Strava – aplikacja dla sportowców. Wszystko, co warto wiedzieć

Każda aplikacja sportowa jest szczególnie bliska osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Jedną z tych popularniejszych jest Strava: Track Running, Cycling & Swimming. Co sprawiło, że tak wielu uznało ją za numer jeden? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć bliżej.
- Czym jest Strava? Dla kogo głównie jest stworzona?
- Jakie dyscypliny obsługuje Strava?
- Jak korzystać z aplikacji Strava?
- Najważniejsze funkcje Stravy
- Ile kosztuje Strava?
- Czy jest dostępna Strava po polsku?
- Aplikacja Strava. Opinie użytkowników
Czym jest Strava? Dla kogo głównie jest stworzona?
Aplikacja Strava została stworzona z myślą o tych, którzy lubią aktywność fizyczną. Nie ma większego znaczenia, czy jesteś zawodowym rowerzystą albo biegaczem-amatorem. Dzięki aplikacji każdy może uczynić treningi jeszcze efektywniejszymi. Z założenia powstała z myślą o rowerzystach i biegaczach, ale lista obsługiwanych dyscyplin jest znacznie dłuższa.
W przypadku tej aplikacji nic nie jest dziełem przypadku, nawet nazwa. Strava to słowo z języka szwedzkiego i oznacza “starać się”. To motto przyświeca zespołowi tworzącemu aplikację, ale tak naprawdę każdy sportowiec stara się z dnia na dzień ćwiczyć lepiej i sięgać dalej.
Jak działa Strava? Aplikacja pozwala monitorować aktywność fizyczną i śledzić postępy w ćwiczeniach. Użytkownik może kontrolować przebyty dystans (także z podglądu na osi czasu), wyznaczyć najlepszą dla siebie trasę czy sparować z aplikacją inne urządzenia do mierzenia aktywności. Dzięki temu ostatniemu dowiemy się, ile kalorii udało się spalić podczas treningu, jaki był puls czy z jaką prędkością przebyliśmy określony dystans.
Aplikacja Strava ma jeszcze jedną zaletę – możliwość integracji z innymi programami do monitorowania aktywności. Użytkownik nie musi rezygnować z aplikacji używanych dotychczas, a jeśli zintegruje je ze Stravą, będzie mógł jeszcze lepiej planować i analizować każdy trening.
Strava na komputer
Oczywistym jest, że na trening nie zabieramy ze sobą peceta, ale istnieje wersja przeglądarkowa aplikacji – strava.com. Z tego poziomu możemy zarządzać tzw. segmentami, tworzyć i edytować trasy treningowe, zerknąć do kalendarza treningowego czy dołączać do challengów. Część opcji jest dostępna wyłącznie po wykupieniu subskrypcji, ale o tym w dalszej części artykułu.
Jakie dyscypliny obsługuje Strava?
Aplikacja Strava świetnie sprawdza się podczas biegania, kolarstwa i pływania. To jednak wcale nie oznacza, że nie skorzystamy z niej podczas uprawiania innych sportów. Pełna lista dyscyplin wygląda następująco:
- bieganie,
- jazda na rowerze,
- spacer,
- piesze wycieczki,
- canoe,
- jazda na rowerze stacjonarnym,
- rower ręczny,
- welomobil,
- jazda na łyżwach,
- jazda na rolkach,
- kajaki,
- kitesurfing,
- wpinaczka górska,
- roller ski,
- narciarstwo alpejskie,
- backcountry skiing
- narciarstwo klasyczne,
- snowboard,
- snowshoe walking
- SUP – stand up padding
- surfowanie,
- pływanie,
- wheelchair,
- crossfit,
- stair stepper,
- podnoszenie ciężarów,
- yoga,
- workout.
Jak korzystać z aplikacji Strava?
Skoro już wiecie, jak działa i dla kogo jest aplikacja, czas na przejście przez proces instalacji i uruchomienia Strava. Poradnik przeprowadzi was krok po kroku przez proces zakładania konta. Strava działa na urządzeniach z Androidem oraz iOS. Pobierzecie ją stąd:
Sam proces instalacji i tworzenia konta nie powinien nastręczać problemów. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się połączyć profil FB albo konto Google.
Strava – logowanie krok po kroku:
- Uruchom aplikację i wybierz, w jaki sposób chcesz się logować: połącz konto z FB, kontem Google lub użyj adresu e-mail.
- Stwórz profil i uzupełnij dane.
- Zdecyduj, czy aplikacja może Ci wysyłać powiadomienia.
- Strava zapyta Cię, czy chcesz wypróbować darmową wersję premium. Nie musisz się zgadzać.
- Ujrzysz krótką informację o możliwościach aplikacji. Wybierz Let’s Go, aby przejść dalej.
- Wybierz dyscypliny, które uprawiasz, aby aplikacja Strava mogła dopasować się do Twoich potrzeb. Gotowe.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, aplikację można bez przeszkód zsynchronizować z innymi programami oraz urządzeniami. Wystarczy, że klikniesz w ustawienia i przejdziesz do Link Other Services.
Strava bez trudu synchronizuje się z urządzeniami Garmin, Samsung, Wear by OS Google czy Polar. Pełną listę obsługiwanych urządzeń znajdziesz po tym adresem.
Najważniejsze funkcje Stravy
Na pierwszy rzut oka Strava nieco przytłacza, bo zawiera mnóstwo funkcji i ustawień. To wrażenie szybko ustępuje, jeśli zapoznamy się z możliwościami aplikacji. Przyjrzyjmy się nieco bliżej najważniejszym z nich.
Segmenty
Zwykle korzystają z niej kolarze, ale równie dobrze sprawdzi się w przypadku biegaczy. Ta funkcja pozwala dzielić dłuższą trasę na mniejsze segmenty. Możemy samodzielnie je zdefiniować albo skorzystać z tych, które zostały wyznaczone przez innych użytkowników.
Społeczność Strava
To co wyróżnia Stravę na tle innych tego typu aplikacji, to społeczność. W jej ramach możemy dzielić się z innymi użytkownikami aplikacji zdjęciami i efektami treningów. Społeczność jest naprawdę ogromna, a dzięki niej jakoś łatwiej przychodzi znalezienie motywacji. Warto też zaznaczyć, że wielu profesjonalnych sportowców ma konto na Stravie, gdzie udostępniają swoje treningi, często wraz ze szczegółowym opisem. Tacy użytkownicy są prawdziwą skarbnicą wiedzy.
Wyzwania
Sport od zawsze kojarzy się ze zdrową rywalizacją, więc i wyzwania znalazły swoje miejsce w aplikacji. Jako użytkowników możesz dołączyć do istniejących już wyzwań albo stworzyć własny challenge (maksymalnie 3 jeśli korzystasz z wersji bezpłatnej oraz nielimitowaną ilość, jeśli korzystasz z wersji premium).
Wyzwania tworzą “zwykli użytkownicy”, ale nietrudno trafić na challenge organizowane przez producentów sprzętu sportowego czy znanych trenerów. Za ukończenie wyzwania przewidziane są nagrody: trofea, a czasem drobne upominki rzeczowe.
Ręczne dodawanie treningów
Kolejną funkcjonalnością jest ręczne dodawanie treningów na stronie Strava.com. Dzięki temu dodamy do konta trening, który nie został zarejestrowany w aplikacji.
Drugą możliwością jest wrzucenie na stronę pliku z aktywnością, którą zarejestrowaliśmy za pomocą urządzenia.
Monitorowanie postępów (funkcja dla kont Premium)
Za pomocą Stravy możemy monitorować swoje postępy w treningach. Dzięki niej możemy zestawić ostatnie treningi z najlepszymi osiągnięciami i porównać, czy udało się nam pokonać samych siebie. Z tej funkcjonalności skorzystają wyłącznie posiadacze konta premium.
Współpraca z akcesoriami
Aplikacja już sama w sobie zapewnia mnóstwo możliwości, ale w połączeniu z akcesoriami sportowymi pozwala z dużą dokładnością prześledzić każdy trening. Strava współpracuje z opaskami, zegarkami sportowymi i pasami do pomiaru tętna.
Ile kosztuje Strava?
Zastanawiasz się, ile kosztuje Strava? Cena pakietu premium nie jest wysoka. Możemy zdecydować się na płatność miesięczną w wysokości 32,99 zł albo opłatę roczną – 249,99 zł. Pierwszy miesiąc jest bezpłatny. Strava premium za darmo przez pierwsze 30 dni to dobra okazja, aby wypróbować dodatkowe możliwości.
Jeśli jednak jesteś początkującym sportowcem, wersja podstawowa, czyli ta bezpłatna, będzie więcej niż wystarczająca. Dzięki niej możesz skorzystać z wszystkich funkcjonalności, które opisaliśmy wcześniej (poza monitorowaniem postępów). W dalszym ciągu zsynchronizujesz dane z innych aplikacji czy sparujesz urządzenia sportowe, będziesz przeglądać, nagrywać i udostępniać swoje aktywności oraz uczestniczyć w życiu społeczności.
Funkcje dodatkowe w Strava Premium:
- Routes, planning and recommendations
- Matches rides and runs with performance analysis
- Training log
- Segment leaderboards, local legends
- Live Segments
- Monthly activity trends and comparisons
- Goal setting
- Heatmaps
- Training plans
- Power curve
- Fitness and freshness analysis
Czy jest dostępna Strava po polsku?
Strava po polsku na razie nie jest dostępna. Aplikacja działa w kilkudziesięciu językach, m.in. niemieckim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim czy angielskim. Niestety, wśród nich nie znajduje się język polski.
Jakie są plany twórców Starava? Aplikacja po polsku być może pojawi się z czasem, jednak nie znamy żadnych szczegółów. Na niektórych stronach dla sportowców można znaleźć informacje, że sprawa została przekazana do zespołów odpowiedzialnych za lokalizację, a o wszystkich zmianach będą informować na bieżąco. Póki co pozostaje nam wersja anglojęzyczna.
Aplikacja Strava. Opinie użytkowników
Osoby aktywne fizycznie to bardzo wymagająca grupa o mocno sprecyzowanych potrzebach. Jak realizuje je aplikacja Strava? Opinie w zdecydowanej większości są przychylne, co potwierdza liczna społeczność przynależąca do Stravy. W 2020 roku tworzyło ją łącznie ponad 73 milionów użytkowników. Liczby mówią same za siebie.
Trzeba natomiast zaznaczyć, że istnieje wiele alternatyw, jak chociażby:
- Adidas Running by Runtastic
- Nike Run Club
- Pace Control
- RunKeeper
- Fitatu
- Runtasti.
Która z nich jest najlepsza? Ano taka, która Tobie będzie odpowiadać. W zasadzie każda aplikacja ma coś, czego nie znajdziemy w innych.
Może Cię zainteresować: