Search icon

SonarVision – miejska nawigacja dla osób niewidomych i niedowidzących

23.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
SonarVision – miejska nawigacja dla osób niewidomych i niedowidzących
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacja SonarVision to dzieło francuskiego startupu, a jej odbiorcami mają być osoby z problemami z widzeniem. Niedowidzący i niewidomi dzięki niej będą mogli łatwiej poruszać się po mieście. SonarVision w tym celu wykorzysta lokalizację.

SonarVision z GPS i przestrzennym dźwiękiem

Twórcy aplikacji wykorzystali moduł GPS w smartfonie do wskazania lokalizacji użytkownika. Lokalizacja GPS ma jednak niezbyt dużą dokładność – czasem liczoną w kilku metrach. SonarVision korzysta więc dodatkowo z kamery wbudowanej w iPhone. Dzięki niej skanuje przestrzeń przed użytkownikiem i bardzo dokładnie ocenia jego położenie. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć dokładność do 20 centymetrów.

SonarVision

Użytkownik SonarVision otrzymuje wskazówki dotyczące dalszej trasy przez zestaw słuchakowy.

Dźwięk przestrzenny pozwala łatwiej odnaleźć się w miejskim zgiełku. Obecnie Francuzi testują wersję beta SonarVision na ulicach i chodnikach Paryża. Zdaniem twórców bez trudu będzie można dodać do niej w przyszłości także inne miasta.

SonarVision

SonarVision to aplikacja, która rozwiąże wiele problemów osób niedowidzących

Na rynku istnieje dziś wiele podobnych aplikacji tworzących trasy. Rzadko kiedy mają jednak dodatkowe ułatwienia dla osób ze słabym wzrokiem i niewidomych. Tacy użytkownicy muszą się więc często mierzyć z różnymi problemami, jak choćby bezpieczne przejście przez ulicę. SonarVision rozwiązuje wiele z nich między innymi dzięki większej dokładności lokalizacji użytkownika.

W przeszłości twórcy aplikacji testowali też możliwość skanowania otoczenia poprzez LIDAR (urządzenie podobne do radaru, ale wykorzystujące wiązkę światła do oceny odległości od przeszkód). Jest to jednak wciąż drogie i dość mało popularne rozwiązanie. Lepszym wyjściem okazuje się więc używanie kamery iPhone’a.

Zasada działania aplikacji SonarVision jest dość prosta. Użytkownik musi tylko powiedzieć, dokąd chce pójść. SonarVision wyszuka dla niego najlepszą, bezpieczną trasę.

Dziś funkcjonalność SonarVision nie jest jednak idealna. Aplikacja ostrzega użytkownika o przeszkodach na trasie, nie tylko tych na poziomie gruntu. Są to jednak tylko przeszkody zapisane w oprogramowaniu, niewykrywane w czasie rzeczywistym. W przyszłości powinno się to jednak zmienić. Na ten moment aplikacja nie zapewni jednak osobom niewidomym i niedowidzącym pełnego bezpieczeństwa.

SonarVision

Warto jednak dodać, że każda trasa proponowana użytkownikowi jest weryfikowana przez człowieka – specjalistę SonarVision. Wpływa to w dużym stopniu na jakość podpowiedzi i dobre dostosowanie tras do wymagań osób ze złym wzrokiem. Chodzi między innymi o sugerowanie przejścia przez ulicę tylko w miejscu z sygnalizacją dźwiękową.

Twórcy planują udostępnić aplikację SonarVision jeszcze w 2023 roku.

nano google news

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.