Nowość w Spotify, której nikt się nie spodziewał

09.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowość w Spotify, której nikt się nie spodziewał
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Serwis Spotify jest jednym z najpopularniejszych źródeł muzyki w sieci. Dostępny na komputery stacjonarne, urządzenia mobilne i wiele innych sprzętów program co pewien czas zwiększa listę dostępnych w nim funkcjonalności. Najnowszym pomysłem twórców aplikacji jest udostępnienie użytkownikom teledysków. Czy to dobry plan i jak Spotify chce go zrealizować?

Teledyski w Spotify

Konkurencja na rynku serwisów streamujących muzykę jest dziś naprawdę duża. Bezsprzecznym liderem jest Spotify, ale marki takie, jak YouTube Music, czy Apple Music próbują zmniejszyć swoją stratę do Spotify. Poszczególne firmy dodają więc do swoich aplikacji dodatkowe funkcjonalności, co czasem przynosi skutek odwrotny do oczekiwanego. Przeładowanie funkcjami sprawia bowiem, że prosty niegdyś player muzyki zamienia się w koszmar pod względem obsługi.

Jeśli jest obszar, w którym Spotify traci w stosunku do konkurencji, mogą nim być teledyski muzyczne.

Dziś zdecydowanie najczęściej są one odtwarzane w serwisie YouTube. Można powiedzieć, że dziś YouTube jest pod tym względem spadkobiercą MTV, czy innych muzycznych kanałów telewizyjnych. Spotify najwyraźniej chce to zmienić i też zaoferować taką możliwość swoim użytkownikom.

spotify premium za darmo

Spotify chce być jak YouTube

Aby w serwisie znalazły się teledyski do muzyki, Spotify musi znaleźć odpowiednich partnerów – dystrybutorów, czy wydawców cyfrowych. Nie powinno być to dla nich większym problemem, jeśli spojrzymy na wielkość aplikacji strażującej muzykę.

Kolejnym obszarem, gdzie Spotify może powalczyć o użytkowników, są koncerty. Dziś obejrzymy je m.in. właśnie na platformie YouTube. Apple Music ma natomiast w swoich zasobach koncerty, których nie zobaczymy w innych serwisach.

Spotify już dziś udostępnia materiały wideo

Choć póki co nie obejrzymy jeszcze teledysków w Spotify (i nie wiemy, kiedy będzie to możliwe), inne rodzaje filmów od dłuższego czasu są na platformie. To między innymi zapis wideo podcastów. Wiele utworów muzycznych zostało też uzupełnionych o krótkie powtarzające się filmiki. Zdecydowanie najczęściej jednak używamy Spotify przy wygaszonym ekranie swojego smartfona (lub np. mając aplikację na komputerze uruchomioną w tle). Z pewnością dla większości użytkowników najważniejsza jest po prostu muzyka płynąca z głośników lub słuchawek.

Spotify Podglądy

Możliwość odtwarzania teledysków prawdopodobnie będzie najciekawsza dla osób korzystających z aplikacji na telewizorze. Dziś puszczając w ten sposób muzykę na ekranie zobaczymy jedynie przyciski do obsługi playera. W niektórych piosenkach dodatkowo dostaniemy krótkie filmiki, które nijak mają się jednak do pełnoprawnych teledysków. Teledyski w Spotify mogą więc oznaczać spory odpływ użytkowników od YouTube. Również stacje muzyczne, które i tak są dziś dość mało popularne, mogą stracić sporo widzów.

Kiedy zobaczymy teledyski w Spotify?

Dziś nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia, kiedy teledyski pojawią się w aplikacji Spotify. Znając jednak Spotify, prace mogą ciągnąć się przed dość długi okres.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.