Spotify Supremium (Spotify HiFi) – nowy plan, to nie tylko bezstratna jakość dźwięku

06.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Spotify Supremium (Spotify HiFi) – nowy plan, to nie tylko bezstratna jakość dźwięku
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Osoby odpowiedzialne za rozwój muzycznego serwisu streamingowego Spotify od lat zapowiadają wprowadzenie opcji z lepszą jakością dźwięku. Spotify Hi-Fi z pewnością przypadłby do gustu zwolennikom słuchania muzyki i najlepszego brzmienia. Wkrótce mamy doczekać się premiery tego rozwiązania. Co już teraz mówi się na ten temat w internetowych doniesieniach?

Spotify Hi-Fi w końcu trafi do użytkowników?

Dziś możemy korzystać z wersji darmowej, lub Spotify Premium. Bezpłatny plan oznacza spore ograniczenia w funkcjonalności, a także utwory przeplatane reklamami. Spotify Premium tych ograniczeń nie ma, ale nie oferuje najwyższej jakości dźwięku, tak jak najważniejsi konkurenci.

Spotify Hi-Fi (a właściwie Spotify Supremium, gdyż taka nazwa pojawia się w kodzie źródłowym) będzie więc niezbędnym uzupełnieniem oferty serwisu.

Podobnie działa m.in. najpopularniejsza platforma VOD na świecie – poszczególne pakiety Netflix w wyższej cenie oferują dodatkowe możliwości, między innymi wyższą rozdzielczość obrazu i lepszy dźwięk.

Informacje o Spotify Supremium pojawiły się już w kodzie aplikacji, o czym poinformował jeden z użytkowników Reditta, a kilka dni później otrzymaliśmy kolejne informacje.

Co oferować będzie Spotify Supremium?

Przede wszystkim będzie to wyższa jakość audio, a konkretnie bezstratny format dźwięku (oferuje to m.in. Apple Music i Tidal). Sama lepsza jakość dźwięku może jednak nie wystarczyć, aby zachęcić wszystkich użytkowników do kupienia droższego planu od Spotify Premium.

Oto wszystkie korzyści z przejścia na Spotify Supremium (lista nieoficjalna):

  • 24-bitowy bezstratny format dźwięku
  • dostęp do audiobooków – 20-30 godzin miesięcznie,
  • Twoja Kapsuła Czasu – nowa funkcja (w obecnej formie jest dostępna nawet w darmowym Spotify jako playlista),
  • rozbudowane narzędzia do miksowania – będą odtwarzać utwory według BPM, nastroju, czy aktywności,
  • playlisty AI – zaawansowane filtrowanie utworów na playlistach oraz tworzenie list odtwarzania z wykorzystaniem algorytmów AI badającej preferencje konkretnego użytkownika,
  • statystyki odtwarzania – stworzone na wzór serwisu Last.fm.

Dziś nie wiadomo, czy Spotify Hi-Fi umożliwi słuchanie muzyki w najlepszej jakości na dowolnym urządzeniu. Być może do skorzystania z najlepszej jakości dźwięku niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu, na przykład z obsługą nowoczesnego kodeka do bezstratnego przesyłania pliku audio. Być może pakiet Hi-Fi trafi na urządzenia, które dziś wykorzystują transmisję w Spotify Connect.

Kiedy premiera Spotify Hi-Fi i ile może kosztować?

Spotify nie podało jeszcze oficjalnej daty pojawienia się nowego rozwiązania na rynku, ale bardzo prawdopodobne jest, że pojawi się jeszcze w 2023 roku. Jeśli chodzi o cenę Spotify Supremium, to najczęściej pojawia się informacja, że w USA wynosić będzie 19,99 dolara miesięcznie (Spotify Premium kosztuje aktualnie 10,99 dolara).

W Polsce Spotify Premium kosztuje dziś 19,99 zł (są też pakiety dla studentów, duet i pakiet rodzinny dla 6 osób). Opcja z brzmieniem Hi-Fi zapewne kosztowałaby więc 40 złotych miesięcznie.

Jak wygląda to na tle konkurencji?

  • Tidal – w aplikacji TIDAL pakiet Hi-Fi kosztuje 21,99 złotych. Oferuje 16-bitowy dźwięk 44,1 kHz. Droższy produkt to Hi-Fi Plus za 39,99 złotych. Tu otrzymujemy muzykę w bezstratnym standardzie FLAC z jakością 24-bit przy 192 kHz.
  • Apple Music – cena wynosi 21,99 zł miesięcznie (lub 34,99 zł w ramach usługi Apple One gdzie otrzymuje się także Apple TV+, Apple Arcade oraz 50 GB w chmurze iCloud). W tej cenie dostajemy dźwięk w bezstratnym formacie Apple Lossless Audio Codec (ALAC). Utwory kodowane są w rozdzielczościach od 16 bitów przy 44,1kHz (jakość CD) do 24 bitów przy 192kHz. Poza tym mamy również wiele utworów w technologii dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.