Teaser a trailer – czym się różnią? Jakie funkcje spełniają?
Przeglądając platformy streamingowe, nieraz pojawiają się na ekranie fragmenty filmów, które mają zachęcać nas do wybrania danego tytułu. Podobnie jest, gdy siedząc w kinie, czekamy na najnowszy film i oglądamy zapowiedzi lub zwiastuny. Które z nich to teasery, a które trailery? I czym się w ogóle między sobą różnią? Zdradzamy poniżej.
- Teaser – co to jest?
- Trailer – podstawowe informacje
- Trailer a teaser – najważniejsze różnice
- Teaser trailer – hybrydowa forma
Teaser – co to jest?
Najprościej rzecz ujmując, teaser to nic innego jak zajawka. W przeciwieństwie do trailera, teaser to krótki materiał montowany i ukazujący się na długo przed premierą danego tytułu. Angielskie słowo tease oznacza „drażnić” lub „droczyć się”. I taką też grę z widzami przeprowadzają twórcy teaserów. Poprzez pokazanie krótkiej zajawki drażnią odbiorcę, który zachęcony chce jeszcze więcej i szybciej podejmuje decyzję o obejrzeniu tytułu.
Czym teaser tak naprawdę jest? To krótkie wideo nieprzekraczające minuty. Widz może obejrzeć teaser na wiele miesięcy przed premierą danej produkcji, często twórcy, chcąc zainteresować konkretnym tytułem, drażnią w ten sposób widza, wypuszczając co kilka tygodni nową wersję teasera. Tę formę filmową wykorzystuje się również do zajawek gier, seriali czy muzyki – w tym ostatnim przypadku nazywa się je snippetami.
Często w teaserach prezentowane są specjalnie przygotowane materiały, które nie są później umieszczane w ostatecznej wersji filmu, czy gry.
Trailer – podstawowe informacje
Przeglądasz platformy streamingowe w poszukiwaniu filmu lub serialu na weekend, wahasz się między wyborem: Disney, Netflix, a może HBO Max? Do zachęcenia obejrzenia któregoś z tytułów, w tym wypadku używane są właśnie trailery. Zwiastuny te trwają zazwyczaj kilka minut, wskazany czas to około 2–3 minuty. To promocyjne wideo ujawnia nie tylko fragment dzieła, zachęcając do obejrzenia całości, ale i zarysowuje główną oś fabularną.
Poboczne wątki są w trailerze odsunięte na dalszy plan. Sedno zwiastuna to: ciekawy motyw muzyczny kojarzący się właśnie z tym tytułem, interesujące efekty specjalnie, szybka akcja, zarysowanie głównego konfliktu i mocne zamknięcie nierozstrzygające, co wydarzy się dalej. Również ten przypadek jest stosowany w filmach, grach, serialach, muzyce, a nawet w promowaniu wydawnictw książkowych.
Trailer a teaser – najważniejsze różnice
Już wiesz, co to jest trailer oraz jakie cechy charakterystyczne posiada teaser. Po przeczytaniu o każdym z nich, możesz opowiedzieć o ich szczególnych atutach. Trailer a teaser – czym jednak różnią się między sobą?
- Polskie nazewnictwo – najprościej przetłumaczyć słowo teaser można na „zajawkę”, natomiast trailer na „zapowiedź”.
- Czas trwania – teaser to wideo kilkunastosekundowe, z kolei dobry trailer powinien trwać do około 3 minut.
- Spoilery – rzadko, ale jednak zdarza się, że to raczej trailery spoilerują fabułę, akcja pokazana w teaserze nie jest w stanie zdradzić szczegółów.
- Sceny – wybrane wątki do trailera przedstawiają kilkanaście scen, które znalazły się w ostatecznej produkcji, natomiast w teaserze wideo jedynie zarysowuje jedną ze scen.
- Okres prezentacji – teaser wypuszczany jest zazwyczaj do sieci na wiele miesięcy przed premierą, z kolei trailer ma podsycać atmosferę na kilka tygodni, a nawet dni przed samym pokazaniem w kinach czy na platformach streamingowych.
- Informacje – w trailerze często pojawiają się dane dotyczące głównych aktorów, reżysera czy, jak to się ma w przypadku gigantów pokroju Marvela, wspomnieć o domu produkcyjnym, tym samym informacje te nie są w ogóle wymagane w teaserze.
- Efekt – obie formy mają zachęcić widza do obejrzenia danego tytuły, jednak teaser ma raczej poinformować odbiorców o powstającej produkcji, a trailer skłonić do przyjścia lub włączenia konkretnego dzieła.
Teaser trailer – hybrydowa forma
Twórcy reklamowi jak zawsze wykazali się swoją kreatywnością, w efekcie czego powstała nowa forma o nazwie teaser trailer.
Pośrednie rozwiązanie między teaserem a trailerem prezentuje zarys fabuły, wskazując na najciekawszą scenę, a jednocześnie napisami, kliszami lub najazdami kamery na postacie wylicza, co jeszcze może czekać widzów w dalszym rozwoju akcji.
Może Cię zainteresować: