Zapowiedź Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3. To będzie czarny koń mobilnych CPU

31.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zapowiedź Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3. To będzie czarny koń mobilnych CPU
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Procesor jest jednym z najważniejszych podzespołów w każdym telefonie. Nic z tego, ze mamy dobry aparat, czy ładny ekran, jeżeli całość pracuje wolno. Wkrótce niektóre smartfony ze średniej półki cenowej będą pracowały pod kontrolą Snapdragona 7+ Gen 3. Najnowszy układ Qualcomm prezentuje się bardzo dobrze, a jego specyfikacji pod pewnymi względami jest blisko do flagowców!

Nadchodzi Snapdragon 7+ Gen 3

W przypadku procesorów Qualcomm, kolejne cyfry w nazwie oznaczają coraz lepszy model. Mamy więc Snapdragona 4, Snapdragona 6, czy flagowego Snapdragona 8. Opisywany dziś chipset należy do serii Snapdragon 7, czyli będącej już całkiem blisko flagowych procesorów. Dopiski „Plus” lub „s” w nazwie mogą świadczyć o ulepszonej wersji układu. W ostatnich latach Qualcomm prezentuje też chipsety podpisywane numerem generacji. Tak dochodzimy więc do naszego Snapdragona 7+ Gen 3, czyli najnowszej propozycji dla smartfonów i tabletów klasy średniej.

Pierwsze doniesienia na temat Snapdragona 7+ Gen 3 pojawiły się w serwisie Weibo.

Informacje są póki co nieoficjalne, jednak dowiadujemy się z nich całkiem ciekawych informacji.

Mowa przede wszystkim o architekturze procesora i układzie jego rdzeni. Qualcomm przyzwyczaił nas już, że chipsety dla średniej półki cenowej korzystają pod tym względem z rozwiązań flagowych, lecz poprzedniej generacji. I tak między innymi Snapdragon 7+ Gen 2 przypominał Snapdragona 8+ Gen 1.

Z nieoficjalnych doniesień wynika natomiast, że architektura SD7+ Gen 3 miałaby być taka sama, jak w najnowszym SD8Gen3!

Zapewne nie byłyby to jednak takie same procesory. Tańszy układ albo dostałby niższe taktowanie, a może nawet inne rdzenie. Czy ktoś wyobraża sobie w końcu obecność mocarnego rdzenia ARM Cortex X4 w smartfonach klasy średniej? Takie same mogą być natomiast pozostałe rdzenie CPU – pięć Cortex-A720 i dwa Cortex-A520. Procesor w sumie ma mieć osiem rdzeni.

Do jakich smartfonów trafi Snapdragon 7+ Gen 3?

Opisywany procesor jeszcze nie pojawił się na rynku. Poprzednik, czyli Snap 7 Gen 3 pojawił się w końcu dotychczas tylko w dwóch telefonach – Honor 100 oraz Vivo S16. Bardzo dobre recenzje zbiera również procesor Snapdragon 7+ Gen 2, który pojawił się w POCO F5. Wydajnością niemal nie ustępuje flagowcom, będąc przy tym o wiele tańszym chipsetem.

Najnowszy układ Qualcomm ma nosić oznaczenie kodowe SM8635. Z niecierpliwością czekam na jego premierę i pierwsze telefony z tym CPU na pokładzie. Jeśli otrzymałby supermocny rdzeń Cortex X4, stałby się najmocniejszym średniopółkowym procesorem w historii!

Telefony w Komputronik.pl

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.