HarmonyOS może trafić na komputery i laptopy Huawei już w przyszłym roku

06.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
HarmonyOS może trafić na komputery i laptopy Huawei już w przyszłym roku
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dotychczas decydując się na komputer stacjonarny lub laptop, możemy wybrać jeden z kilku systemów operacyjnych. Najczęściej wybór pada na Microsoft Windows, który jest zdecydowanie najpopularniejszym OS na świecie. Wkrótce może się to nieco zmienić, przynajmniej taką nadzieję ma Huawei. HarmonyOS na laptopie miałby zapewnić pełną funkcjonalność, będąc alternatywą dla Windowsa.

Huawei chce być niezależne jak Apple

Amerykańskie sankcje nałożone na markę Huawei (w związku z oskarżeniami o szpiegostwo) spowodowały, że firma została odcięta od technologii pochodzących z USA. Od kilku lat w smartfonach Huawei nie mamy więc na przykład systemu operacyjnego Android lub łączności 5G.

Kara dla Chińczyków najwyraźniej podziałała na nich jednak niezwykle motywująco. W kolejnych modelach ich telefonów mogliśmy zobaczyć system HarmonyOs.

Choć nie miał dostępu do Usług Google (np. Map Google, czy sklepu Google Play), Huawei zagwarantował sensowne alternatywy. Teraz chiński producent elektroniki chce pójść natomiast o krok dalej.

HarmonyOS na laptopie mógłby zastąpić popularnego Windowsa.

Dotychczas na rynku mieliśmy zaledwie cztery liczące się systemy operacyjne:

  • Microsoft Windows – najbardziej popularny, uniwersalny i funkcjonalny
  • MacOS – tylko na komputerach Apple, bardzo dobry i stabilny system, także dla profesjonalistów
  • Linux – często dość skomplikowany w obsłudze, ale bardzo bezpieczny, używany często przez programistów, czy administratorów sieci
  • ChromeOS – system Google, bardzo lekki, ma jednak dość podstawową funkcjonalność (przypomina nieco Androida)

Czy na rynku jest więc miejsce na kolejny rodzaj oprogramowania tego typu? Zapewne tak. Licencja pozwalająca na legalne korzystanie z Windowsa jest dość kosztowna, co wpływa na ceny laptopów. Alternatywne systemy, jak Linux i ChromeOS nadają się natomiast do mocno ograniczonego zastosowania, nie będąc tak funkcjonalnymi.

Być może Huawei chce pójść drogą Apple, instalując HarmonyOS na laptopach własnej produkcji. Mogliby wtedy bardzo dobrze dostosować działanie oprogramowania do konkretnego sprzętu, co na pewno przyspieszyłoby działanie sprzętu. Widzimy to na przykładzie urządzeń Apple (komputerów Mac, ale także np. iPhone) – system, który musi obsługiwać tylko pewną ograniczoną liczbę urządzeń (tylko modele tej firmy) można bardzo dobrze zoptymalizować.

Windows przeznaczony jest na każdy komputer, co jest jego ogromną zaletą, ale również przyczyną pewnych problemów z wydajnością i stabilnością. Wiele wskazuje na to, że Huawei zaprezentuje swój system operacyjny dla komputerów i laptopów już w przyszłym roku.

Huawei pracuje nad HarmonyOS na PC

O planach stworzenia HarmonyOS na laptopy i PC poinformował Huawai Wang Chenglu, pracujący w przeszłości jako jeden z dyrektorów w Huawei. Z pewnością na początku laptopy i PC z HarmonyOS trafią na rodzimy rynek – będą w sprzedaży dla klientów z Chin. Jeśli okażą się sukcesem, z pewnością Huawei będzie chciał podbić również inne rynki.

Czy laptopy Huawei z systemem HarmonyOS trafią również do Europy lub Stanów Zjednoczonych? Dziś trudno powiedzieć. Problemem mogą okazać się sankcje. Nie wiadomo też, jak system HarmonyOS dla komputerów współpracowałby z używanymi przez użytkowników „z Zachodu” aplikacjami i grami. Jeśli nie będzie z nimi kompatybilny (a do tego zapewne niezbędna byłaby także współpraca twórców wspomnianego oprogramowania), ciężko mówić o szansach na rynkowy sukces.

Huawei zdążył już pokazać działającą wersję HarmonyOS na laptopie HP

Na początku roku zobaczyliśmy już wideo obrazujące nieźle działający system HarmonyOS na jednym z laptopów Hewlett-Packard. Może to świadczyć o tym, że system trafi nie tylko na sprzęt produkcji własnej Huawei. Zaprezentowany na filmie system wygląda nieźle, mocno przypomina jednak zarówno HarmonyOS ze smartfonów, jak i ChromeOS. Być może i ten system bazuje na silniku Linuxa lub podobnych rozwiązaniach.

Zaprezentowane wideo obrazuje HarmonyOS na laptopie korzystającym z procesora Intel 8-mej generacji. To dość energooszczędny sprzęt. Może to wskazywać, że HarmonyOS ma być konkurencją dla ChromeOS. Dziś sprzedawane przez Huawei laptopy korzystają z systemu operacyjnego Windows.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.