Search icon

Problemy z rozwojem iPadOS 16. Premiera systemu będzie opóźniona

14.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Problemy z rozwojem iPadOS 16. Premiera systemu będzie opóźniona
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na stronie internetowej agencji prasowej Bloomberg opublikowany został artykuł, według którego premiera systemu operacyjnego iPadOS 16 będzie opóźniona o około miesiąc. Przyczyny nie napawają optymizmem.

Problemy z rozwojem systemu iPadOS 16

Jeśli te przewidywania się sprawdzą, to będzie to pierwszy raz od kilku lat, gdy oprogramowanie dla iPadów nie zadebiutuje równolegle z nową wersją systemu iOS

Niemal pewne jest to, że iOS 16 zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom kompatybilnych iPhone’ów we wrześniu. Nowy system operacyjny dla tabletów marki Apple ma pojawić się dopiero w październiku.

Przyczyną opóźnienia są problemy z wdrożeniem nowego rozwiązania, które wspierać ma wielozadaniowość. Mowa o funkcji Stage Manager, która ma wspomagać użytkowników w wykonywaniu kilku zadań jednocześnie poprzez umożliwienie zmiany rozmiaru okien oraz przełączanie się między różnymi aplikacjami i ich grupami.

iPad

Programiści, którzy testowali wersję beta nowego systemu iPadOS, krytykowali funkcję Stage Manager za dużą liczbę błędów, nieintuicyjny interfejs oraz brak kompatybilność z większością iPadów.

Według informacji pochodzących ze strony Apple, funkcja ma być dostępna tylko na tabletach wyposażonych w układ M1.

Doniesienia o opóźnieniach związanych z rozwojem systemu iPadOS 16 pojawiały się już wcześniej. Przypomnijmy, że faza publicznych testów rozpoczęła się później niż to zwykle bywa, ale nie są znane przyczyny takiego stanu rzeczy.

Warto dodać, że funkcja Stage Manager dostępna będzie także w macOS Ventura, ale w tym przypadku nie występują żadne poważne problemy. Nowy system dla komputerów Mac ma zostać udostępniony w październiku, czyli zgodnie z planem.

Nowości w iPadOS 16

System zaprezentowany został w czerwcu, podczas tegorocznej konferencji WWDC.

Poza funkcją Stage Manager, nowością będzie między innymi zintegrowana z systemem aplikacja pogodowa czy ulepszona obsługa zewnętrznych wyświetlaczy.

Warto też dodać, że nie wszystkie omawiane podczas prezentacji funkcje dostępne będą w początkowych wersjach systemu. Chodzi między innymi o funkcję Filmy z Tekstem na żywo oraz aplikację Freeform.

Źródło: Bloomberg, Grafiki: Apple

nano google news

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.