Najlepsze stand-upy na Netflix. TOP 10 zagranicznych i polskich stand-upów

08.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze stand-upy na Netflix. TOP 10 zagranicznych i polskich stand-upów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeżeli poszukujecie tytułu na poprawę humoru, nie mogliście trafić lepiej. Przed Wami największe gwiazdy zagranicznego i polskiego stand-upu w swoich solowych występach. Jimmy Carr, Ricky Gervais, Hannah Gadsby, Middleditch & Schwartz, Trevor Noah, Dave Chappelle, Rafał Rutkowski, Olka Szczęśniak i inni – wszyscy zebrani razem w bibliotece serwisu Netflix! Przed Wami ich najlepsze stand-upy, nieabstrahujące od ostrego humoru, odważnych komentarzy, osobistych doświadczeń, a nawet chwil wzruszenia. Nasze TOP 10 stand-uperów i ich scenicznych kreacji znajdziecie poniżej.

1. Ricky Gervais: Humanity / Supernature

Ricky Gervais stand-up ma we krwi. Brytyjski reżyser, scenarzysta i aktor, stojący za ponadczasowym “The Office” prezentuje widzom podwójną dawkę swojego charakternego humoru. Życie i śmierć, sława i domowe zacisze w otoczeniu kotów, potęga natury i dystansu do siebie samego – tego wszystkiego dostarczą Wam “Humanity” i “Supernature” – dwa solowe popisy komika dostępne w bibliotece serwisu Netflix.

2. Hannah Gadsby: Nanette / Douglas / Something Special

Kobiecy stand-up reprezentuje z kolei Hannah Gadsby – australijska komiczka i aktorka, którą możecie kojarzyć z roli w serialu “Please Like Me” (również dostępnego na platformie Netflix). W “Nanette” dzieli się z widownią swoją osobistą, niezwykle szczerą historią, w związku z tożsamością, płcią, seksualnością i okresem dorastania, wprowadzając do rozrywkowego formatu zupełnie nowy poziom narracji. W serwisie znajdziecie także kolejny rozdział tej opowieści – “Douglas” i “Something Special”.

3. Jimmy Carr: The Best of Ultimate Gold Greatest Hits / His dark material / Funny Business

Najlepsze stand-upy na Netflix nie obyłyby się bez mistrza komedii bez granic – Jimmy’ego Carra. Na platformie zagościł m.in. “The Best of Ultimate Gold Greatest Hits”, będący kompilacją najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych popisów brytyjskiego komika. Uzupełniają je zapuszczający się w śmiertelnie śmieszne rejony “His dark material” oraz “Funny Business” prosto z londyńskiego Hammersmith Apollo.

4. Middleditch & Schwartz: Całkowicie improwizowane występy komediowe

Jeżeli stawiacie na improwizowane stand-upy na Netflix, “Middleditch & Schwartz” to coś właśnie dla Was. Duet tytułowych komików – Thomas Middleditch („Silicon Valley”) i Ben Schwartz („Parks and Recreation”) – prezentuje trzy występy, powstałe z udziałem publiczności obecnej w NYU Skirball Center for the Performing Arts. To właśnie ona zasugerowała kolejne tematy wystąpień, wymyślone od zera na tamtejszej scenie.

5. Trevor Noah: Afraid of the Dark / Son of Patricia / I wish you would

Stand-up Netflixa to kategoria, w której znajdziecie trzy solowe występy gospodarza “The Daily Show” na Comedy Central – Trevora Noaha. Jak się okazuje, południowoafrykański komik jest istną skarbnicą wiedzy! Z jego pomocą dowiecie się m.in., dlaczego nie warto przesadzać z alkoholem w Szkocji, poznacie historię o uciekających wężach i amerykańskiej sygnalizacji świetlnej. Nie zabraknie też akcentów osobistych, politycznych i kulturowych.

6. Dave Chappelle: Dave Chappelle / Equanimity & The Bird Revelation / Sticks & Stones / The Closer / What’s in a name?

Netflix, stand-up i Dave Chappelle to trio idealne, o czym mogą przekonać się widzowie serii jego wystąpień, dostępnych w serwisie. Amerykański komik i aktor ma na swoim koncie Emmy oraz występy w produkcjach, takich jak “Narodziny gwiazdy”, “Masz wiadomość” czy “Gruby i chudszy”. Popisy solo są jednak tym, w czym od najmłodszych lat czuje się jak ryba w wodzie. Przygotujcie się na potężną dawkę szczerego do bólu i ostrego jak brzytwa humoru, za pomocą którego opisuje własną ścieżkę życiową i bieżące wydarzenia.

7. Ali Wong: Baby Cobra / Hard Knock Wife / Don Wong

Kobiecy stand-up na Netflix powraca za sprawą Ali Wong – amerykańskiej komiczki i aktorki (“Always Be My Maybe”, “Beef”), która na łamach trzech kolejnych występów: “Baby Cobra”, “Hard Knock Wife” oraz “Don Wong” obdziera relacje romantyczne, seksualność, małżeństwo i macierzyństwo z narosłego wokół nich tabu.

8. Ellen DeGeneres: Relatable

Najlepszy stand-up na Netflix po piętnastu latach przerwy (od “Ellen DeGeneres: Here and Now”) swoją obecnością wzbogaciła również słynna Ellen – prowadząca popularnego na całym świecie programu telewizyjnego, sygnowanego jej własnym nazwiskiem. “Relatable” to nie tylko pokaz humoru, który ożywia widownię, ale też okazja do przedstawienia swojej własnej drogi do sławy i doświadczanych na jej kolejnych etapach lekcji.

9. The Best of: Rafał Rutkowski, Olka Szczęśniak

Dla spragnionych odrobiny rodzimego kontekstu – polskie stand-upy Netflixa reprezentuje duet: Rutkowski-Szczęśniak w formacie “the best of”. Aktor i komik, który miał okazję wystąpić w produkcjach, takich jak “Lejdis”, “Planeta Singli” i “Listy do M. 2” oraz stand-uperka, której korzenie sięgają inicjatywy krakowskich komików, Comedy Lab zaprezentują się na kameralnej scenie w otoczeniu publiczności, dzieląc się swoimi codziennymi obserwacjami i doświadczeniami z przymrużeniem oka.

10. Daniel Sloss: Występy na żywo

Nasz stand-upowy ranking zamyka Daniel Sloss – szkocki aktor i pisarz, mogący pochwalić się tytułem najmłodszego (19-letniego) komika, który zdołał wystąpić solo na londyńskim West Endzie. W bibliotece platformy znajdziecie jego 2-godzinne show, w którym dzieli się swoją perspektywą obcokrajowca na amerykańską rzeczywistość – nie abstrahując od komentarzy dotyczących trudnych tematów, takich jak śmierć czy niepełnosprawność. W występie nie brakuje też smaczków z jego rodzimego podwórka w przedmiocie rodzicielstwa, związków i… sprzątania grobów.

Źródło: Netflix

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.