Pracownik Qualcomm twierdzi, że AI zastąpi wysokiej klasy aparaty fotograficzne w smartfonach

01.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Pracownik Qualcomm twierdzi, że AI zastąpi wysokiej klasy aparaty fotograficzne w smartfonach
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy sztuczna inteligencja wykorzystana w oprogramowaniu smartfonów może zastąpić porządny obiektyw i dobrą matrycę? Zdaniem jednego z pracowników firmy technologicznej Qualcomm, nie tylko jest to możliwe, ale stanie się całkiem niedługo!

Co wpływa na jakość zdjęć?

Co ma wpływ na jakość zdjęć wykonywanych smartfonem? Są to czynniki, które możemy podzielić na cztery grupy. Pierwszą są aspekty techniczne – rodzaj obiektywu, zastosowana matryca, czyli po prostu sprzęt. Istotny jest także sam użytkownik, czyli osoba wykonująca zdjęcie. Trzecią kategorią jest miejsce, w którym wykonujemy zdjęcie smartfonem. Oświetlenie, odległość od fotografowanych obiektów, czy inne zastane warunki są przecież bardzo istotne. Ostatnim czynnikiem wpływającym na jakość zdjęć jest oprogramowanie, a coraz częściej sztuczna inteligencja. Aparaty wspomagane przez AI, które spotykamy w smartfonach, potrafią zaskoczyć zdjęciami niejednego amatora tradycyjnej fotografii.

Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na efekty pracy fotografa.

Premiera Redmi K60

Ostatnio informowaliśmy o chatbocie ChatGPT, który jest w stanie prowadzić prawdziwie 'ludzką” konwersację. Kilka miesięcy temu Internet obiegły zdjęcia i grafiki, które w rzeczywistości były wygenerowane w 100% przez sztuczną inteligencję (projekt Dall-E). Używając zaawansowanej technologii w mobilnej fotografii już teraz możemy zauważyć świetne efekty. Z biegiem lat algorytmy stają się coraz lepsze, a pracownik Qualcomm jest nawet wskazać, kiedy sztuczna inteligencja praktycznie może zastąpić aparaty fotograficzne.

Telefony Xiaomi z aparatem Leica
Współpraca Xiaomi i Leica w kwestii mobilnej fotografii.

Sztuczna inteligencja zastąpi sprzęt fotograficzny już za 3 do 5 lat

Wspomniany już pracownik Qualcomm twierdzi, że w ciągu 3-5 lat sztuczna inteligencja w fotografii smartfonem stanie się idealna. Wtedy nawet dość słabym i niedrogim aparatem powinniśmy móc wykonać wyraźne zdjęcia, pełne kolorów i szczegółów. Aparat posłuży do „zarysu” fotografowanego obiektu lub zdjęcia, całą resztę „dorobi” sztuczna inteligencja. Użytkownik będzie miał też możliwość przerobienia zdjęcia w wybrany przez siebie sposób.

Procesor Qualcomm Snapdragon jest co najmniej dziesięciokrotnie lepszy w kwestii przetwarzania obrazu, niż chipsety w najdroższych lustrzankach Canona, Nikona, czy innych znanych firm z branży fotograficznej.

W pewnym momencie różnica stanie się tak duża, że zrekompensuje znacznie gorszą optykę aparatu w smartfonie, czy mniej zaawansowaną matrycę.

Producenci tradycyjnego sprzętu twierdzą natomiast, że nie można oszukać pewnych kwestii technicznych. Ich zdaniem smartfony ze swoimi niewielkimi obiektywami i małymi matrycami nigdy nie dościgną możliwości, jakie daje „duży” profesjonalny aparat fotograficzny. Czas pokaże, kto ma rację.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.