Search icon

Dzień bez Telefonu – kiedy wypada? Najlepsze aplikacje do ograniczania czasu na telefonie

12.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Dzień bez Telefonu – kiedy wypada? Najlepsze aplikacje do ograniczania czasu na telefonie
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tuż po przebudzeniu przeglądasz na telefonie Facebooka lub Instagram, oglądasz filmiki na YT podczas posiłków, telefon masz w ręku w każdej wolnej chwili, a wieczorem, już w łóżku, patrzeniem w wyświetlacz kończysz dzień? Być może Światowy Dzień bez Telefonu jest właśnie dla Ciebie.

Wolisz mieć złamaną kość czy zepsuty telefon? Takie pytanie zadał młodym ludziom prof. Adam Alter, autor książki “Uzależnienia 2.0”. 46 proc. wybrało złamanie. Pozostali z wyraźnym smutkiem zdecydowali się na popsutego smartfona. Kilka lat temu przeciętny człowiek spędzał 3 godziny wpatrzony w wyświetlacz smartfona. Przed ich wynalezieniem używaliśmy telefonów zaledwie 18 minut na dobę.

Za chwilę dowiesz się, jak poradzić sobie ze zbyt dużym przywiązaniem do smartfona, teraz zacznijmy od historii tego urządzenia.

Historia telefonu i smartfona

Aleksander Bell opatentował telefon w 1877 roku, jednak podobny prototyp – „teletrofono” – skonstruował wcześniej Antonio Meucci. Pierwszy telefon komórkowy opatentował Ericsson w 1956 r. Przypominał walizkę ze słuchawką, a nie smartfony, które nosimy w kieszeni.

Czym się różni “zwykły” telefon komórkowy od smartfona?Smartfon to połączenie komórki z komputerem.

Pierwsze takie urządzenie – zwane Simon – powstało w 1992 roku. IBM wyposażył je m.in. w kalkulator, gry, pocztę elektroniczną i wyświetlacz obsługiwany rysikiem.

Po raz pierwszy smartfonem nazwał swoje urządzenie Ericsson – był rok 1997 roku, a chodziło o telefon GS88. Jednak dopiero telefony BlackBerry z fizyczną klawiaturą QWERTY zdobyły popularność wśród użytkowników. Trendy w rozwoju telefonów komórkowych wyznaczył iPhone, smartfon na rynek masowy, który trafił do sklepów w 2007 roku.

światowy dzień bez telefonu

Na świecie było w ubiegłym roku ok. 3,2 mld smartfonów (wszystkich telefonów komórkowych jest dwa razy więcej). Pokochali je również Polacy. W ciągu 10 lat grono rodaków korzystających ze smartfonów wzrosło z 5,4 proc. do 76 proc. (raport Digital Care „10 lat mobilnej rewolucji” z 2022).

Kiedy jest Dzień bez Telefonu?

Międzynarodowy Dzień bez Telefonu Komórkowego obchodzony jest 15 lipca każdego roku. Każdy zachęcany jest do odłożenia ulubionego urządzenia, które wiele osób ma przy sobie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Lipcowe święto jest nieformalne, a odpoczynek od smartfona można sobie zrobić w dowolnej chwili. Jednak nie dla każdego to łatwe zadanie.

Uzależnienie od telefonu – fonoholizm

Przeciętny człowiek spogląda na wyświetlacz telefonu 63 razy na dobę. Dla jednych smartfon jest praktycznym urządzeniem, narzędziem pracy i źródłem rozrywki, a innych wpędza w fonoholizm oraz sprzyja FOMO.

Fonoholizm

Fonoholizm to zaburzenie behawioralne (nie jest jeszcze sklasyfikowany jako choroba). Jego ofiara jest uzależniona od smartfona i musi go mieć cały czas przy sobie.

Na fonoholizm narażone są dzieci, młodzież i dorośli. Wiele aplikacji i gier jest tak skonstruowanych, aby użytkownicy nie mogli się od nich oderwać, smartfon wydaje się również najlepszym sposobem na nudę czy radzenie sobie z trudnymi emocjami.

FOMO – Fear Of Missing Out

FOMO, czyli lęk przed pominięciem, to zjawisko, które bardzo często towarzyszy zbytniemu przywiązaniu do smartfonów.

Ofiary FOMO czują nieustający niepokój, że omija je coś ciekawego, atrakcyjnego lub dobrego. Mają głębokie przekonanie, że inne osoby bawią się lepiej, mają lepszą pracę, wakacje, partnerów, dzieci itd. FOMO wynika m.in. z ciągłego porównywania się z innymi osobami, a temu sprzyjają media społecznościowe dostępne non stop przez smartfona.

Jak przeżyć dzień bez telefonu?

Profesor Adler daje pomocne wskazówki, jak ograniczyć czas przed wyświetlaczem:

  • trzymaj telefon z dala od siebie, nie będzie kusił,
  • jeżeli musisz mieć smartfona w pobliżu, to wyłącz wszystkie nieważne powiadomienia,
  • powiedz sobie: “jestem osobą, która nie korzysta z telefonu (wstaw dowolny przedział czasowy, miejsce lub okoliczności)”, taka deklaracja jest bardziej skuteczna niż stwierdzenie “nie mogę korzystać z telefonu”,
  • zaplanuj z wyprzedzeniem, ile czasu spędzisz przeglądając, FB, Instagram lub grając w gry na telefonie (jeżeli dzień bez smartfona to zbyt wiele),
  • zastąp niechciane zachowanie (ciągłe sięganie po telefon) innym, np. telefon zostaw w kurtce, a na stole połóż książkę,
  • wyjdź na spacer z prawie rozładowanym telefonem (to może powstrzymać Cię od ciągłego zerkania na ekran).
jak przeżyć dzień bez telefonu

Aplikacje do ograniczania czasu na telefonie

W przeżyciu dnia bez smartfona lub uwolnienia się od jego ciągłego towarzystwa, mogą pomóc aplikacje na telefon:

Cyfrowy dobrostan

cyfrowy dobrostan

Aplikacja wbudowana w Android (Ustawienia >Cyfrowy dobrostan i kontrola rodzicielska). Jest prosta i skuteczna. Możesz ustalić cel, który pomoże Ci zarządzać czasem spędzonym z telefonem, ustawić czasomierz dla zbyt długo używanych aplikacji, wybrać opcję Czas pracy/Czas dla mnie (dostępne będą tylko niektóre aplikacje) czy przejść wieczorem w tryb zasypiania.

iOS Czas ekranu

czas przed ekranem iphone

To aplikacja wbudowana w iOS (Ustawienia >Czas przed ekranem), która pozwala monitorować czas spędzony na korzystaniu z urządzenia, aplikacji i stron www. Możesz ustawić limity czasu i wprowadzić kod zabezpieczający przed zmianą (np. przez dziecko). Po ustawieniu np. czasu bez urządzenia, na iPhone będą dostępne tylko połączenia telefoniczne i wybrane aplikacje.

Space

space
Źródło: Sklep Google

Monitoruje czas korzystania ze smartfona i konkretnych aplikacji. Ustaw limity czasowe i powiadomienia o ich przekroczeniu. Przydatnym narzędziem – np. jeżeli nie możesz oderwać się od FB – jest odliczanie, po jego zakończeniu Space odcina dostęp do sieci. Możesz ustawiać cele (po ich osiągnięciu dostaniesz odznakę) i porównać swoje wyniki w oszczędzaniu czasu z innymi użytkownikami.

Flipd

flipd
Źródło: Sklep Google

Dla osób potrzebujących radykalnej interwencji. Po włączeniu funkcji Full Lock wybrane aplikacje zostaną ukryte na określony czas. Light Lock działa łagodniej – zobaczysz komunikaty o konieczności odłożenia smartfona. Możesz przygotować listę najbardziej potrzebnych aplikacji, których nie obejmą restrykcje.

Forest

forest
Źródło: Sklep Google

Aplikacja, która gra na Twoich emocjach. Kiedy trzymasz się celu – nie korzystasz z telefonu w czasie przeznaczonym na inne zadania – na ekranie rośnie drzewo. Wystarczy, abyś zbyt długo siedział na Tik Toku lub grał w gry i roślina usycha. Im bardziej unikasz “zakazanych” aplikacji, tym większa szansa, że “zasadzisz” las drzew symbolizujących Twój wysiłek.

Freedom

freedom
Źródło: Sklep Google

Przygotujesz listy aplikacji i stron www do zablokowania. Utworzysz harmonogram, kiedy mają być dla Ciebie niedostępne. Listy zsynchronizujesz na wszystkich urządzeniach, których używasz. Freedom jest płatny, ale możesz go przetestować za darmo.

Off The Grid

off the grid
Źródło: Sklep Google

Aplikacja do cyfrowego detoksu, w której przez ustalony czas masz zablokowany smartfon (jesteś poza zasięgiem innych osób, aplikacji i internetu). Jeżeli się złamiesz, płacisz 1 dolara lub oglądasz reklamę (opłata rośnie za recydywę). Tylko na Android.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.