Smartfony TCL z ciekawą technologią. „Papierowy” wyświetlacz niczym z czytnika e-booków

01.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Smartfony TCL z ciekawą technologią. „Papierowy” wyświetlacz niczym z czytnika e-booków
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedy wydaje się, że ewolucja smartfonów zaszła już tak daleko, że nic nowego na rynku nie pojawi się, co jakiś czas jednak musimy cofnąć takie słowa. Raz do sprzedaży trafia smartfon ze składanym ekranem, kiedy indziej – z wysuwaną kamerką do selfie. Ciekawy pomysł zaprezentowała ostatnio koreańska marka należąca do koncernu Samsung. TCL NXTPAPER to rodzina smartfonów, których ekran może przypominać elektroniczny papier. Dzięki temu wzrok użytkownika jest bardzo dobrze chroniony.

Premiera TCL NXTPAPER

Dziś, spoglądając w specyfikacje najnowszych smartfonów, możemy zauważyć coraz lepsze parametry. Jeśli chodzi o wyświetlacze, stają się coraz większe i oferują doskonałą jakość. Nawet telefony za około 1000 złotych mogą pod tym względem dorównywać flagowcom sprzed lat. Szczególnie w przypadku najdroższych telefonów producenci prześcigają się też, kto stworzy najjaśniejszy ekran. Dziś sporo modeli ma jasność przekraczającą 2000, a nawet 2500 nitów. Jeszcze niedawno maksymalna jasność szczytowa wynosiła natomiast kilkaset nitów. Jasny ekran jest bardzo czytelny w jasnym słońcu lub gdy pada na niego światło. Nie jest to jednak zbyt zdrowe dla naszego wzroku. TCL najwyraźniej zauważa ten problem.

Ekrany w smartfonach TCL NXTPAPER wykorzystują technologię podobną do czytników e-booków. Dzięki temu wzrok się nie męczy, jest też dobrze chroniony.

Owszem, inne smartfony też mają systemu do redukcji światła niebieskiego, a to właśnie ono jest najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku. Dzieje się to jednak w oprogramowaniu. TCL NXTPAPER to technologia wyświetlaczy, która redukuje emisję szkodliwego promieniowania już w samym ekranie. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze, pozwalające zminimalizować ilość niebieskiego światła. Wzrok się aż tak nie męczy, jest to też dla niego wyjątkowo zdrowe.

TCL NXTPAPER

Dwa nowe smartfony: TCL 40 NXTPAPER i TCL 40 NXTPAPER 5G

Oczywiście, ciężko spodziewać się, aby nowości TCL z miejsca podbiły serca klientów. Z drugiej jednak strony, warto zadać sobie pytanie: lepsza ochrona wzroku, czy większa wydajność/lepsza jakość zdjęć/ładniejsze kolory na ekranie? W teorii każdy powinien wybrać tę pierwszą opcję. Praktyka pokazuje, że rzadko kiedy stawiamy swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Na szczęście, poza bezpiecznym dla wzroku ekranem smartfony z rodziny NXTPAPER Family mają też sporo innych zalet.

Co ważne, innowacyjne smartfony TCL nie są drogie. Podstawowa wersja kosztuje równowartość 200 euro. Specyfikacja jest całkiem niezła, jak na tę cenę!

Kolejnym plusem ekranów TCL NXTPAPER jest dobra odporność na zabrudzenie, na przykład powstałe przy dotykaniu panelu palcami.

TCL NXTPAPER
TCL NXTPAPER

TCL 40 NXTPAPER to niedrogi telefon z nowatorskim ekranem

Pierwszym z modeli wyposażonych w bezpieczny dla wzroku ekran jest TCL 40 NXTPAPER. M bardzo duży ekran 6,78″ z częstotliwością odświeżania obrazu 90 Hz. Rozdzielczość stoi na dobrym poziomie – Full HD+ (2460×1080 pikseli). Ekran IPS LCD możemy obsługiwać dotykowo, ma też wsparcie dla rysików.

TCL 40 NXTPAPER
TCL 40 NXTPAPER

Smartfon debiutuje z systemem operacyjnym Android 13 i nakładką TCL UI.

Wydajność sprzętu zapewnia ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G88, który nie należy do najnowszych konstrukcji. Taktowanie dwóch najmocniejszych rdzeni wynosi 2,0 GHz, co nie wróży najlepszej szybkości pracy. Na szczęście sprzęt posiada całkiem sporo pamięci – 8 GB RAM i dysk 256 GB. Możemy też użyć kart pamięci microSD, niezależnie od złącza Dual SIM na dwie karty. Baterię o pojemności 5100 mAh napełnimy z mocą 33 W, ale tylko przewodowo (USB typu C).

TCL 40 NXTPAPER
TCL 40 NXTPAPER

TCL 40 NXTPAPER ma aparat główny 50 MP z autofocusem i przysłoną f/1.8. Drugi obiektyw f/2.2 oferuje szerokie pole widzenia 115 stopni i ma matrycę 5 MP. Trzecie „oczko” pozwoli na wykonanie zdjęć makro – ma natomiast tylko 2 megapiksele. Przedni aparat ma matrycę 32 MP. Telefonem nagramy wideo w jakości 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

TCL 40 NXTPAPER
TCL 40 NXTPAPER

Specyfikacja TCL 40 NXTPAPER

  • Wymiary: 168.2 x 75.3 x 7.9 mm, waga 195 gramów
  • Ekran: IPS LCD 6,78″, rozdzielczość 2460 x 1080 pikseli (Full HD+), częstotliwość odświeżania obrazu 90 Hz, możliwa obsługa rysikiem, sprzętowa redukcja niebieskiego światła
  • Aparat główny: 50 MP f/1.8 z PDAF, 5 MP f/2.2 szeroki kąt 115 stopni, 2 MP do zdjęć makro, wideo Full HD 1080p w 30 kl./s
  • Przednia kamera: 32 MP
  • Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, procesor MediaTek Helio G88 (12nm) 2×2.0 GHz Cortex-A75 + 6×1.8 GHz Cortex-A55, układ graficzny Mali-G52 MC2, Android 13 z nakładką producenta TCL UI
  • Pamięć wbudowana: 8 GB RAM, pamięć na dane 256 GB, karty pamięci microSD
  • Bateria: 5100 mAh, szybkie ładowanie 33 W
  • Funkcje: łączność 4G/LTE, Dual SIM, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 LE A2DP, GPS, czytnik linii papilarnych z boku obudowy, ekran NXTPAPER z ochroną wzroku
  • Cena:  około 200 euro

TCL 40 NXTPAPER 5G to… droższy, ale gorszy model!

Jeśli dany producent oprócz odmiany „standardowej” proponuje też wersję z dopiskiem „5G” spodziewamy się, że będzie to lepszy smartfon. W przypadku TCL 40 NXTPAPER 5G jest nieco inaczej. Owszem, telefon ten posiada nowszy i bardziej wydajny procesor – MediaTek Dimensity 6020 wykonany w technologii 7 nm. To jednak koniec zalet w stosunku do opisane wcześniej modelu. Smartfon posiada mniejszy ekran o znacznie gorszych parametrach. Ma częstotliwość odświeżania obrazu 90 Hz, ale rozdzielczość to zaledwie HD+. Kamerka do selfie nie tylko nie ma 32 MP, a 8 MP, ale też znalazła się w wycięciu w kształcie łezki, a nie w otworku. Z tyłu pozostał aparat główny 50 MP z PDAF, zabrakło jednak obiektywu szerokokątnego. Zamiast niego na pleckach znajdziemy czujnik głębi.

Największą zaletą TCL 40 NXTPAPER 5G pozostaje więc łączność 5G. Jeśli Ci na niej nie zależy, wybierz tańszy i lepszy model podstawowy.

Bateria jest w tym przypadku nieco mniejsza – pojemność wynosi 5000 mAh. Ładowanie jest natomiast sporo wolniejsze, bo tylko z mocą 15 W. TCL 40 NXTPAPER 5G nie ma też osobnych slotów na dwie karty SIM i kartę pamięci – musimy więc zrezygnować z jednej karty chcąc rozszerzyć pamięć. Ta na szczęście ma jednak sporą pojemność – 256 GB. Pamięć RAM to natomiast 6 GB. Producent dał też możliwość skorzystania z dodatkowych 6 GB „wirtualnej” pamięci RAM współdzielonej z dyskiem. Nie miałbym jednak wobec tej opcji zbyt dużych oczekiwań…

Także w tym telefonie mamy oczywiście sprzętową redukcję niebieskiego światła, jak w pozostałych modelach NXTPAPER Family od TCL.

TCL 40 NXTPAPER 5G
TCL 40 NXTPAPER 5G

Specyfikacja TCL 40 NXTPAPER 5G

  • Wymiary: 164.5 x 75.4 x 9 mm, waga 192 gramy
  • Ekran: LCD 6,6″, rozdzielczość 1612x 720 pikseli (HD+), częstotliwość odświeżania obrazu 90 Hz, możliwa obsługa rysikiem, sprzętowa redukcja niebieskiego światła
  • Aparat główny: 50 MP f/1.8 z PDAF, 2 MP czujnik głęgi, 2 MP do zdjęć makro, wideo Full HD 1080p w 30 kl./s
  • Przednia kamera: 8MP
  • Procesor i grafika: ośmiordzeniowy, procesor MediaTek Dimensity 6020 (7 nm) 2×2.2 GHz Cortex-A75 + 6×2,0 GHz Cortex-A55, układ graficzny Mali-G57 MC2, Android 13 z nakładką producenta TCL UI
  • Pamięć wbudowana: 6 GB RAM + 6 GB wirtualnej pamięci RAM, pamięć na dane 256 GB, hybrydowy slot na karty pamięci microSD
  • Bateria: 5000 mAh, szybkie ładowanie 15 W
  • Funkcje: łączność 5G Dual SIM, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1 LE A2DP, GPS, czytnik linii papilarnych z boku obudowy, ekran NXTPAPER z ochroną wzroku
  • Cena:  około 250 euro

Tablet TCL NXTPAPER 11 uzupełnia rodzinę przyjaznych dla wzroku urządzeń

Ostatnim z zaprezentowanych ostatnio sprzętów z rodziny TCL NXTPAPER jest tablet. Zastosowanie wyświetlacza, który nie męczy wzroku w tablecie ma sporo sensu. Możemy m.in. w wygodny i zdrowy sposób czytać książki lub przeglądać Internet. Tablet TCL NXTPAPER 11 ma ekran o przekątnej 11″, 4 GB RAM i procesor MediaTek Helio P60T. Na dane użytkownika przeznaczono 128 GB. Producent deklaruje możliwość odtwarzania multimediów przez 10 godzin, na co pozwoli spora bateria 8000 mAh.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.