Search icon

Samsung pracuje nad matrycą 450 MP. Czy i kiedy trafi do smartfonów?

29.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Producenci smartfonów od dawna prześcigają się w ilości megapikseli, które posiadają aparaty ich urządzeń. Choć w praktyce od pewnego momentu nie zmienia to jakości zdjęć, liczba ta stale rośnie. Dziś większość dobrych telefonów ma aparaty 48, 50, a nawet 64 MP, a na rynku bez problemu znajdziesz urządzenia z matrycami 108 MP. Samsung postanowił jednak pójść nie jeden, a kilka kroków dalej. Na rynek może bowiem trafić smartfon z aparatem 450 MP.

Samsung i jego smartfon z aparatem 450 MP

W urzędzie patentowym w Korei Południowej pojawił się wniosek o zastrzeżenie nazwy „Hexa2pixel„. Postronnemu obserwatorowi nic ta nazwa nie mówi. Fani marki od razu jednak połączyli nowy znak towarowy ze znaną już technologią Tetra2pixel. Została wykorzystana w matrycy Samsung ISOCELL HP3, która ma 200 megapikseli.

Tetra2pixel pozwala zamienić matrycę 200 MP w 50-megapikselową z bindingiem 2×2 lub 4×4 pikseli.

Matryca 200MP Isocell HP3 Samsung
Matryca 200 MP Samsung ISOCELL HP3 (fot. Samsung)

Po zmianie przedrostka „Tetra” na „Heksa” fani Samsunga wywnioskowali, że nowa matryca będzie miała binding 6×6 pikseli. Oznaczałoby to matrycę o rekordowej rozdzielczości aż 450 megapikseli. Nie są to jednak potwierdzone dane.

Czy matryca 450 MP trafi do smartfonów?

Smartfon z aparatem 450 MP byłby zapewne nie lada ciekawostką. Moglibyśmy w jego przypadku liczyć na bardzo dobrą jakość zdjęć, choć na nią wpływ mają też inne czynniki. Póki co jednak matryca z 450 megapikselami jest jedynie nieoficjalnym przypuszczeniem.

Samsung Galaxy

Jeśli Samsung myśli o zastosowaniu takiego rozwiązania w swoich urządzeniach mobilnych, musi rozwiązać wcześniej kilka problemów. Przede wszystkim aparat, więc także sama matryca, nie może być zbyt drogi w produkcji. Nie powinien także powodować zbyt dużego zużycia energii – wpływałoby to negatywnie na czas pracy na jednym ładowaniu. Sprzęt musi być również niezawodny i dostosowany do oprogramowania telefonu.

Co wpływa na jakość zdjęć w smartfonie?

Rodzaj matrycy i ilość megapikseli to tylko jeden z czynników wpływających na możliwości fotograficzne urządzenia. I choć producenci często prześcigają się w ilości megapikseli, w praktyce nie jest to aż tak ważne. Bardzo dobre zdjęcia może wykonać wysokiej jakości aparat z matrycą 8 MP lub 12 MP. Na jakość zdjęć wpływ mają bowiem:

  • matryca,
  • obiektyw,
  • stabilizacja obiektywu,
  • oprogramowanie,
  • warunki w miejscu wykonywania zdjęcia, oświetlenie,
  • osoba wykonująca zdjęcie.
nano google news

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.