Szachy online – gdzie nauczyć się grać? Polecane strony do gry w szachy z komputerem

15.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Szachy online – gdzie nauczyć się grać? Polecane strony do gry w szachy z komputerem
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tradycyjną partię szachów rozgrywa się na planszy z 64 polami, siedząc naprzeciwko swojego przeciwnika. Taką samą rozgrywkę można poprowadzić przez internet, grając w szachy online. Gdzie zagracie w szachy z komputerem albo prawdziwym przeciwnikiem? Czy istnieje aplikacja do nauki gry w szachy, która pomoże początkującym? Na te pytania udzielimy odpowiedzi.

Dlaczego warto grać w szachy?

Szachy to gra strategiczna, która wymaga umiejętności analizowania i planowania. Przez wielu uznawane za wyjątkowo fascynującą i satysfakcjonującą formę spędzania czasu, która właściwie nie ma dolnej i górnej granicy wiekowej.

Dzięki szachom rozwijasz umysł i ćwiczysz logiczne myślenie. Musisz przygotować strategię i przewidywać ruchy przeciwnika. Dzięki temu łatwiej podejmujesz trudne decyzje i uczysz się, kiedy warto zaryzykować. To jednocześnie świetny sposób, by pracować nad koncentracją i ćwiczyć cierpliwość.

Żadna partia szachów nie przebiega tak samo, a więc każda rozgrywka rozwija Twoją kreatywność, uczy jak szukać efektywnie rozwiązań. Przy okazji trenujesz też swoją pamięć – każdy ruch ma swoje konsekwencje, a im więcej zapamiętasz, tym lepiej poradzisz sobie w przyszłości.

Gra w szachy, online czy tradycyjne, pozwala na wszechstronny rozwój, który nie tylko przełoży się na to, jak dobrym graczem będziesz, ale zaprocentuje również w innych aspektach życia.

program do nauki gry w szachy

Program do nauki gry w szachy – jak uczyć się grać?

Gry w szachy można uczyć się na dwa sposoby: grając z kimś, kto ma wiedzę i umiejętności, by klarownie wyłożył wszystkie zasady albo zostać samoukiem. Program do nauki gry w szachy jest dobrym sposobem, by wdrożyć się w podstawy. Przyda się również tym, którzy zdobyli już pierwsze doświadczenie, ale chcą podnieść swoje umiejętności.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by zmierzyć się z prawdziwym przeciwnikiem, możesz ćwiczyć, grając w szachy online przeciw komputerowi. Pomocne będą również zadania szachowe, które pozwolą rozwinąć Ci umiejętności taktyczne i ułatwią rozpoznawanie schematów. Nauka gry w szachy online to świetny trening dla każdego, w zasadzie niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania aktualnie się znajduje.

Polecane programy do nauki gry w szachy:

  • chesstempo.com – zadania szachowe i nauka rozpoznawania schematów;
  • lichess.org – kompendium wiedzy o szachach, możliwość przejścia przez trening taktyczny, a także opcja na oglądanie partii szachów online, którą rozgrywają inni;
  • akademia-szach.zgora.pl – program szachowy po polsku i ogromna baza wiedzy na temat szachów, świetna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
  • Chess King – aplikacja do nauki gry w szachy, którą zainstalujesz na smartfona.

Nauka gry w szachy online może odbywać się również za pośrednictwem różnych kursów – zarówno tych prowadzonych online, jak i tradycyjnych książek. Wybór w tym zakresie jest ogromny i każdy znajdzie kurs, który będzie dostosowany do jego poziomu.

Nauka gry w szachy online dla dzieci. Gdzie dzieci mogą uczyć się podstaw szachów?

Gra w szachy dla dzieci online właściwie nie ma dolnej granicy wiekowej, a to oznacza, że nawet najmłodsi mogą ćwiczyć i rozszerzać swoje umiejętności szachowe. Jeśli jako rodzic masz wiedzę i umiejętności, możesz przekazać ją dziecku. To jednocześnie świetny sposób, by spędzić razem czas.

Kiedy zacząć naukę? Optymalnie w wieku 4-5 lat. Już tak małe dziecko może nauczyć się wszystkich zasad potrzebnych, by przeprowadzić pełną rozgrywkę.

szachy dla dzieci online

Jako rodzic pamiętaj jednak, że najlepiej uczyć się przez zabawę. Nie zmuszaj dziecka do ćwiczeń, jeśli nie ma ochoty na grę.

Dziecko może też uczyć się samodzielnie. W sieci istnieje wiele kursów, które zostały przygotowane z myślą o najmłodszych szachistach, więc znajdziesz kursy dla dziecka w każdym przedziale wieku. Pomocna może okazać się aplikacja do nauki gry w szachy dla dzieci (np. Chess for Kids). A jeśli podejść do tematu bardzo ambitnie, to można zapisać pociechę do szkoły szachowej, gdzie będzie przyswajać zasady pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

Gdzie grać w szachy online?

Jeśli opanowałeś podstawy i chcesz sprawdzić się w boju, zagraj w szachy online z komputerem albo prawdziwym przeciwnikiem. Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych stron i aplikacji, gdzie zmierzysz się z kolejnymi wyzwaniami.

Gra w szachy online w przeglądarce

Chess.com – szachy z komputerem, turnieje, gra ze znajomymi

Chess.com – szachy z komputerem, turnieje, gra ze znajomymi
Chess.com

Jedna z popularniejszych stron, jeśli chodzi o szachy. Gra z komputerem, ze znajomymi, turnieje – wszystko to znajdziesz w jednym miejscu. Możesz wybrać różne odmiany szachów: bullet, blitzn i szachy szybkie. Chess.com to jednocześnie bardzo rozbudowana i zaangażowana społeczność, gdzie możesz dołączyć do klubu, rozpocząć naukę z trenerem, czytać blogi tematyczne albo udzielać się na forach. Na stronie znajdziesz też ogromną bazę wiedzy, z której skorzystają początkujący i średnio zaawansowani szachiści.

Lichess.com – darmowe szachy online

Lichess

Na Lichess znajdziesz wszystko za darmo, czyli bez reklam. To ogromna zaleta. Oczywiście zagrasz w szachy z komputerem, znajomymi, losowym przeciwnikiem i możesz wziąć udział w turniejach. Masz do wyboru różne odmiany szachów (z podziałem ze względu na czas, a nawet szachy korespondencyjne). Nie brakuje też kompendium wiedzy. Na dobór przeciwnika nie trzeba długo czekać, bo serwer codziennie odwiedza tysiące szachistów. Na Lichess działa bardzo zaangażowana społeczność.

Szachy Kurnik – niezobowiązujące partie szachowe

Szachy Kurnik – niezobowiązujące partie szachowe
Kurnik

Szachy na Kurniku to świetna opcja na rozegranie kilku niezobowiązujących partii. Raczej nie spotkasz tu graczy na najwyższym poziomie i opcji na rozgrywkę też nie znajdziesz zbyt wiele. Ale jeśli chcesz zagrać dla przyjemności, to Kurnik będzie świetnym rozwiązaniem – aktywnych szachistów jest całkiem sporo, więc nie musisz długo czekać na rozpoczęcie partii.

Szachy na telefon

Aplikacja Szachy – graj i ucz się

Aplikacja Szachy – graj i ucz się

To aplikacja, która została wydana przez Chess.com, przez co jej funkcjonalności są bardzo zbliżone do serwera szachowego. Możesz grać w szachy z komputerem, znajomymi i inny szachistami. Jest też całkiem rozbudowana baza wiedzy. Słowem: wszystko to, co potrzebne do nauki i przyjemnej rozgrywki.

Szachy online + – rozbudowana aplikacja z szachami na telefon

Rozbudowana, aczkolwiek prosta w obsłudze apka, dzięki której zagrasz w szachy. Aplikacja za darmo dostępna jest zarówno w Sklepie Google, jak i App Store. Społeczność jest duża, jak mówią sami twórcy – to blisko 2 miliony zarejestrowanych użytkowników.

Lichess – darmowe szachy online

Lichess – darmowe szachy online

Ostatnia już propozycja prosto od twórców serwera Lichess. I tutaj można zagrać w szachy klasyczne, szybkie, błyskawiczne i korespondencyjne – każdy więc znajdzie coś dla siebie. Szachy na telefon od Lichess to w pełni darmowa propozycja, warto więc ją rozważyć.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.