Search icon

Nowe funkcje iPhone – min. sterowanie wzrokiem i sposób na chorobę lokomocyjną

19.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowe funkcje iPhone – min. sterowanie wzrokiem i sposób na chorobę lokomocyjną
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Apple w ostatnim czasie ogłosiło listę nowych funkcjonalności i narzędzi. Trafią do urządzeń mobilnych iPhone i iPad. Część z nich może przydać się wszystkim użytkownikom sprzętów. Niektóre zaplanowano natomiast z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Sprawdź listę ułatwień i udogodnień.

Eye Tracking i Music Haptics trafią do urządzeń mobilnych Apple

Pierwszą nowością, która wykorzystuje najnowsze technologie i przednią kamerkę, jest Eye Tracking. Śledzenie ruchów gałek oczu pozwoli na sterowanie różnymi funkcjami urządzenia. Funkcja może się przydać w szczególności osobom niedowidzącym i niewidomym.

Osobom niedosłyszącym może się natomiast spodobać kolejna nowość. Music Haptics wykorzystuje silniczek wibracyjny do pomagania w „usłyszeniu”, a raczej poczuciu muzyki i jej rytmu. Urządzenie może wygenerować wibracje o odpowiednim natężeniu, a nawet stuknięcia (jak np. przy pisaniu na wirtualnej klawiaturze).

Apple CarPlay lepiej dostosowane dla osób z problemami ze wzrokiem i słuchem

Kolejna nowość dotyczy połączenia smartfona z systemem infotainment w samochodzie. To oczywiście Apple CarPlay, które niebawem doczeka się aktualizacji. Osoby mające problemy ze słuchem dostaną opcję włączenia rozpoznawania dźwięków, na przykład pojazdu jadącego na sygnale.

Aktualizacja Apple CarPlay
Aktualizacja Apple CarPlay

Apple CarPlay będzie też łatwiejszy w obsłudze dla osób mających problem ze wzrokiem. Tu rozwiązanie jest dość proste i polega na zwiększeniu rozmiaru czcionki.

Apple ma sposób na chorobę lokomocyjną?

Choć ciężko byłoby nazwać chorobę lokomocyjną równie poważną, jak problemy ze wzrokiem, słuchem lub mową, może być naprawdę uciążliwa. Apple postarało się stworzyć narzędzie skierowane właśnie do osób, czujących dyskomfort podczas transportu. W zależności od ruchu pojazdu, funkcja może wyświetlić odpowiednio dopasowaną animację. Składa się z kropek i powinna poprawić samopoczucie w podróży. Nowa funkcja nazywa się Vehicle Motion Cues.

Apple Vehicle Motion Cues
Apple Vehicle Motion Cues

Sprawdź oferty na telefony Apple iPhone

Lepsze rozumienie komend głosowych w Apple iPhone

Korzystając ze smartfona lub tabletu nierzadko posługujemy się komendami głosowymi. Wkrótce Apple usprawni tę funkcję w taki sposób, aby także osoby mówiące niewyraźnie mogły zostać właściwie zrozumiałe. Pojawi się opcja tworzenia nowych, niestandardowych komend głosowych.

Aktualizacja systemu Apple

Cenne zmiany w VisionOS i VoiceOver

VisionOS to system operacyjny dla gogli Apple Vision Pro. Także w nim pojawią się pewne nowości związane z lepszą dostępnością i ułatwieniami. Pierwszą zmianą ma być obsługa kolejnych rodzajów aparatów słuchowych. Podczas rozmawiania przez FaceTime możemy również skorzystać z dodatkowych napisów generowanych w czasie rzeczywistym.

Nowe funkcje Apple Vision Pro
Nowe funkcje Apple Vision Pro

VoiceOver jest z kolei funkcją dostępną na komputerach Apple Mac. Amerykański producent doda tam więcej głosów lektorów, odczytujących informacje z ekranu. Pojawią się też nowe gesty odczytywane z panelu dotykowego (Switch Control).

Wszystkie nowości pojawią się w najnowszym oprogramowaniu iOS 18.

Tablety Apple iPad

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.