Snapdragon W5 i W5+ to mniejsze, lepsze i bardziej energooszczędne procesory

22.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Snapdragon W5 i W5+ to mniejsze, lepsze i bardziej energooszczędne procesory
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Qualcomm zaprezentował najnowszą generację procesorów dedykowanych do urządzeń typu wearable. Snapdragony W5 i W5+ zobaczymy w inteligentnych zegarkach i smart opaskach. Zmiana nazewnictwa w stosunku do poprzednika (Snapdragon Wear 4100) jest zapowiedzią niemałej rewolucji. Nowe chipsety są mniejsze, bardziej wydajne i energooszczędne.

Zaawansowany skok do przodu Qualcomma

Qualcomm, jeden ze światowych potentatów w produkcji procesorów, określił nowe chipy jako bardzo zaawansowany skok do przodu. Takie słowa w odniesieniu do Snapdragona W5 to zapowiedź poprawy wszystkich parametrów.

Snapdragon W5+ Gen 1 ma dwukrotnie lepszą wydajność przy wydłużonym o połowę czasie pracy na jednym ładowaniu w stosunku do poprzednika.

Snapdragon W5

Co ważne, producentowi udało się też zmniejszyć wymiary układu aż o 30 procent. Oba nowe procesory wykonano w 4-nanometrowej litografii. Dla niektórych użytkowników może być to wręcz niewiarygodne, ale procesory Snapdragon W5 i W5+ mają aż pięć rdzeni! Cztery rdzenie Cortex A53 przydadzą się w codziennym użytku, a najbardziej wydajny jest piąty rdzeń – Cortex M55 z taktowaniem 230 MHz. Dodatkowo nowe procesory są wspierane przez GPU Adreno 702 z częstotliwością taktowania aż 1 GHz. Układ graficzny jest więc ponad trzykrotnie szybszy, od poprzednika (GPU Adreno 504 miał taktowanie 320 MHz). Nowe procesory wspierają także szybszą pamięć – nawet do 2133 MHz.

Procesor Snapdragon W5 ze wsparciem najnowszych technologii

Najnowszy procesor do inteligentnych zegarków i opasek posiada dodatkowy koprocesor Always On wykonany w 22 nanometrach. Odpowiada za oszczędność baterii. Przejmuje część zadań „głównego” chipsetu, na przykład wyświetlanie powiadomień, odtwarzanie dźwięku, czy rozpoznawanie mowy. Pojawi się jednak tylko w wariancie W5+.

Chip Always On pozwala też uzyskać energooszczędne połączenie przez Bluetooth 5.3, Wi-Fi i LTE.

W najnowszych procesorach Snapdragon W5+ koprocesor odpowiada też za funkcje oszczędzania energii jak hibernacja i uśpienie.

Wydajność Snapdragon W5

Nowe procesory w pełni dopracowane pod kątem Wear OS

Qualcomm zapewnił sobie pewną przewagę nad innymi dostawcami procesorów. Od dawna współpracuje bowiem z Google, wspólnie tworząc system Wear OS. System będzie zoptymalizowany pod kątem nowych Snapdragonów W5.

W planach jest już ponad 25 smartwatchy z procesorem Snapdragon W5 i W5 +.

Pierwszy z nich może pojawić się w ciągu najbliższego miesiąca. Oppo Watch 3 ma bowiem premierę zaplanowaną na sierpień tego roku. W podobnym okresie pojawią się na rynku także urządzenia Mobvoi.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.