdził, że komunikator nie będzie nigdy podawał danych osobowych użytkowników.

Aktualnie “rosyjski Zuckerberg” nie udziela wywiadów i komunikuje się ze społecznością jedynie za pomocą swojego konta na Telegramie. Od 2014 roku przebywa poza Rosją, od czasu, gdy został usunięty z funkcji dyrektora generalnego VK. Portal przejęli sojusznicy Władimira Putina, a powodem była odmowa przekazania danych osobowych osób, które były członkami grupy poświęconej ukraińskim demonstracjom.

Czy Telegram jest bezpieczny?

Telegram to oprócz WhatsApp i Messengera najpopularniejszy na rynku komunikator internetowy na świecie. Już w 2016 roku korzystało z niego ponad 100 milionów użytkowników. Od początku pandemii, Telegram cieszy się większą popularnością niż kiedykolwiek. Jest to zasługa tego, że serwis nie przekazuje danych władzom oraz nie usuwa kontrowersyjnych treści, w tym też o koronawirusie.

najpopularniejsze komunikatory internetowe

Posty na Telegramie nie podlegają żadnej kontroli, dlatego aplikacja stała się tak popularna w czasie pandemii dla osób, których konta zostały zablokowane na innych platformach z powodu szerzenia fałszywych informacji oraz podżegania do nienawiści.

Fakt, że każdy może napisać w aplikacji co tylko chce, przyciąga nie tylko zwolenników teorii spiskowych, ale też osoby niestroniące od nielegalnej działalności – sprzedawane są tam fałszywe karty szczepień przeciwko COVID-19 oraz różnego rodzaju leki, narkotyki a nawet broń.

W Niemczech niedawno pojawił się postulat wyłączenia Telegrama, gdyż miał być on wykorzystywany przez prawicowych ekstremistów i inne radykalne grupy osób. Pomysł ten został jednak szeroko skrytykowany.

Fałszywe informacje o wojnie w Ukrainie na Telegramie

Z uwagi na toczącą się obecnie w Ukrainie wojnę, w sieci pojawia się mnóstwo dezinformacji. Nie inaczej jest w przypadku platformy Telegram. Aplikacja jest wykorzystywana do rozpowszechniania fake newsów w związku z konfliktem. Pawieł Durow apeluje o sprawdzanie autentyczności informacji, gdyż serwis nie dysponuje fizycznymi możliwościami, by każdą publikację sprawdzić pod kątem autentyczności.

Założyciel Telegrama stwierdził również, że w razie eskalacji konfliktu, rozważona zostanie możliwość całkowitego lub częściowego ograniczenia dostępu do platformy w Rosji i Ukrainie. Jednak pomysł ten póki co nie będzie realizowany, gdyż dla wielu użytkowników jest to obecnie jedyne źródło informacji.

Co zamiast Telegrama? Telegram vs Signal

Wszystkie popularne komunikatory – Telegram, Messenger, WhatsApp czy Signal, nie różnią się od siebie znacznie, jeśli chodzi o wygląd i sposób działania. Warto jednak zwrócić uwagę na ich poziom bezpieczeństwa. WhatsApp oraz Messenger są znane z tego, że zbierają metadane o użytkownikach, podczas gdy Signal je chroni.

Co więcej, komunikator ten wspiera szyfrowane rozmowy audio i video, ma tekstowe grupy oraz otwarty kod źródłowy. Korzysta też ze zweryfikowanych standardów algorytmów kryptograficznych. Signal jest darmowy, a jego twórcy skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie komunikatora.

Telegram czy Signal

Czy oznacza to zatem, że lepiej korzystać z Telegrama niż Signala? To zależy, czego tak naprawdę szukasz. Zaletą aplikacji Durowa jest na pewno atrakcyjny wygląd, wygoda i możliwość korzystania z niej na wielu platformach. Co więcej, Telegram zapewnia, że nie przekaże nigdzie danych użytkowników.

Warto wspomnieć również o tym, że użytkownicy Telegrama mają pełną kontrolę nad tym, jaki ślad w Internecie zostawiają i mogą w każdym momencie usunąć dowolne wiadomości z rozmowy. Co ciekawe, możliwe jest również usuwanie historii czatu z określonego dnia lub okresu. Wystarczy tylko otworzyć kalendarz, dotknąć paska daty i wybrać dni do wyczyszczenia. Działa to jedynie w czatach 1:1.

Wśród minusów na pewno warto wymienić fakt, że Telegram stosuje autorską kryptografię, zamiast korzystać ze zweryfikowanych standardów kryptograficznych. Nie udostępnia też kodu źródłowego, więc nie wiadomo, czy faktycznie jest bezpieczny. Jest to ponadto miejsce spotkań grup spiskowych oraz nawołujących do nienawiści. Szerzenie dezinformacji to spory problem na Telegramie, jednak obecnie także inne platformy z tym walczą. Nie da się od tego uciec, dlatego należy po prostu ostrożnie podchodzić do czytanych informacji.

Jak usunąć Telegram?

Komunikator nie przypadł Ci do gustu i wolisz jednak wypróbować inny? Usunięcie konta jest bardzo proste:

Telegram jak usunąć konto
  1. Uruchomić aplikację i przejdź do menu w lewym górnym rogu.
  2. Kliknij w ustawienia i wybierz opcję “Polityka prywatności” na samym dole.
  3. W punkcie 10. znajduje się opcja “deactivation page”. Kliknij w link.
  4. Podaj swój numer telefonu, wpisz kod potwierdzający, a następnie podaj powód, dla którego chcesz usunąć konto.
  5. Po potwierdzeniu pojawi się informacja, że konto zostało usunięte.
nano google news

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.