Telefon nie czyta karty SIM. Przyczyny i rozwiązania

Gdy telefon nie czyta karty SIM, jedną z możliwych przyczyn może być uszkodzenie karty mikroprocesorowej. W rezultacie użytkownik nie może nawiązywać i odbierać połączeń głosowych, przesyłać wiadomości SMS i MMS, ani też korzystać z internetu mobilnego w ramach komórkowej transmisji danych. Jak sprawdzić, czy to wina karty w telefonie? Co zrobić, gdy telefon nie widzi karty SIM? Kiedy może być konieczna wymiana karty SIM? W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania.
- Dlaczego telefon nie widzi karty SIM? Możliwe przyczyny
- Co można zrobić, gdy nie działa karta SIM?
- Czy niedziałająca karta SIM może oznaczać zepsuty telefon?
- FAQ
Dlaczego telefon nie widzi karty SIM? Możliwe przyczyny
Gdy telefon nie czyta karty SIM, najczęściej jest to spowodowane błędem systemu operacyjnego. Taki błąd oprogramowania może wystąpić np. po niedawnej aktualizacji, w wyniku przeciążenia podzespołów urządzenia lub gdy dawno nie aktualizowaliśmy systemu operacyjnego w telefonie.
Jakie są inne możliwe przyczyny? Dlaczego telefon nie widzi karty SIM? Nieobsługiwana karta SIM może oznaczać:
- awarię sieci;
- brak aktywacji karty SIM ze strony operatora;
- planowe wyłączenie sieci, np. w celu wykonania jej naprawy;
- obecność złośliwego oprogramowania, np. stanowiąca skutek odwiedzenia niebezpiecznej strony internetowej lub pobrania na telefon zainfekowanego pliku;
- przebywanie na obszarze o słabym zasięgu (np. w wysokich górach);
- przypadkowe włączenie trybu samolotowego w telefonie;
- przypadkowe wyłączenie prawidłowo działającej karty SIM w ustawieniach telefonu;
- włożenie karty SIM w telefonie w nieprawidłowy sposób, np. odwrotną stroną lub do nieodpowiedniego portu;
- uszkodzenie karty SIM, np. jej zarysowanie lub złamanie;
- uszkodzenie slotu na kartę SIM;
- zabrudzenie karty SIM lub slotu na kartę SIM.
Co można zrobić, gdy nie działa karta SIM?
W przypadku podejrzeń, że karta SIM nie działa, warto w pierwszej kolejności uruchomić ponownie telefon. Jeśli przyczyną są błędy w oprogramowaniu, po ponownym uruchomieniu urządzenia karta SIM do telefonu powinna już działać.
Gdy tak się nie dzieje i nadal telefon nie widzi karty SIM, może być konieczne:
- zaktualizowanie systemu operacyjnego – w tym celu należy przejść do Ustawień telefonu i tam znaleźć zakładkę Aktualizacja aplikacji systemowych lub o podobnej nazwie (w zależności od marki i modelu smartfona). Telefon sam przeprowadzi nas przez proces aktualizacji oprogramowania;
- zresetowanie ustawień sieciowych – w tym celu należy przejść do Ustawień telefonu i tam znaleźć zakładkę Sieć i Internet lub o podobnej nazwie (w zależności od marki i modelu smartfona). Po wybraniu opcji Resetuj wszystkie dane o połączeniach zostaną usunięte i przywrócone zostaną domyślne ustawienia sieci komórkowej. Tej operacji nie można cofnąć.
Gdy problem nadal występuje i telefon nie czyta karty SIM, warto wypróbować jeden z poniższych sposobów, w zależności od podejrzewanej przyczyny.
Gdy karta SIM nie działa z powodu zanieczyszczenia
Jeśli karta w telefonie jest zabrudzona, należy wyłączyć telefon i ją wyjąć. Niewielki element możemy wyczyścić czystą, suchą ściereczką. Warto na wszelki wypadek wyczyścić także slot karty SIM w telefonie, np. przy pomocy sprężonego powietrza.
Gdy telefon nie czyta karty SIM z powodu przypadkowego uruchomienia trybu samolotowego
Karta SIM do telefonu może nie działać, jeśli przez przypadek uruchomiliśmy tryb samolotowy, który służy ochronie systemów nawigacyjnych i komunikacyjnych samolotów.
By to cofnąć, należy:
- przesunąć palcem z góry ekranu w dół i wywołać panel powiadomień oraz ustawień szybkiego dostępu. Po stuknięciu palcem w symbol samolotu tryb zostanie dezaktywowany;
- przejść do ustawień systemowych i sekcji Połączenia lub Sieci i Internet (w zależności od marki i modelu smartfona). Po wybraniu opcji Tryb samolotowy wystarczy przełączyć suwak.
Gdy nieobsługiwana karta SIM wynika z winy operatora
Jeśli telefon nie czyta karty SIM, mimo zastosowania się do powyższych kroków, może to oznaczać, że wina leży po stronie operatora. W takiej sytuacji warto skontaktować się z operatorem i zapytać o możliwe awarie lub utrudnienia, np. przerwy w dostępie do usług z powodu prac konserwatorskich. Jeśli niedawno podpisaliśmy umowę z operatorem, przyczyną może być brak aktywacji karty SIM – wtedy należy po prostu poczekać. Aktywacja zwykle następuje w ciągu najbliższych 24 godzin.
Gdy karta SIM nie działa i podejrzewamy, że to wina złośliwego oprogramowania
Jeśli telefon nie widzi karty SIM po odwiedzinach na niebezpiecznej stronie internetowej lub kliknięciu w podejrzany załącznik, możliwe jest, że nasze urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. W takiej sytuacji należy odinstalować wszystkie aplikacje, które mogą być podejrzane, niepotrzebne czy też pochodzą ze źródeł innych niż Sklep Google Play. Warto dodatkowo przeskanować telefon, np. przy pomocy Google Play Protect. Funkcja ta jest zazwyczaj domyślnie włączona, jej zadaniem jest sprawdzanie instalowanych aplikacji oraz okresowe skanowanie urządzenia. W ostateczności możemy także przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.
Gdy karta w telefonie jest uszkodzona
Jeśli telefon nie czyta karty SIM i podejrzewamy, że przyczyną jest uszkodzenie tego elementu, konieczna jest wymiana karty SIM na nową. W tej sytuacji należy skontaktować się z operatorem sieci komórkowej i poprosić o wydanie duplikatu. Aby się upewnić co do tego, czy karta w telefonie rzeczywiście nie działa, przełóżmy ją na chwilę do innego urządzenia. Jeśli karta SIM nie zostanie wykryta przez inne urządzenie, najprawdopodobniej jest ona uszkodzona.
Czy niedziałająca karta SIM może oznaczać zepsuty telefon?
W rzadkich przypadkach nieobsługiwana karta SIM może wskazywać na awarię telefonu, np. uszkodzenie płyty głównej lub slotu SIM.
Jeśli telefon nie czyta karty SIM, pomimo zastosowania się do wszystkich powyższych porad, konieczne może okazać się oddanie urządzenia do serwisu.
Aby się co do tego upewnić, sprawdźmy, czy karta SIM do telefonu działa prawidłowo w innym urządzeniu. Możemy również poprosić serwis telefonów komórkowych o sprawdzenie stanu technicznego urządzenia.
Telefon nie czyta karty SIM – FAQ
Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z problemem w postaci tego, że telefon nie widzi karty SIM.
Dlaczego moja karta SIM nie pokazuje sieci?
Gdy telefon nie widzi karty SIM i można wykonywać tylko połączenia alarmowe lub w ogóle nie ma zasięgu, najczęściej jest to spowodowane błędem systemu operacyjnego. Inne możliwe przyczyny to także: awaria lub utrudnienia w dostępie do sieci, brak aktywacji karty SIM ze strony operatora, przebywanie na obszarze o słabym zasięgu, przypadkowe włączenie trybu samolotowego w telefonie oraz uszkodzenie lub zabrudzenie karty SIM do telefonu.
Jak zresetować ustawienia karty SIM?
Aby zresetować ustawienia karty SIM do telefonu, należy przejść do Ustawień telefonu i tam znaleźć zakładkę Sieć i Internet lub o podobnej nazwie (w zależności od marki i modelu smartfona). Po wybraniu opcji Resetuj wszystkie dane o połączeniach zostaną usunięte i przywrócone zostaną domyślne ustawienia sieci komórkowej.
Jak sprawdzić, czy karta SIM jest sprawna?
W celu sprawdzenia, czy karta SIM do telefonu jest sprawna, najlepiej przełożyć ją na chwilę do innego telefonu. Jeśli inny telefon nie czyta karty SIM, najprawdopodobniej jest ona uszkodzona i trzeba się skontaktować z operatorem i poprosić o wydanie duplikatu.
Jakie są objawy uszkodzonej karty SIM?
Gdy karta SIM nie działa z powodu uszkodzenia, telefon może wyświetlać komunikat o braku karty SIM. Objawem uszkodzenia karty w telefonie może być także częsta utrata zasięgu i brak możliwości wykonywania połączeń innych niż alarmowe. W celu upewnienia się, że karta SIM do telefonu jest rzeczywiście uszkodzona, najlepiej przełożyć ją na chwilę do innego telefonu.
Jak wyjąć kartę SIM w telefonie?
Przed wyjęciem karty SIM należy wyłączyć telefon i odwrócić go ekranem do dołu. Następnie trzeba podważyć slot karty przy pomocy specjalnego kluczyka do wyciągania karty SIM otrzymanego od operatora. W zależności od modelu smartfona gniazdo może być wysuwane poprzez pociągnięcie lub naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Jeśli nie dysponujemy kluczykiem do wyciągania karty w telefonie, możemy użyć szpilki, igły lub spinacza do papieru.
Może Cię zainteresować: