Search icon

Nowa pamięć Samsung LPDDR5X oferuje przepustowość na poziomie 8,5 Gb/s!

07.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowa pamięć Samsung LPDDR5X oferuje przepustowość na poziomie 8,5 Gb/s!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co wpływa w największym stopniu na wydajność smartfonów, tabletów, a także komputerów? Większość z nas zwraca szczególną uwagę na takie parametry, jak ilość i taktowanie rdzeni procesora, pojemność pamięci RAM czy dobrą optymalizację oprogramowania. To oczywiście bardzo ważne cechy, jednak nie tylko one mają wpływ na szybką pracę urządzenia. I tak jak w przypadku aparatów nie sama ilość megapikseli wpływa na jakość zdjęć, tak w przypadku pamięci RAM ilość gigabajtów nie jest jedyną cechą. W planach Samsunga pojawiła się właśnie szybka pamięć RAM LPDDR5X, która może przyspieszyć pracę smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Szybka pamięć RAM Samsung LPDDR5X

Producenci dostosowują swój sprzęt i składające się na niego podzespoły do rosnących oczekiwań klientów. W porównaniu ze stanem sprzed jakiegoś czasu, każdy z nas przechowuje w urządzeniu coraz więcej danych. Lepsze stają się aparaty, wyświetlacze, czy dźwięk generowany przez smartfony. Za tymi cechami idzie konieczność stałego wzrostu wydajności, a co za tym idzie – wprowadzanie nowych technologii. Niedawno informowaliśmy o wprowadzeniu przez Samsunga szybkich dysków UFS 4.0. Zapewniają dwukrotny wzrost wydajności z i tak bardzo szybkimi dyskami UFS 3.1. W przypadku nowych pamięci RAM możemy się spodziewać równie dużego wzrostu wartości odczytu i zapisu.

Szybka pamięć RAM Samsunga LPDDR5X osiąga rekordową przepustowość 8,5 Gb/s.

To więcej, niż 7,5 Gb/s, które nowa, szybka pamięć Samsunga osiągnęła pół roku temu, w trakcie testów. Obie wartości biją natomiast na głowę dotychczasową najszybszą pamięć RAM dla smartfonów. Kości w technologii LPDDR5 miały maksymalną przepustowość 6,4 Gb/s. W przypadku starszych typów pamięci dla smartfonów prędkości wyglądały nastęująco:

  • 1,8 GB/s dla RAM LPDDR3
  • 3,7 Gb/s dla RAM LPDDR4
  • 4,2 Gb/s dla RAM LPDDR4X
  • 6,4 Gb/s dla RAM LPDDR5
  • 8,5 Gb/s dla RAM LPDDR5X

Jak widać, każda kolejna generacja przynosi zauważalny, a nawet kilkukrotny wzrost prędkości przesyłu danych. Warto więc zwracać na to uwagę przy sprawdzaniu specyfikacji urządzenia przed zakupem. Szybka pamięć RAM to gwarancja wydajności, nawet jeśli jej pojemność nie jest imponująca (8 GB jest w zupełności wystarczającą wartością!).

Bardzo szybka pamięć RAM Samsung

Samsung twierdzi, że szybka pamięć RAM może znaleźć zastosowanie poza smartfonami

Pamięć RAM LPDDR5X osiąga bardzo dobre wyniki. Przy niskim poborze mocy gwarantuje świetną wydajność. Z tego względu może zostać użyta także w innych urządzeniach, niż smartfony i tablety. Zdaniem Samsunga pamięć RAM LPDDR5X sprawdzi się bardzo dobrze także w komputerach, czy nawet systemie infotainment w samochodzie.

Większa wydajność pamięci RAM jest dobrą wiadomością, niezależnie od miejsca użycia podzespołu.

Samsung już teraz prowadzi rozmowy z innymi wielkimi graczami na rynku technologii mobilnych. Mowa między innymi o producencie procesorów – Qualcomm. Ma to na celu dostosowanie poszczególnych podzespołów do współpracy z szybką pamięcią RAM LPDDR5X. Być może nowy standard pamięci RAM pojawi się w Samsung Galaxy S23, choć póki co Samsung nie wydał takiego komunikatu.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.