Messenger otrzyma szyfrowanie end-to-end do końca 2023 roku

25.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Messenger otrzyma szyfrowanie end-to-end do końca 2023 roku
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Komunikator internetowy Facebook Messenger należy do najpopularniejszych programów tego typu. Teraz ogromna rzesza użytkowników otrzymała nowość, która realnie wpłynie na bezpieczeństwo i naszą prywatność.

Szyfrowanie wiadomości w Messenger

Szukając najbardziej bezpiecznego komunikatora internetowego, do tej pory raczej stawialiśmy na inną aplikację. Komunikator Messenger dostał jednak ostatnio ważną nowość. Mowa o szyfrowaniu end-to-end (szyfrowanie E2EE) wiadomości wysyłanych tą drogą. Wprost przekłada się to na znaczną poprawę prywatności – szansa, że niepowołane osoby odczytają treść rozmów znacznie spada.

Użytkownicy od dawna domagali się tej zmiany. Świadomość prywatności i bezpieczeństwa w sieci wśród Internautów stale rośnie.

Dotychczas szyfrowanie wiadomości w Messenger metodą end-to-end było jedynie marzeniem użytkowników. Ponieważ jednak rozwiązanie to mamy już w komunikatorze WhatsApp – a właścicielem obu programów jest Meta (twórcy Facebooka), wydawało się, że kwestią czasu jest dodatnie tej przydatnej opcji także w Messengerze.

Twórcy twierdzą, że nie było to proste zadanie. Pamiętajmy, że Messenger ma ogromną liczbę użytkowników. To jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie.

Funkcja ta jest stopniowo wprowadzana dla kolejnych użytkowników, a cały proces zakończyć ma się jeszcze w tym roku.

messenger z szyfrowaniem end to end
Komunikator Messenger

Dlaczego warto korzystać z komunikatorów z dobrym szyfrowaniem?

Zasada funkcjonowania szyfrowania end-to-end (E2EE) jest w teorii dość prosta. Mowa bowiem o szyfrowaniu treści wiadomości zarówno u nadawcy, jak i jej odbiorcy. Podczas przesyłania wiadomości pozostaje ona zaszyfrowana, przez co nie ma możliwości odczytania jej. W praktyce rozwiązanie to wymaga oczywiście zastosowania pewnych rozwiązań technicznych. Obecnie taki rodzaj szyfrowania oferują m.in. WhatsApp, Signal, teraz także Messenger.

Wiadomości szyfrowane metodą E2EE może odczytać jedynie nadawca i odbiorca.

Pamiętajmy, że w treści wiadomości często znajdują się nasze dane osobowe, dane wrażliwe, prywatne zdjęcia, czy dane dostępowe do różnych serwisów. Zaleca się, aby kluczowych informacji (jak numery kart płatniczych, dane logowania do e-bankowości, numery PIN, itp.) nie przesyłać w ten sposób. W rzeczywistości wiele osób to robi, czasem jest to po prostu bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Zawsze wykorzystujmy więc komunikatory internetowe posiadające szyfrowanie treści wiadomości.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.