Są rzeczy, których nie kupisz. Ale (smartfon) Honor znów znajdziesz w polskim sklepie

22.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Są rzeczy, których nie kupisz. Ale (smartfon) Honor znów znajdziesz w polskim sklepie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chińska marka Huawei to jeden z największych producentów smartfonów, tabletów i innej elektroniki. Równolegle z nią na rynku funkcjonuje marka Honor. Przez wiele lat była ona zależna od głównej firmy, aż do 2020 roku, kiedy marka została oficjalnie sprzedana (transakcja ta była związana z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na Huawei) i stała się (przynajmniej w teorii) niezależnym podmiotem.

W jej ramach często oferowane były nieco tylko zmienione urządzenia Huawei, czasem różniące się tylko kolorem obudowy i logo. Jakiś czas temu Honor zniknął z polskiego rynku. Teraz ma się to jednak zmienić, a sprzęt Honor w Polsce znów będzie dostępny na sklepowych półkach.

Smartfony Honor w Polsce – czy komuś ich brakowało?

Jeszcze kilka lat temu smartfony Honor w Polsce cieszyły się sporą popularnością. Trafiały głównie do mniej wymagających użytkowników, czy do nastolatków. Kusiły przystępną ceną, atrakcyjnym designem i niezłą jakością. Później zaczęło się zamieszanie z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na Huawei. Skutkowało to między innymi końcem systemu operacyjnego Google Android w chińskim sprzęcie popularnej marki.

Honor 80 Pro
Honor 80 Pro

Czy była to idealna okazja, aby spopularyzować markę Honor (jej sankcje nie objęły)? Wydawało się, że tak. Na próżno było jednak szukać atrakcyjnych nowości Honora, które miałyby szansę podbić rynek „Androidów”. Flagowe smartfony wciąż nosiły logo Huawei, miały też autorski system Harmony OS. Telefony i tablety Honor, choć czasem dość ciekawe, pozostawały niszową ciekawostką. Później Honor zupełnie zniknął z polskiego rynku.

Ciężko powiedzieć, by nieobecność marki Honor w Polsce była dla kogokolwiek zauważalną niedogodnością.

Na światowym rynku co jakiś czas debiutowały nowe urządzenia, jak seria modeli Honor 80. Były ciekawą propozycją w klasie średniej, a Honor 80 GT okazał się całkiem niezłym smartfonem gamingowym. Telefony te nie były jednak oficjalnie dostępne w Polsce, więc zapewne większość potencjalnych klientów odpuściła sobie chęć ich nabycia.

Ostatnio swoją premierą miał Honor Magic5 i Honor Magic5 Pro. Możemy o nim powiedzieć właściwie to samo, co o serii Honor 80. Ciekawe telefony, niezły stosunek ceny do jakości, ale niczym szczególnym się nie wyróżniają. Byłyby bardzo dobrym wyborem dla osób szukających niedrogiego smartfonu z flagowymi podzespołami. Polscy klienci znaleźli jednak podobne urządzenia w oficjalnej dystrybucji realme, Xiaomi, czy Oppo.

Smartfon dla graczy Honor 80 GT
Honor 80 GT

Honor znów na polskim rynku

Kiedy wydawało się, że smartfony Honor w Polsce nie zrobią już większej kariery, Internet obiegła ciekawa informacja. Wyczytamy z niej, że Account Department Director Huawei w Polsce, Magdalena Zyskowska-Curyło, zmienia pracodawcę. Od niedawna pracuje w marce… Honor w Polsce! Do zadań byłej dyrektorki jednego z departamentów Huawei ma należeć współpraca z oddziałami we Francji i oczywiście w Chinach. Honor w Polsce znów ma stać się rozpoznawalny, o co nie powinno być trudno, biorąc pod uwagę dość rozbudowaną ofertę smartfonów. Dziś nie wiemy jednak jeszcze, które modele z portfolio Honora trafią na polski rynek.

Dystrybucją smartfonów Honor w Polsce zajmie się czeska firma TCCM.

Być może nazwa dystrybutora zza południowej granicy niewiele nam mówi. Wystarczy jednak wspomnieć, że firma jest odpowiedzialna za sprzedaż urządzeń Nothing, Motorola Defy i CAT w Polsce.

Honor Magic5 Pro
Honor Magic5

Honor bez ograniczeń w używaniu Androida trafi do Polski. Ale kiedy?

Niezła technologia Huawei, rozpoznawalna niegdyś marka i brak amerykańskich sankcji – te trzy elementy mogą złożyć się na finalny sukces marki Honor w Polsce. Nie wiemy jeszcze, kiedy sprzęt trafi do oficjalnej dystrybucji. Ciężko też dziś powiedzieć, czy w Polsce kupimy tylko smartfony Honora, czy też inne urządzenia (Honor jest również producentem tabletów, słuchawek i różnych akcesoriów).

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.