10 stycznia obchodzimy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce

04.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
10 stycznia obchodzimy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś mamy naprawdę wiele możliwości pozwalających na obniżanie kosztów energii. Jeśli myślisz o tym, by zaoszczędzić i postępować w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, być może warto przejść do działania właśnie w tym dniu. 10 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać na początku 2023 roku, zapoznaj się z naszymi poradami.

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii 2023

Każdego dnia świętowana jest jakaś okazja. Czasami są to święta religijne, państwowe lub kulturalne. Innym razem osoby w danym kraju lub na całym świecie obchodzą okazję nawiązującą do konkretnej grupy zawodowej. Wśród nietypowych świąt znajdują się także takie o raczej zabawnym charakterze, które wiele osób uzna za zbędne. Z pewnością nie jest tak jednak w przypadku Światowego Dnia Obniżania Kosztów Energii.

10 stycznia 2023 to idealny dzień, by zacząć obniżanie kosztów energii.

Obniżanie kosztów energii

Święto obchodzone jest na całym świecie. Pomysłodawcą jest Canadian Energy Efficiency Alliance – organizacja z historią sięgającą 1995 roku. W tym dniu organizacje państwowe i niepubliczne, prywatne firmy, a nawet pojedyncze osoby mają doskonałą okazję, by wskazać na możliwości obniżania kosztów energii. Najlepiej jednak przejść od teorii do praktyki i zacząć oszczędzać energię i oszczędzać.

Obniżanie kosztów energii – jak to zrobić?

Tocząca się za wschodnią granicą wojna i związany z nią kryzys energetyczny sprawiły, że wielu Polaków obawiało się o możliwość przekonania się na własnej skórze, czym jest blackout. Na szczęście jak dotąd nie doszło do znaczących przerw w dostawie prądu i energii cieplnej. Taka obawa poskutkowała jednak tym, że część osób zaczęło szukać skutecznych sposobów na oszczędzanie prądu.

Oszczędzanie energii elektrycznej ma pozytywne skutki dla środowiska naturalnego i sytuacji energetycznej w kraju. Dla niektórych najważniejszym argumentem są jednak realnie zaoszczędzone pieniądze.

Wiele osób kieruje się w dużej mierze pobudkami ekonomicznymi, w czym nie ma nic dziwnego. Dzięki naszym poradnikom możesz sprawdzić, ile prądu zużywa telewizor, jak obliczyć zużycie energii przez komputer lub laptop oraz ile rocznie kosztuje używanie lodówki. Dla poznania realnych kosztów prądu możesz natomiast użyć naszego kalkulatora zużycia energii elektrycznej w domu.

obniżanie kosztów energii

Jak płacić mniej za prąd? Obniżanie kosztów energii w praktyce

Wystarczy spojrzeć na dane, ile płyta indukcyjna zużywa prądu, aby odnaleźć najbardziej prądożerny sprzęt w domu. Kolejnym jest piekarnik i to właśnie na pracę tych dwóch sprzętów AGD wydajemy najwięcej pieniędzy. Ciężko jest jednak wyobrazić sobie funkcjonowanie bez codziennego gotowania. Jak zaoszczędzić pieniądze na gotowaniu? Jest kilka sposobów. W przypadku piekarnika ograniczmy częstotliwość otwierania drzwiczek. To spora strata energii (podobnie jest np. w przypadku lodówki). Stan przygotowania posiłków możemy ocenić wizualnie lub zdać się na czas pieczenia podany w przepisie.

Dzięki przepisom jednogarnkowym wystarczy Ci jedno pole grzewcze w płycie indukcyjnej, aby przyrządzić obiad.

Gotowanie wymaga znacznie mniej energii, gdy garnek lub patelnia mają przykrywkę. Innymi sprzętami AGD, w których możemy ograniczyć zużycie prądu są pralka i zmywarka. Uruchamiaj je, gdy są pełne. Warto zdać się też na wiedzę i doświadczenie producenta sprzętu. Tryb ECO pozwala zaoszczędzić i prąd, i wodę. Nie przejmuj się tym, że praca urządzenia trwa dłużej, niż w innych programach.

Dla zaoszczędzenia prądu w przypadku sprzętów RTV często jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie czasu, kiedy z nich korzystasz. Popołudniowy spacer zamiast serialu telewizyjnego to świetny pomysł! Osoby pracujące na komputerze powinny wybrać laptopa, który jest bardziej energooszczędny od komputera stacjonarnego.

Ceny prądu w 2023 roku – czy jest czego się obawiać?

W drugiej połowie 2022 roku słyszeliśmy sporo zapowiedzi podwyżek cen prądu. Obecnie możemy jednak liczyć na zamrożone ceny prądu w 2023 roku. Do określonego limitu zużycia zapłacimy tyle, ile w ubiegłym roku.

Mimo tego 10 stycznia może być idealnym momentem na zastanowienie się, jak zaoszczędzić na kosztach energii. Pomysły warto wprowadzać w życie. Pamiętaj o tym, że suma niewielkich oszczędności może dać naprawdę zauważalną kwotę, którą możesz następnie wydać na dowolny cel.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.