Narzędzia do sprawdzania pisowni i interpunkcji online. 7 najlepszych korektorów online

01.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Narzędzia do sprawdzania pisowni i interpunkcji online. 7 najlepszych korektorów online
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sprawdzanie pisowni online może przydać się zarówno podczas przygotowań pracy pisemnej do szkoły czy na studia, jak i w celach zawodowych. Który korektor online w szczególności warto wypróbować? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Najlepsze narzędzia do sprawdzania pisowni i interpunkcji online

W Internecie jest dostępnych wiele programów do sprawdzania pisowni, analizujących treść zarówno pod kątem błędów ortograficznych, jak i interpunkcji, stylu czy też typografii. Niektóre z nich są darmowe, inne wymagają opłacenia abonamentu. Które warto wypróbować? Poniżej przedstawiamy najlepsze narzędzia do korekty tekstu online.

LanguageTool – najlepszy częściowo płatny korektor online

sprawdzanie pisowni online w language tool

LanguageTool to najpopularniejszy korektor online, polecany zarówno do użytku domowego, jak i zastosowań profesjonalnych. Wielu marketingowców uważa to wielojęzyczne narzędzie za niezbędne w swojej codziennej pracy.

Program do sprawdzania błędów jest dostępny w wariancie standard oraz Premium. W ramach płatnej wersji można zainstalować wtyczkę do pakietów biurowych — Microsoft Word, OpenOffice i LibreOffice. Language Tool jest również dostępny w postaci rozszerzenia do najpopularniejszych przeglądarek internetowych, wtedy narzędzie sprawdza poprawność tekstu na bieżąco, np. podczas pisania w Google Docs.

Korektor Tekstu — narzędzie do sprawdzania pisowni niewymagające logowania

sprawdzanie błędów w korektorze tekstu

Korektor Tekstu to narzędzie do sprawdzania ortografii oraz poprawy pisowni online. Program w wersji podstawowej nie wymaga logowania, jest on dostępny dla każdego bez opłat i limitów. Korektor tekstu online jest dostępny jako rozszerzenie do najpopularniejszych przeglądarek internetowych: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge oraz Opera.

Płatna wersja oferuje wiele ciekawych funkcjonalności, takich jak np. statystyczna analiza błędów, słownik synonimów, możliwość eksportu treści do formatu PDF lub DOC, oszacowanie czasu przeczytania danej treści na głos czy też wsparcie mailowe.

Ortograf – darmowy program do profesjonalnego sprawdzania tekstu

sprawdzanie przecinków i błędów w programie ortograf

Ortograf oferuje znacznie więcej niż tylko sprawdzanie ortografii, jak wskazuje nazwa. Narzędzie służy również do poprawiania w tekście błędów interpunkcyjnych, stylistycznych, gramatycznych, składniowych, leksykalnych czy nawet typograficznych.

Program obsługuje wiele różnych wersji językowych, w tym np. język angielski czy też francuski. Jego obsługa jest bardzo prosta — wystarczy wprowadzić tekst w wyznaczony obszar i następnie kliknąć przycisk Sprawdź tekst. Następnie narzędzie zaznaczy na kolorowo wykryte błędy i zaproponuje poprawną dla każdego przypadku pisownię.

Polszczyzna – darmowy program oferuje znacznie więcej niż tylko sprawdzanie pisowni online

poprawianie błędów w tekście w programie polszczyzna

Polszczyzna to korektor tekstu, którego podstawowym zadaniem jest sprawdzanie interpunkcji oraz identyfikowanie błędów ortograficznych i stylistycznych. To jednak nie koniec funkcji tego narzędzia. Potrafi ono także poprawiać literówki oraz wstawiać polskie znaki diakrytyczne, takie jak:  „ą”, „ć”, „ę”, „ł”, „ó”, „ń”, „ż”, „ś” oraz  „ź”.

Poza korektorem warto sprawdzić także inne treści publikowane na stronie internetowej — znalazła się tam obszerna baza porad językowych, słownik języka polskiego oraz łamigłówki i quizy językowe wspomagające naukę języka polskiego.

Zecerka – darmowy program do typograficznej korekty tekstu online

zecerka - korekta tekstu online

Zecerka jest liderem, jeśli chodzi o sprawdzanie pisowni pod względem typograficznym. Narzędzie wychwytuje błędy takie jak np.:

  • brak spacji w oznaczeniach miar,
  • nieprawidłowa pisownia skrótów,
  • nieprawidłowa pisownia zaimków osobowych i dzierżawczych,
  • omyłkowe użycie podwójnej spacji,
  • powielone znaki interpunkcyjne,
  • umieszczenie przyimków, spójników lub liczb na końcu wersu,
  • użycie cudzysłowów lub apostrofów niezgodnie z zasadami polskiej typografii.

Dzięki skorzystaniu z Zecerki finalny tekst jest poprawny pod względem typograficznym, a dodatkowo staje się bardziej czytelny.

iKorektor – częściowo płatny korektor online z interfejsem API

ikorektor - poprawa pisowni online

iKorektor to program do sprawdzania przecinków, błędów ortograficznych oraz typografii. Korzystają z niego często programiści, ponieważ korekta jest możliwa również w internetowych formularzach oraz, dzięki interfejsowi API, własnych aplikacjach.

iKorektor jest dostępny w darmowej wersji Standard oraz Pro, w cenie 24,90 złotych brutto miesięcznie. Narzędzie jest stale rozwijane, dzięki czemu baza reguł sprawdzania pisowni powiększa się z dnia na dzień.

Euro Alphabet — poprawa pisowni online i tłumaczenia wybranych słów oraz zdań

sprawdzanie tekstu online w euroalphabet

Euro Alphabet to także warte wypróbowania narzędzie do sprawdzania pisowni. Narzędzie wychwytuje błędy językowe, interpunkcyjne, ortograficzne, powtórzenia, a także tzw. literówki kontekstowe. Ciekawą funkcją, w jaką wyposażono ten korektor online, jest możliwość przetłumaczenia wybranych fragmentów w tekście na dowolny język.

Dostępne są między innymi: angielski, czeski, hiszpański, niemiecki, norweski czy francuski. Twórcy programu oferują również usługę w postaci darmowego edytora napisów. Obsługuje on najpopularniejsze formaty, takie jak: YouTube, Vimeo, MP4, MOV, WAV, FLV czy OGG.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.