TikTok, Insta i FB od 13 roku życia – Francja ogranicza dostęp do social mediów

28.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
TikTok, Insta i FB od 13 roku życia – Francja ogranicza dostęp do social mediów
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt wiele czasu spędzonego w social mediach może źle wpływać na użytkownika. W dużej mierze dotyczy to najmłodszych. Najwyraźniej tego zdania są także władze Francji. W tym kraju dzieci przed ukończeniem trzynastego roku życia nie będą mogły korzystać z portali społecznościowych i aplikacji social media.

Nie masz 13 lat? We Francji nie wejdziesz na social media

Prawo przegłosowało Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Osoby poniżej 13 roku życia mają całkowity zakaz rejestracji w social mediach. Dotyczy to takich serwisów, jak Facebook, TikTok, Instagram i innych. Nie pomoże tu nawet ewentualne udzielenie zgody przez rodzica. Ta będzie natomiast niezbędna w przypadku młodzieży w wieku 13-15 lat. Dopiero starsze nastolatki mogą bez zgody rodziców założyć konto w social mediach.

Twórcy aplikacji i serwisów social media muszą dostosować swoje produkty do wymagań Francuzów.

Chodzi o zapewnienie odpowiedniej weryfikacji. Metody zabezpieczeń mają natomiast uniemożliwić wejście do serwisu, czy rejestrację konta, bez odpowiedniego uprawnienia.

jak pobrać zdjęcie z instagrama

Jeżeli właściciel serwisu lub aplikacji nie dostosuje ich do nowych wymogów, zapłaci srogą karę. Francuskie władze ustaliły, że będzie to 1% obrotów serwisu. I nie chodzi tu o obroty na francuskim rynku, a o obroty globalne.

Zmiana przepisów dla ochrony młodych osób

Przedstawiciele Zgromadzenia Narodowego podkreślają, że celem zmian przepisów jest lepsza ochrona młodych osób. Ich zdaniem dzieci są narażone na nieprawdziwe wiadomości i inne treści – podkreślił Laurent Marcangeli, jeden z posłów. Także samo korzystanie przez młode osoby z mediów społecznościowych uznano za mające zły wpływ na dzieci. W takiej ocenie sytuacji pomogły liczne badania naukowe.

Zdaniem badaczy dzieci kojarzą korzystanie ze smartfonów z dużą przyjemnością. Ma to podstawy w naszej biologii – do mózgu dociera wtedy zastrzyk dopaminy.

Może to prowadzić do uzależnienia od korzystania ze smartfonów. Duży udział w takim nałogu mają właśnie social media. Co więcej, wielu rodziców zezwala dzieciom na często wielogodzinne korzystanie z telefonów, tabletów i komputerów.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.