Stranger Things, sezon 5 – data premiery, fabuła, obsada. Podsumowanie informacji

26.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Stranger Things, sezon 5 – data premiery, fabuła, obsada. Podsumowanie informacji
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

To już 6 lat od premiery “Stranger Things”. Historia hitowego serialu Netflixa nieubłaganie zmierza ku końcowi, a jej zwieńczeniem będzie ostatni, 5. sezon. Co już o nim wiadomo? Z kim spotkamy się w finałowej odsłonie serii? Jaki kierunek fabularny obiorą twórcy? Kiedy premiera “Stranger Things 5”? Przekonajcie się.

Stranger Things – kilka słów o serialu

“Stranger Things” to serialowa wizytówka Netflixa. Przez lata widzowie mieli okazję towarzyszyć jej bohaterom – Jedenastce i grupie jej nastoletnich przyjaciół – w przygodach rodem z horroru sci-fi. Z czasem dorastali też z nimi. Sam tytuł okazał się zaś światowej sławy fenomenem.

Jego przedostatnia odsłona biła prawdziwe rekordy oglądalności, gromadząc na swoim koncie miliard godzin odtworzeń na przestrzeni pierwszego miesiąca od premiery. To czyni z niej laureta 2. miejsca wśród produkcji oryginalnych platformy – tuż za “Squid Game”.

Choć początkowo planowano, że opowieść dzieciaków z Hawkins zamknie się właśnie na niej, cztery sezony okazały się zbyt okrojonym formatem. W rezultacie czekamy teraz na debiut “Stranger Things 5” – wielkiego finału, będącego zwieńczeniem kilku wspólnych lat z serialem.

Kiedy będzie 5. sezon Stranger Things?

5. sezon “Stranger Things” nie doczekał się jeszcze startu prac na planie, co nastąpi prawdopodobnie dopiero w 2023 roku. Nie oznacza to jednak, że nie przybliżamy się do premiery tytułu. Mimo że dokładna data rozpoczęcia zdjęć nie jest znana, Matt Duffer zdążył zapewnić zainteresowanych, że wszystko, co zmierza do tego momentu, zdążono już dobrze rozplanować. Od sierpnia tego roku twórcy skupiają się na scenariuszu finałowej części serialu, a efektami dzielą się z fanami na łamach swoich social mediów:

(Jak widać, pogłoski o tym, że “Stranger Things 5” doczeka się finalnie 8 odcinków, potwierdziły się).

Co więcej, o ile czas oczekiwania na kolejne odsłony tytułu wykazywał tendencję wzrostową (ponad 15 miesięcy oczekiwania na drugi sezon, 20 – na trzeci, 35 – na czwarty), tym razem wszystko wskazuje na to, że nowy sezon “Stranger Things” będzie stanowił odstępstwo od tej prawidłowości.

Przemawia za tym krótszy czas trwania 5. części serialu – przewidywane 10 godzin seansu – oraz odpadnięcie okoliczności pandemicznych realiów, z którymi przyszło się mierzyć twórcom przy okazji prac nad 4. sezonem. Ci ostatni sami spodziewają się zresztą, że premiera “Stranger Things 5” nastąpi wcześniej niż poprzednio.

Operując zaś bardziej szczegółowymi datami, pewną wskazówką odnośnie do tego, kiedy “Stranger Things” doczeka się swojego finału, może okazać się wypowiedź Davida Harboura – serialowego Hoppera – który przewiduje, że ten zadebiutuje w serwisie Netflix w połowie 2024 roku.

Stranger Things 5 – Netflix podzieli sezon?

To czy nastąpi to za jednym zamachem, to już inne pytanie. Powszechnie wiadomo, że serwis eksperymentuje z dawkowaniem wrażeń swojej widowni, dzieląc sezony niektórych tytułów na kolejno udostępniane części (a być może wkrótce – odcinki). Tak było przy okazji premiery czwartego sezonu “Stranger Things”. I choć jego bezpośredni następca nie porywa się na dorównanie mu pod względem czasu trwania, jak przekonacie się za chwilę, są przesłanki ku temu, aby nie wykluczać tego scenariusza również i tym razem.

Chcąc zakończyć jednak optymistycznie, Peter Friedlander – szef działu produkcji odcinkowych Netflixa – wykluczył natomiast możliwość udostępniania kolejnych epizodów serialu w tygodniowych odstępach.

Stranger Things, sezon 5 – fabuła

Twórcy nie kryją, że szykują coś specjalnego na finał. Przestrzeń ku temu za zapewnić 2,5-godzinny odcinek, zamykający serię – co z kolei uzasadniałoby wydzielenie go w ramach późniejszej premiery, podobnie, jak miało to miejsce, gdy debiutował czwarty sezon serialu.

Przechodząc do fabuły, Ross Duffer zdradził, że w “Stranger Things 5” twórcy zagłębią się w mitologię “Drugiej Strony”. Możemy spodziewać się w nim kulminacji poprzednich sezonów i sporej dawki mroku, co może z kolei uderzyć bezpośrednio w uwielbianych przez widzów bohaterów, nie wyłączając najdalej idących konsekwencji.

Pozostając zaś przy tych ostatnich, nowy sezon “Stranger Things” nie przyniesie debiutów nowych postaci – w realizacji koncepcji powrotu do korzeni. Tym samym na ekranie zobaczymy dawną ekipę, eksplorującą strukturę znaną z pierwszej odsłony serii, ale na znacznie większą skalę.

5. sezon “Stranger Things” oznacza również skoncentrowaną, wartką akcję, bez miejsca na wątki poboczne. Jego otwarcie zarezerwowano dla odcinka pt. „The Crawl” (którego scenariusz jest już gotowy), w czym fani serii dostrzegają nawiązanie do “Dungeons & Dragons” z jego pełnymi zagrożeń i zagadek labiryntami. Zwieńczeniem sezonu ma być wspomniany finał, który w ocenie Matta Duffera będzie “ogromny”.

Nowy sezon Stranger Things – obsada i twórcy

Powrót znanych postaci znajduje odzwierciedlenie w osobach aktorów, zaangażowanych w prace nad nowym sezonem “Stranger Things”. Sezon 5. będzie zatem okazją do zobaczenia na ekranie raz jeszcze obsady w składzie:

 • Winona Ryder (Joyce Byers)
 • David Harbour (Jim Hopper)
 • Millie Bobby Brown (Jedenastka / Jane Hopper)
 • Finn Wolfhard (Mike Wheeler)
 • Gaten Matarazzo (Dustin Henderson)
 • Caleb McLaughlin (Lucas Sinclair)
 • Noah Schnapp (Will Byers)
 • Natalia Dyer (Nancy Wheeler)
 • Charlie Heaton (Jonathan Byers)
 • Sadie Sink (Max Mayfield)
 • Maya Hawke (Robin Buckley)
 • Joe Keery (Steve Harington)
 • Brett Gelman (Murray Bauman)
 • Priah Ferguson (Erica Sinclair)
 • Joe Chrest (Ted Wheeler)
 • Cara Buono (Karen Wheeler)
 • Jamie Campbell Bower (Peter Ballard)
 • Eduardo Franco (Argyle)
 • Amybeth McNulty (Vickie)

Za tytułem niezmiennie stoją bracia Dufferowie.

Źródło: twitter.com/strangerwriters, Collider, Variety

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.