Dzięki usłudze „Tap to Pay” iPhonem można nie tylko płacić, ale też przyjmować płatności

25.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Dzięki usłudze „Tap to Pay” iPhonem można nie tylko płacić, ale też przyjmować płatności
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Usługa Tap to Pay on iPhone zadebiutowała w Holandii. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że wróży to rychłe uruchomienie jej w innych krajach Europy, w tym w Polsce. Na czym polega usługa Tap to Pay? Kiedy i czy w ogóle pojawi się ona w naszym kraju? Opowiadamy na te i inne pytania.

Czym jest usługa Tap to Pay on iPhone?

Usługa Tap to Pay on iPhone została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w lutym 2022 roku. Dzięki niej kompatybilne modele iPhone’ów, czyli modele XS oraz nowsze zmieniają się w terminal płatniczy.

W krajach, gdzie została ona już wprowadzona, czyli w USA, Australii, Wielkiej Brytanii i na Tajwanie możliwe jest zatem przyjmowanie płatności zbliżeniowych za pośrednictwem usługi Apple Pay oraz kart płatniczych i innych cyfrowych portfeli bez konieczności posiadania terminala.

tap to pay on iphpne

Usługa wykorzystuje wbudowany w smartfona moduł NFC i obsługuje wprowadzanie kodu PIN, tak jak tradycyjny terminal płatniczy.

W przypadku klientów płatności za pośrednictwem tej usługi odbywają się tak samo jak z użyciem terminala płatniczego. Sprzedawca musi zarejestrować sprzedaż w aplikacji i umożliwić klientowi przyłożenie smartfona, smartwatcha lub karty płatniczej do swojego iPhone’a. 

Wspomnijmy także, że w Stanach Zjednoczonych z tej usługi korzysta obecnie ponad 700 tysięcy przedsiębiorstw.

Tap to Pay on iPhone w Holandii

Informacja o tym, że ta usługa dostępna jest w Holandii pojawiła się we wtorek między innymi na holenderskim portalu iCulture. Obecnie kompatybilne są z nią takie platformy płatnicze jak Adyen oraz SumUp. Na stronie Apple przeczytać można, że już wkrótce dołączą do nich między innymi Viva Wallet, Revolut, Rabobank, Zettle, Worldline oraz Mollie.

tap to pay on iPhone

W najbliższych tygodniach z płatności za pośrednictwem tej usługi skorzystać będą mogli klienci sklepów Apple Store, które zlokalizowane są w Holandii.

Co ciekawe, wprowadzenie Tap to Pay on iPhone w Holandii nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone w formie komunikatu prasowego, ale jak już wspomniano, potwierdzenie można znaleźć na stronach Apple.

Kiedy Tap to Pay on iPhone w Polsce?

Na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi. Można jednak przypuszczać, że jeśli usługa pojawiła się już w jednym z europejskich krajów, to polska premiera jest kwestią czasu. Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie Apple zwraca coraz większą uwagę na polski rynek (aktualizację otrzymały m.in. Mapy Apple), to możemy być niemal pewni, że Tap to Pay on iPhone wkrótce pojawi się w Polsce. No chyba, że przeszkodą okażą się krajowe przepisy prawne.

Źródło: iCulture. nl, grafiki: Apple. com

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.