Gdzie można obejrzeć oryginalny serial Sługa Narodu? Kiedy premiera polskiej wersji?

13.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Gdzie można obejrzeć oryginalny serial Sługa Narodu? Kiedy premiera polskiej wersji?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sługa narodu to serial, którego popularność związana jest z postacią Wołodymira Zełenskiego, czyli odtwórcy głównej roli w produkcji. Były już aktor piastuje obecnie urząd prezydenta Ukrainy, a jego postawa wobec rosyjskiej agresji w pierwszej połowie 2022 roku stała się symbolem oporu przeciwko krwawym działaniom Władimira Putina. W serialu Sługa narodu niektórzy krytycy doszukują się przełożenia na obecną sytuację polityczną w kraju wschodniego sąsiada Polski. O czym opowiada produkcja? Jaka jest historia za nią stojąca?

„Sługa narodu” – co to za serial?

„Sługa narodu” to serial telewizyjny, który został wyprodukowany w 2015 roku przez ukraińskie studio Kwartał 95. Opowiada historię Wasyla Petrowicza Gołoborodki, który będąc zwykłym nauczycielem historii, w wyniku niespodziewanego zrządzenia losu staje się najważniejszą osobą w całym kraju. Podczas jednej z lekcji uczniowie Gołobrodki filmują swojego nauczyciela podczas pełnego pasji wystąpienia, które dotyczyło krytyki zachowań korupcyjnych na Ukrainie. Nagranie zostaje udostępnione w serwisie YouTube, gdzie w niezwykle szybkim tempie zyskuje ogromną popularność. Wydarzenie to staje się dla postaci odgrywanej przez Zełenskiego punktem zwrotnym w dotychczasowym życiu.

Dydaktyk decyduje się na zgłoszenie swojej kandydatury do nadchodzących wyborów prezydenckich na Ukrainie, a fundusze potrzebne do prowadzenia swojej kampanii zdobywa dzięki internetowym zbiórkom.

Niespodziewanie Wasyl zostaje głową całego państwa, a swoje rządy rozpoczyna od realizowania wcześniej wygłaszanych postulatów – jego głównym celem staje się walka z szerzącą się korupcją i oligarchizacją życia publicznego na Ukrainie.

„Sługa narodu” to satyra, która ukazuje mechanizmy działania społeczeństwa ukraińskiego. Postać, w którą wcielił się Wołodymir Zełenski, w przeciągu kilku miesięcy staje się symbolem walki o wspólną przyszłość całej Ukrainy. Oczywiście szybki awans społeczny i pełnienie odpowiedzialnej funkcji głowy państwa wiąże się z szeregiem humorystycznych sytuacji, z którymi główny bohater mierzy się z różnym rezultatem.

Gdzie można oglądać serial „Sługa narodu”?

Wiele osób zastanawia się, gdzie oglądać serial Sługa narodu. Produkcja z Wołodymirem Zełenskim obecnie nie jest niestety dostępna w Polsce na żadnym serwisie VOD. Jeszcze do niedawna można ją było obejrzeć z polskim napisami na kanale w serwisie YouTube, ale poszczególne odcinki zostały z niego usunięte.

Sługa Narodu na amerykańskim Netflixie

Serial znajduje się natomiast w ofercie amerykańskiej wersji Netflixa, jednak dostęp do produkcji jest jednak ograniczony pod względem geograficznym, dlatego wyłącznie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mają możliwość jej obejrzenia (można to obejść korzystając z serwisów VPN, pozwalających na zmianę lokalizacji komputera, który będzie w internecie traktowany tak, jakby znajdował się np. w USA). W przeszłości „Sługa narodu” był prezentowany na antenach Polsatu, a w niektórych przewidywaniach wskazuje się również na możliwość pojawienia się serialu w ofercie „polskiego” Netflixa.

Skąd ogromna popularność serialu „Sługa narodu”?

Popularność serialu „Sługa narodu” jest związana z niezwykłą historią Wołodymira Zełenskiego, odtwórcy głównej roli. To właśnie postać Wasyla Gołobrodki przyniosła dotychczas mało znanemu komikowi ogólnokrajową sławę. Cztery lata od emisji pierwszego odcinka produkcji Zełenski został wybrany prezydentem Ukrainy, a partia, z której kandydował, nosiła taką samą nazwę jak cały serial. Niektórzy widzowie doszukują się w ekranowej historii nauczyciela, który niespodziewanie zostaje głową państwa, analogii do życia aktora. W obu przypadkach wyborem ludu stała się postać, która wcześniej nie cieszyła się większą rozpoznawalnością.

Zarówno losy fikcyjnego nauczyciela, jak i prezydentura Zełenskiego, zostały wystawione na ciężką próbę. Polityk ogólnoświatowe poparcie uzyskał bowiem dopiero podczas bombardowania ukraińskiej stolicy przez Rosjan na początku konfliktu. Zełenski pozostał wówczas wraz z mieszkańcami Kijowa na terenie obleganego miasta i do samego końca wspierał swoją postawą naród ukraiński. Według niektórych przekonań serial „Sługa narodu” jest praktycznie idealnym odwzorowaniem historii Wołodymira Zełenskiego, a także ekranizacją dalszych losów polityka – w obu przypadkach na urząd prezydenta został bowiem wybrany człowiek, który wbrew wszechobecnej krytyce służy swojej ojczyźnie w sposób „podręcznikowy”.

Polska wersja serialu „Sługa narodu” na Polsacie

Popularność ukraińskiego serialu stała się główną motywacją do wykorzystania motywu przewodniego „Sługa narodu” w innych produkcjach. Na 2023 rok zaplanowano nową wersję historii Wasyla Gołobrodki.

Sługa Narodu polski serial
Źródło: Polsat.pl

W „polskim” „Sługa narodu” głową państwa zostaje Ignacy Konieczny, który podobnie jak w przypadku wersji ukraińskiej, również wykonuje zawód nauczyciela. Niespodziewany i szczęśliwy zbieg wydarzeń sprawia, że postać ta zostaje głową państwa. Od tego momentu główny bohater decyduje się rządzić w sposób autorski – podstawowym środkiem transportu pozostaje rower, a większość przysługujących mu przywilejów zostaje odrzucona.

W rolę prezydenta Koniecznego w polskim serialu wcielił się Marcin Hycnar, a na ekranie towarzyszyć mu będą: Krzysztof Dracz, Sławomir Orzechowski, Danuta Stenka i Dorota Kolak. Prawa do produkcji należą do wytwórni Polot Media. „Sługa narodu” swoją premierę będzie mieć na platformie streamingowej Polsat Box Go.

Sługa Narodu – zwiastun i data premiery

Otrzymaliśmy już pierwszy zwiastun polskiej wersji serialu, który prezentuje się następująco. Jego data premiery to 4 marca 2023 roku.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.