Search icon

Tani iPad 10 generacji ze sporymi zmianami (większy ekran i złącze USB-C)

26.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Tani iPad 10 generacji ze sporymi zmianami (większy ekran i złącze USB-C)
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesienią 2022 roku Apple zaprezentuje nowy model podstawowego tabletu. Pozbawiony złącza Lightning, nowy iPad z USB typu C zwiastuje pewną rewolucję w urządzeniach Apple. Czy to znaczy, że Apple przegrało z europejskimi regulacjami i żądaniami klientów?

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń, do iPada też

Jeszcze jakiś czas temu na rynku funkcjonowały smartfony i tablety z różnymi złączami. Dziś prawie wszystkie nowe modele mają już wejście USB-C. Prawie, gdyż jak dotąd opierał się temu jeden z gigantów – Apple. W urządzeniach tego producenta znajdowało się bowiem jego autorskie wejście Lightning. Dla użytkowników wiązało się to z pewnymi niedogodnościami, chyba że mieli w domu tylko sprzęt Apple.

Wejście USB-C znajdziemy dziś w wielu urządzeniach i akcesoriach do nich – standaryzacja na tym polu jest po prostu wygodna.

Jak się okazuje, nie tylko niektórzy użytkownicy chcieliby jednego wejścia w każdym urządzeniu. Regulacje w tym celu zatwierdziła już także Unia Europejska. Wkrótce każdy sprzedawany w Europie sprzęt będzie musiał mieć ładowarkę USB-C. To nie tylko wygoda, ale też troska o środowiska. Zdaniem ekologów nawet kilkanaście tysięcy elektrośmieci rocznie stanowią niepotrzebne ładowarki. Dzięki standaryzacji złącza będziemy mogli kupować nowe urządzenia bez ładowarek.

podstawowy ipad z usb typu c

Dotychczas niewiele wskazywało na to, że Apple zdecyduje się na zmianę portu ładowania w swoich nowych modelach. Bardziej prawdopodobne byłoby całkowite zrezygnowanie z takiego wejścia. Wtedy ładowanie baterii mogłoby odbywać się indukcyjnie. Jak się jednak okazuje, w nowym iPadzie zobaczymy rozpowszechnione złącze.

Nowy iPad z USB typu C

Najnowsze modele iPhone (a to najczęściej kupowany produkt Apple) posiadają typowe dla Apple złącze Lightning. Nie zmieni się to z pewnością w następnej generacji i być może w kolejnej. Inaczej producent postąpił natomiast w przypadku tabletów.

Prawie wszystkie tablety iPad od pewnego czasu posiadały już złącze USB-C.

Teraz ich lista się rozszerzy o najtańszy model. Dotąd USB-C było w iPadzie Pro, iPadzie Air oraz iPadzie Mini.

podstawowy ipad z usb typu c

Podstawowy iPad z kolejnymi nowościami

Zmiana wejścia to nie jedyna zmiana w najtańszym iPadzie. Zwiększy się wielkość ekranu – do 10,5″ (poprzednik miał 10,2″). Za wydajność urządzenia odpowiedzialny będzie procesor Apple A14 Bionic, znany np. z iPhone 12. To wciąż bardzo wydajny układ. W wersji z kartą SIM pojawi się ponadto wsparcie dla 5G. Zmianie może ulec także lokalizacja czytnika Touch ID – być może zostanie wbudowany w przycisk zasilania. Na premierę urządzenia musimy poczekać jeszcze jakiś czas. Powinna jednak mieć miejsce jeszcze w 2022 roku.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.