Search icon

Strona internetowa – co to jest? Definicja i budowa

12.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Strona internetowa – co to jest? Definicja i budowa
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z internetu korzystamy wszyscy. Czy to w pracy, podczas zakupów, szukania istotnych informacji – nie wyobrażamy sobie dnia bez choćby chwilowego zanurzenia się w sieci. Czym jednak dokładnie jest strona internetowa? To pytanie, które z kolei zadajemy sobie dość rzadko. 

Czym jest strona internetowa?

Strona internetowa jako pojedynczy twór stanowi dokument w postaci tekstowej, a coraz częściej multimedialnej, będącej częścią bardziej rozbudowanej witryny internetowej. Każda strona internetowa udostępnia użytkownikom konkretną dawkę informacji, powiązanych zarówno ze specyfiką witryny, jak i tytułem danej strony

Jeśli zatem jesteśmy na witrynie sklepu internetowego, każda strona internetowa będzie reprezentować pojedynczy produkt i zawierać nie tylko jego opis, ale też zdjęcie.

Każda strona internetowa, bez względu na to, czy zawiera jedynie tekst, czy jest także wzbogacona o dźwięk, animacje czy grafikę, stanowi część rozbudowanej sieci internetowej, po której każdy z nas może poruszać się z wykorzystaniem wyszukiwarki stron internetowych. 

strona www

WWW – co oznacza ten skrót?

Co dla wielu z nas może być nieoczywiste, w przeszłości, gdy idea wyszukiwarki internetowej nie była tak powszechna, wejście na daną witrynę internetową musiało być poprzedzone podaniem precyzyjnego adresu, włączając w to pierwszy element, jakim jest WWW. Choć do dzisiaj możemy odwiedzać ulubione strony właśnie w ten sposób, w praktyce najczęściej korzystamy z właśnie z wyszukiwarki. My jednak wyjaśnimy sobie, czym dokładnie jest skrót WWW.

World Wide Web to światowa sieć komputerowa, która pozwala na połączenie ze sobą wszystkich stron dzięki wykorzystaniu technologii łączy hipertekstowych.

Łącza te pozwalają nam w wygodny sposób przechodzić do kolejnych stron. Warto jednak pamiętać, że choć www definiowana jest często ogólnie jako internet, ten składa się w wielu elementów, spośród których www to tylko jeden z nich. Inne, dobrze nam znane elementy to:

  • HTML – technologia umożliwiająca tworzenie stron internetowych
  • URL – format adresowania stron internetowych
  • HTTP – protokół komunikacyjny umożliwiający przesyłanie dokumentów i plików w ramach sieci internetowej.

Jaka jest różnica między http a https?

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) to technologia umożliwiająca przesyłanie danych z serwera do przeglądarki internetowej. Za pomocą protokołu HTTP możliwa jest zatem interakcja na linii użytkownik – strona internetowa. Jest to jednak nieco przestarzały, rzadko obecnie wykorzystywany standard, który w głównej mierze zaprojektowany był z myślą o jednym celu – dostarczeniu danych. 

Spoglądając na pierwszy człon każdej strony internetowej, znacznie częściej przyjdzie nam znaleźć skrót HTTPS (Hypertexts Transfer Protocol Secure). To wzbogacona wersja protokołu, która dodatkowo, między innymi dzięki wykorzystaniu certyfikatu bezpieczeństwa SSL, zapewnia nam bezpieczeństwo wykonywania najbardziej wrażliwych procesów w internecie, włącznie z dokonywaniem przelewów bankowych. 

co to jest strona internetowa

Jeśli więc mielibyśmy omówić różnice pomiędzy dwoma protokołami, skupilibyśmy się przede wszystkim na zabezpieczeniach. Obecnie cyberbezpieczeństwo to niezwykle istotny element funkcjonowania w sieci, a protokół HTTPS z certyfikatem SSL zapewnia nam możliwość zachowania prywatności w sieci. 

Jak zbudowana jest strona internetowa?

W jaki sposób stworzona jest witryna internetowa? To pytanie, które na pewno zainteresuje wszystkich użytkowników myślących o stworzeniu własnej strony czy też sklepu internetowego. Dzisiaj nie musimy znać się na technologiach tworzenia witryny od podstaw – od tego mamy proste generatory, które zapewniają nam szerokie funkcje w zakresie dostosowywania warstwy funkcjonalnej i graficznej do naszych potrzeb. Nie oznacza to jednak, że nie warto wiedzieć, jak strona jest zbudowana. 

jak zbudowana jest strona internetowa

Szkielet strony to dokument napisany w technologii HTML wzbogacony o logikę zapewnioną przez funkcjonalność języka programowania PHP. By jednak strona była atrakcyjna pod względem wizualnym i nowoczesna, niezbędne jest wykorzystanie technologii CSS oraz języka JavaScript, który pozwoli nam zapewnić maksymalną satysfakcję z użytkowania strony. To oczywiście podstawowa, mocno uogólniona struktura budowy każdej witryny internetowej. Nie ulega wątpliwości, że wraz z rozbudową strony możemy wykorzystywać dodatkowe technologia, jak chociażby SQL w celu komunikacji strony z bazą danych. 

Jeśli więc chcemy spróbować stworzyć witrynę internetową, swoją przygodę z nauką programowania powinniśmy zacząć od wielkiej trójcy – HTML, CSS oraz JavaScript. 

nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.