Superszybka ładowarka Xiaomi o mocy 210 W. Czy to jeszcze bezpieczne?

10.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Superszybka ładowarka Xiaomi o mocy 210 W. Czy to jeszcze bezpieczne?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od pewnego czasu możemy zaobserwować pewnego rodzaju wyścig o miano najszybszej ładowarki w świecie smartfonów. Aby cały zabieg miał sens, oczywiście także sam telefon musi posiadać odpowiednie możliwości techniczne. Możliwości szybkiego napełnienia baterii smartfona (a także innych urządzeń) stale rosną.

Jeszcze kilka lat temu o szybkim ładowaniu mówiliśmy, gdy jego moc wynosiła 15/18 W. Dziś wartości 30, 50, czy 60 W spotykane są nawet w tańszych urządzeniach, a flagowce nierzadko mają ładowanie z mocą grubo przekraczającą 100 W. Teraz dowiadujemy się natomiast, jakie parametry ma szybka ładowarka Xiaomi. Wygląda na to, że chiński producent chce wskoczyć na fotel lidera w wyścigu o najszybsze ładowanie.

Szybka ładowarka Xiaomi

Do niedawna Xiaomi kojarzyliśmy raczej z tanimi urządzeniami, które charakteryzowały niezłe parametry, jak na swoją klasę. Dziś chiński producent może stanąć jak równy z równym z najbardziej uznanymi markami, jak Samsung i Apple, a topowe modele wygrywają wiele rankingów. Co więcej, firma nie ustaje w wysiłkach mających na celu jeszcze lepsze osiągi topowych smartfonów. Przykładem może być nawiązanie współpracy Xiaomi z Leicą, które ma na celu umieszczenie w telefonach najlepszych aparatów fotograficznych na rynku.

Super szybka ładowarka Xiaomi to kolejny krok tego producenta do stworzenia jak najlepszego smartfona.

W przeszłości producenci reklamowali swoje urządzenia coraz większym ekranem lub ogromną liczbą megapikseli w aparacie. Dziś w materiałach marketingowych coraz częściej widzimy, jak szybko możemy naładować baterię w telefonie. Aktualnie najlepiej sobie z tym radzi smartfon Vivo iQOO 10 Pro, który potrzebuje tylko 10 minut do napełnienia baterii o pojemności 4700 mAh. Xiaomi planuje przebić ten wynik.

Xiaomi 12 Ultra
Xiaomi 12 Ultra – być może jeden z jego następców otrzyma szybką ładowarkę Xiaomi 210 W. (fot. Xiaomi)

Szybka ładowarka Xiaomi powinna w tym celu osiągać większą moc, niż u dotychczasowego lidera, czyli ponad 200 W.

Xiaomi z ładowaniem 210 W

Przeciek na temat szybkiej ładowarki Xiaomi pojawił się w serwisie XiaomiUI. Jak się okazuje, Xiaomi zgłosił niedawno produkt nazwany MDY-13-EU do certyfikacji 3C. W opisie produktu przeczytamy, że jest to ładowarka sieciowa. W dokumentacji technicznej znajdziemy informacje na temat parametrów ładowania.

Szybka ładowarka Xiaomi 210 W - parametry
Fragment dokumentacji zgłoszonej do certyfikacji 3C.

Szybka ładowarka Xiaomi MDY-13-EU ładuje prądem o napięciu 20 V i natężeniu 10,5 A. Daje to rekordową moc ładowania wynoszącą 210 W.

Póki co nie mamy jednak oficjalnego potwierdzenia informacji na temat rekordowo szybkiego ładowania. Już rok temu Xiaomi publikowało jednak na YouTube test ładowania smartfona Xiaomi Mi 11 Pro. Wyposażony w ogniwo o pojemności wynoszącej 4000 mAh model nie trafił nigdy do sprzedaży, został jednak użyty do prezentacji szybkiego ładowania z mocą 200 W.

Wtedy czas napełnienia baterii, gdy wykorzystano do tego technologię Hyper Charge, wynosił jedynie 8 minut. Ładowanie z mocą o 10 W wyższą odbywałoby się zapewne jeszcze szybciej. Ostateczny wynik zależy jednak także od wielkości baterii, która znajdzie się w smartfonie wyposażonym w opcję ładowania 210 W.

Konkurencja też posiada już szybkie ładowanie

Do wyścigu o tytuł smartfona z najszybszym ładowaniem rusza jednak także OPPO. Kolejny chiński producent zaprezentował już technologię ładowania SUPERVOOC 240 W. Wyposażony w baterię o pojemności 4500 mAh smartfon moglibyśmy naładować do 100% w jedyne 9 minut. Wciąż jest to jednak tylko prototyp, a żaden z dostępnych telefonów OPPO nie obsługuje tak szybkiego ładowania.

Dziś niemal wszyscy producenci posiadają funkcję szybkiego ładowania swoich smartfonów. Dostępna jest zawsze w topowych modelach, choć coraz częściej także w modelach ze średniej półki cenowej możemy liczyć na tę przydatną opcję. W zależności od producenta, za szybkie ładowanie uznawane są jednak różne wartości. Poniżej kilka przykładowych smartfonów i moc, z jaką możemy je ładować.

  • Samsung Galaxy S22 – szybkie ładowanie 25 W, bezprzewodowe 15 W
  • Xiaomi 12S Ultra – szybkie ładowanie 67 W (100% w 41 minut), bezprzewodowe 50 W
  • OPPO Find X5 Pro – szybkie ładowanie 80 W, bezprzewodowe 50 W
  • Motorola Edge 30 Pro – szybkie ładowanie 68 W (do 100% w 35 minut), bezprzewodowe 15 W
  • Realme GT Neo3 – szybkie ładowanie 80 W (do 100% w 32 minuty)
  • iPhone 13 – szybkie ładowanie 23 W
  • Google Pixel 6 Pro – szybkie ładowanie 30 W
  • ASUS Zenfone 9 – szybkie ładowanie 30 W
  • OnePlus 10 Pro – szybkie ładowanie 80W (100% w 32 minuty), bezprzewodowe 50 W

Jak widać w prędkości ładowania brylują chińscy producenci. Samsung, Google, czy iPhone posiadają dość niską moc ładowania, która jest podobna do tej dostępnej w chińskich smartfonach z niskiej półki cenowej. Żaden z dostępnych dziś flagowych smartfonów nie zbliża się jednak nawet do granicy 200 W.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.