Technologia Goal-line – jak działa system GLT?
Chociaż sam monitoring ruchów piłki nie jest w sporcie nowością, to w profesjonalnych rozgrywkach piłki nożnej system Goal-line Technology zaczęto wykorzystywać stosunkowo od niedawna. Dopiero w 2012 roku, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oficjalnie autoryzowała jego użycie i ustanowiła odpowiednie zasady gry. Na czym polega ten system i jakie ma spełnić zadanie w rozgrywanych meczach? Czy jest niezawodny? I czy można pokusić się o oddanie sędziowania przez człowieka w ręce nowinek technicznych?
- Dlaczego wprowadzono system Goal-line?
- Najlepsze technologie w piłce nożnej
- System GLT – do czego służy?
- Czy system GLT może się mylić?
Dlaczego wprowadzono system Goal-line?
System Goal-line Technology, co to takiego? Jest to, najprościej ujmując, monitoring ruchów piłki w polu podbramkowym i w samej bramce. Sędziemu czasami jest trudno jednoznacznie stwierdzić, czy piłka przekroczyła linię bramkową całym swoim obwodem, czy jeszcze nie? Niewłaściwa odpowiedź i werdykt, który zatwierdzi gol, potrafił często niesprawiedliwie przesądzić wygranej, a nawet dalszych losach turnieju.
Taka sytuacja wydarzyła się podczas meczu fazy grupowej EURO 2012. Ukraina przegrała wtedy z Anglią i odpadła z dalszych rozgrywek. A co by było, gdyby strzał Marko Devicia został uznany za gol? John Terry dotknął przecież piłki już poza linią bramkową – to wyraźnie pokazały powtórki sytuacji. Po tym skandalu szef FIFA Sepp Blatter zdecydował o testowaniu technologii śledzących trajektorię piłki, które pomagały już sędziom tenisa czy krykieta w spornych sytuacjach. Następnie zatwierdzono i wprowadzono do rozgrywek piłkarskich system Goal-line.
Najlepsze technologie w piłce nożnej:
Wybór odpowiedniej technologii nie był prosty. International Football Association Board (IFAB) sprawdziła osiem funkcjonujących w sporcie systemów. Za najlepsze dla piłki nożnej zostały uznane dwa systemy:
- Angielski Hawk-Eye oparty na wycelowanych w bramkę sześciu kamerach rejestrujących każdą akcję
- Niemiecki Goal Ref, który wykorzystuje dodatkowo pole magnetyczne
Z nich powstała nowoczesna technologia w piłce nożnej, która pomaga sędziom precyzyjnie ocenić sytuację w polu bramkowym i samej bramce.
System GLT do czego służy i jak działa ta technologia?
Sygnalizacja zdobycia gola powinna być precyzyjna. Musi jednoznacznie informować o tym, czy piłka przekroczyła w całości linię bramkową między słupkami oraz poniżej poprzeczki, a także określać czas tego zdarzenia. Dzieje się to na dwa sposoby:
- Pierwszy działa przy pomocy kamer monitorujących i nagrywających ruch piłki. Przeważnie jest to 14 urządzeń, po siedem skierowanych na każdą bramkę. W chwili, gdy piłka znajdzie się w strefie zagrożenia, system nagrywa jej ruch ze wszystkich stron, co ma przełożenie na obraz, który składa się z kilku tysięcy klatek na sekundę. W taki sposób nagrany obraz Gol-line przekazuje do komputera. Tu ruch piłki nanoszony jest na trójwymiarową mapę 3D, na której dokładnie określone zostaje położenie piłki. Dzięki temu precyzyjnie można stwierdzić, czy w całości znalazła się poza linią bramkową.
- Goal-line działa też na zasadzie obrazu pochodzącego z fotokomórek oraz czujnika wbudowanego w piłkę.
W pierwszym i drugim przypadku, gdy futbolówka znajdzie się poza linią bramkową, sędzia główny automatycznie otrzymuje komunikat w formie wibracji na swoim zegarku. Kibice na stadionowych i telewizyjnych ekranach widzą komputerową symulację danej sytuacji.
Czy system GLT może się mylić?
Od tego, jak działa Goal-line Technology, zależy obecnie niemal w 100% decyzje sędziego. No właśnie. System systemem, ale żadna technologia nie jest idealna, nawet tak precyzyjna technologia w piłce nożnej, dlatego stwierdzenie „niemal” ma tu olbrzymie znaczenie. Czasem potrzebny jest po prostu jeszcze zdrowy rozsądek. Dlatego końcowy werdykt pozostawiony został sędziemu, bo system jak pokazała historia, nieomylny nie jest.
Przykładem jest mecz między francuskimi drużynami Girondins Bordeaux i Stade Rennes, kiedy to system wziął żółty kolor bluzy bramkarskiej za… piłkę. Na szczęście sędziowie przerwali grę i zareagowali bardzo racjonalnie. Wydali inny werdykt, niż nakazywał im system Goal-line. Jak się okazało, przyczyną błędu był zły parametr. Kolor żółty bowiem w poprzednim sezonie oznaczał barwę piłki, a tych danych nikt nie zmienił.
Może Cię zainteresować:
- Hawk-Eye – co to za system i jak działa?
- Najlepsze aplikacje sportowe do ćwiczeń i fitness
- Czy warto mieć aplikację do liczenia kalorii? Najlepsze kalkulatory kalorii
- Polecane aplikacje z wynikami sportowymi na żywo
- Gdzie oglądać mecze La Liga 2022/23?
- Ekstraklasa – gdzie oglądać transmisje online i w TV?
- Gdzie oglądać MŚ w piłce nożnej 2022? Terminarz Mundial 2022 w Katarze