Spotify – co to jest? Ile kosztuje i czy warto?

10.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Spotify – co to jest? Ile kosztuje i czy warto?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na rynku muzycznym, dostępnych jest wiele platform, dzięki którym można słuchać swojej ulubionej muzyki w każdym zakątku świata. Jedną z nich jest Spotify, z której korzystają miliony ludzi na całym świecie. Wszystko dzięki możliwości tworzenia swoich ulubionych playlist, funkcjonalności i łatwości posługiwania się platformą. Dodatkowo muzyka posiada wysoką jakość i można słuchać jej bez przerw na reklamy, wybierając płatną, niedrogą subskrypcję.

Co to jest Spotify?

Spotify to firma szwedzka działająca od 2006 roku. Platforma dostępna jest w prawie 80-ciu krajach i korzysta z niej ponad 375 milionów użytkowników, w tym 165 milionów z wersji Premium.

Platforma Spotify to serwis streamingowy pozwalający na cyfrowe odtwarzanie muzyki i podcastów. W bazie serwisu jest ponad 70 milionów utworów z całego świata.

Użytkownik ma dostęp do swoich ulubionych treści, jednak korzystanie z tej usługi jest owiane kilkoma ograniczeniami. Aby móc w pełni korzystać z wszystkich opcji, które daje Spotify, należy wykupić subskrypcję. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z reklamami przerywającymi Twoją ulubioną muzykę czy podcast.

co to jest spotify

Ile kosztuje Spotify Premium? Cennik abonamentów

Platformę Spotify można uruchomić w różnych wersjach, płatnych lub bezpłatnych:

 • Spotify Free to wersja, z której będziesz korzystać zaraz po założeniu konta. Jest ona całkowicie bezpłatna i musisz się tu liczyć z przerwami na reklamę i ograniczeniami związanym np. z ograniczoną liczbą przewijania niechcianych kawałków.
 • Spotify Individual (20 zł) – jak sama nazwa wskazuje, jest to konto indywidualne, dla jednego użytkownika. W ramach abonamentu uzyskuje się dostęp do całej biblioteki serwisu z muzyką i podcastami. Muzyka nie jest przerywana reklamami. Można także korzystać z trybu offline.
 • Spotify Duo (25 zł) – decydując się na ten abonament zyskujemy możliwość założenia 2 kont Premium dla osób mieszkających pod tym samym adresem. Dodatkowym bonusem jest wspólna playlista Duo Mix tworzona na podstawie muzyki słuchanej przez obie osoby.
 • Spotify Family (30 zł) – działa podobnie jak wersja Duo, z tą różnicą, że umożliwia założenie do 6 kont Premium dla członków rodziny mieszkających pod tym samym adresem. Oprócz tego tworzona jest wspólna playlista Family Mix, a także istnieje opcja blokowania wulgarnych treści.
 • Spotify Student (10 zł) – aby skorzystać ze specjalnej zniżki trzeba potwierdzić status studenta jednych z zatwierdzonych uczelni. Sam zakres usługi jest identyczny jak w przypadku Spotify Premium Individual

Czym jest Spotify Plus?

Platforma Spotify Plus nazywana jest “Planem za niecałe 4 zł” i na razie przechodzi fazę testowania. Wersja ta będzie pośrednią formą Spotify Free i Spotify Premium.

Chodzi o to, że w Spotify Plus nadal będziesz mieć możliwość pomijania muzyki i słuchania jej dowolnej ilości, jednak od czasu do czasu wysłuchasz również i reklamy. Jeśli więc nie chcesz subskrybować Spotify w wersji Premium, możesz poczekać na wersję Spotify Plus. Jednak nie wiadomo, kiedy będzie dostępna w Polsce.

Jak założyć konto na Spotify?

Zakładanie konta na Spotify jest bardzo proste i wystarczy tylko:

 • wejść na stronę spotify.com/signup
 • kliknąć w banner „Korzystaj ze Spotify za darmo”,
 • podać kilka istotnych informacji, m.in. hasła i adresu mailowego,
 • po uzupełnieniu danych kliknij kafel “Zarejestruj się”, i gotowe.

Jak płacić za Spotify Premium?

Płatność za Spotify Premium można uiszczać z poziomu aplikacji, podłączając do niej kartę płatniczą lub możesz wykorzystać do tego opcję PayPal. Jeśli nie preferujesz tej opcji, możesz zakupić kartę pre-paid o wartości 20, 60 i 120 zł lub karty zdrapki, na których znajdują się kody dostępowe, uruchamiające usługę na określony czas

Czy można słuchać muzyki offline?

Spotify daje możliwość słuchania muzyki będąc offline, ale tylko jeśli korzystasz z wersji Premium.

Opłacając abonament w serwisie można pobierać pojedyncze utwory, całej albumy czy playlisty.To samo dotyczy podcastów. Obowiązuje limit pobierania – do 10 000 utworów na każde z przypisanych do konta urządzeń.

Nie można jednak całkowicie korzystać z wersji offline – raz na 30 dni jest obowiązek logowania się do serwisu, co Spotify tłumaczy koniecznością weryfikacji liczby odtworzeń i wypłaty honorarium dla wykonawców.

Jakie urządzenia obsługuje Spotify?

Ze Spotify możesz korzystać na urządzeniach takich jak:

 • smartfony i tablety z Androidem i iOS
 • komputery i laptopy (aplikacja w Microsoft Store)
 • telewizory Smart TV,
 • przeglądarki internetowe (Spotify Online)
 • konsole Sony PlayStation oraz Xbox
 • Google ChromeCast i Apple AirPlay
 • inteligentne zegarki (Apple Watch, Samsung, Garmin, Fitbit, Wear OS)
 • inteligentne głośniki,
 • urządzenia Sonos oraz Google (Google Home i Google Nest),
 • urządzenia z Amazon Alexą (Amazon Echo, Echo Dot, Facebook Portal)
 • aplikacja Discord,
 • w samochodach (Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth)
 • podczas korzystania z Map Google.
spotify aplikacja na telewizor

Co to jest Spotify Connect?

Spotify Connect pozwala na sterowanie muzyką za pomocą jednego urządzenia na drugim urządzeniu. Z możliwości tej mogą korzystać użytkownicy Spotify Premium. Sterowanie dźwiękiem odbywa się na sprzętach audio podłączonych do tej samej sieci bezprzewodowej co np. tablet czy telefon posiadających uruchomioną aplikację. Uruchomisz więc swoją ulubioną muzykę na telewizorze, głośniku czy sprzęcie HI-FI, które muszą posiadać opcję Spotify Connect, bez konieczności podłączania kabla do urządzeń.

Czy warto korzystać ze Spotify?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź – oczywiście, że tak. Dzięki Spotify możesz słuchać swojej ulubionej muzyki i podcastów bez ograniczeń, płacąc maksymalną kwotę 20 zł za indywidualne konto Premium.

Możesz tworzyć swoje playlisty lub słuchać tych, które już zostały stworzone przez innych lub przez samo Spotify. Posiadasz też dostęp do playlist na każdą okazję, np. na romantyczny wieczór, czy leniwy dzień.

spotify playlisty

Z pewnością zakładając Spotify i korzystając z tej platformy przez dłuższy czas, niełatwo będzie z niej zrezygnować.

Na rynku muzycznym można korzystać również z innych platform takich jak m.in. TIDAL, posiadający dwukrotnie więcej muzycznych utworów, ale mający za to droższy plan Premium. Istnieje również Apple Music, które u naszych zachodnich sąsiadów przegoniło Spotify.

Warto również wspomnieć o platformie Deezer, która oferuje bezpłatne odsłuchiwanie muzyki, ale jeśli będziesz chciał pozbyć się reklam i chcesz słuchać muzyki wysokiej jakości, będziesz musiał zapłacić tyle samo co w Spotify – 20 zł.

Jeśli więc Spotify niezbyt do Ciebie przemawia, możesz przebierać w innych platformach działających w podobny sposób.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.