Pokaż mi swój ślad cyfrowy, a powiem Ci kim jesteś

10.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Pokaż mi swój ślad cyfrowy, a powiem Ci kim jesteś
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy użytkownik internetu zostawia za sobą tzw. cyfrowy ślad. To mnóstwo informacji, które mówią o Waszych poczynaniach w sieci. Wszystkie aktywności w internecie zostają odnotowane. Niektóre z tych informacji nie będą miały żadnych negatywnych konsekwencji, inne natomiast tak. Jeśli często klikasz „zaakceptuj wszystkie pliki cookies”, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest ślad cyfrowy – definicja i przykłady

Użytkownik sieci musi mieć świadomość, że każde działanie w internecie pozostawia za nim ślad cyfrowy. Co to jest i dlaczego warto go kontrolować?

W najprostszym ujęciu to informacje, które pozostawia nasza obecność i działania w sieci.

To wszelkiego rodzaju wiadomości (mailowe i wysłane przez komunikatory), opublikowane zdjęcia i filmy w social mediach, wpisy i komentarze.

Ślad cyfrowy można podzielić na kilka grup ze względu na elementy, jakie zawiera:

  • dane osobowe – imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy czy adres. Te informacje najczęściej podajemy na platformach społecznościowych czy wypełniając formularze.
  • aktywności – odwiedzone przez nas strony w sieci, obejrzane filmy, pozostawione komentarze, wysłane wiadomości email.
  • transakcje w sieci – zarejestrowane płatności kartą, zakupy w sklepach internetowych, usługi bankowości internetowej.

Cyfrowy ślad to nawet takie informacje jak godziny logowania czy wylogowania, geolokalizacja, adresy IP i urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Nietrudno się domyślić, że tak szerokie spektrum informacji można wykorzystać przeciwko użytkownikowi – co też dzieje się nagminnie.

Kto może zobaczyć naszą aktywność w internecie?

Cyfrowy ślad może być wykorzystany w dobrej i złej wierze. Dzięki niemu można poprawić funkcjonalności cyfrowe (czyli zagadnienia z obszaru UX i UI) i ulepszyć projekt strony czy sklepu, wesprzeć się danymi by usprawnić sprzedaż e-commerce albo poznać potrzeby użytkowników.  

Jednym z najlepszych przykładów – bo spotkał się z nim każdy z nas – jest cała gama wyświetlanych reklam. To właśnie reklamodawcy często wykorzystują pozostawiony ślad cyfrowy i na jego podstawie personalizują reklamy wyświetlane użytkownikowi.

Aktywność w sieci zobaczą również organy państwowe. Dostęp ma do nich policja, instytucje edukacyjne czy urzędy skarbowe. Jeśli zastanawiacie się, czy to legalne, to odpowiedzią będzie ustawa wprowadzona w 2016 roku, która przez wielu dostała przydomek „inwigilacyjnej”.

co to jest ślad cyfrowy? Kto może go zobaczyć?

Czy dostawca internetu widzi pobrane pliki i historię przeglądania?

Poruszmy jeszcze jedną kwestię, czyli ile informacji o naszej aktywności w sieci realnie trafia do dostawcy internetu. Okazuje się, że niestety całkiem sporo. Dostawca ma dostęp do informacji o odwiedzanych stronach internetowych i ma dostęp do listy serwerów, z którymi zostało nawiązane połączenie. Dodajmy również, że wszystkie te informacji gromadzi u siebie przez okres 12 miesięcy.

Zdecydowanie mniej informacji dostarczamy do dostawcy, jeśli poruszamy się po stronach szyfrowanych certyfikatem SSL. Jeśli jednak zależy na zachowaniu jak największej anonimowości, najlepiej łączyć się z siecią przy użyciu VPN.

Zagrożenia związane ze śladem cyfrowym

Największym zagrożeniem są cyberprzestępcy, którzy na podstawie pozostawionego śladu cyfrowego mają prostą drogę, by zacząć czerpać korzyści, często finansowe, ze zdobytych danych. O ile reklamodawcy zarzucają nas falą spersonalizowanych reklam, a organy bezpieczeństwa mogą wykorzystać dane do zapobiegania i rozwiązywania przestępstw, tak trudno mówić w tym wypadku o realnym zagrożeniu dla użytkownika. Pewne wątpliwości mogą pojawiać się w kontekście zachowania prywatności i swobody wypowiedzi, to jednak temat na osobny artykuł.

Zdecydowanie większym problemem jest ślad cyfrowy, który wpadł w ręce hakerów.

W wielu przypadkach dochodzi do podszywania się pod użytkowników, co stanowi zagrożenie nie tylko dla niego samego, ale też bliskich mu osób. Problemem może okazać się również spam. Nietrudno też o cyberprzemoc – jeśli nie zadbasz o prywatność w sieci, możesz paść ofiarą phishingu, zastraszania i nękania. Jedną z najgorszych możliwych opcji są oszustwa finansowe, a i o takie konsekwencje nietrudno.

zagrożenia związane z pozostawianiem śladu cyfrowego

Jak zmniejszyć swój ślad cyfrowy w internecie?

W obliczu wszystkich zagrożeń przyszedł czas, by zastanowić się, jak zmniejszyć swój cyfrowy ślad i zadbać o prywatność w sieci. Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych wskazówek.

  • Aktualizuj na bieżąco – oprogramowanie komputerowe i te w telefonie też. Aktualizacje bardzo często łatają krytyczne luki w zabezpieczeniach.
  • W social mediach publikuj mądrze – zachowaj rozwagę, nie dziel się wrażliwymi informacjami ze wszystkimi, nie pozwól, by inni mogą Cię otagować (ew. włącz akceptacji tagów), uważaj na ujawnianie swojej lokalizacji.
  • Skonfiguruj ustawienia prywatności – w przeglądarce, na koncie Google i mediach społecznościowych. Nie pozwól, by gromadziły wszystkie dane o Tobie.
  • Upewnij się, że żadne z Twoich haseł nie wyciekło – jeśli masz wątpliwości, lepiej je zmień. Korzystaj również z uwierzytelniania dwuetapowego i zadbaj o silne hasła. Dobrym rozwiązaniem jest również menadżer haseł.
  • Jeden adres mailowy do zakupów online – to dobry sposób, aby ograniczyć ilość ofert, które wpadają na prywatną skrzynkę, do tego zwiększa poziom bezpieczeństwa w sieci.
  • Korzystaj z antywirusa – rzecz jasna, nie jest to stuprocentowa ochrona, ale naprawdę pomaga w walce z cyberprzestępcami.
  • Rozważ korzystanie z VPN – to nie tylko dobry sposób na ochronę swojej prywatności w sieci, ale także świetna metoda, by przeglądać internet z większą swobodą.

Czy można całkowicie usunąć cyfrowe ślady?

Załóżmy, że dotychczas nie dbaliśmy zanadto o prywatność w sieci, w związku z w internecie jest dużo newralgicznych danych, które chcemy ukryć. Teraz pojawia się pytanie: jak usunąć ślad cyfrowy i czy jest to w ogóle możliwe?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć pozostawionego śladu cyfrowego, możemy natomiast zdecydowanie go zmniejszyć. Będzie wymagało trochę czasu i zaangażowania. Przede wszystkim należy wdrożyć wszystkie zalecenia, jakie wymieniliśmy wcześniej. Następnie możemy samodzielnie przeszukać internet w poszukiwaniu informacji na nasz temat, a jeśli takowe znajdziemy – zgłosić prośbę o ich usunięcie.

Warto również zastanowić się, gdzie rejestrowaliśmy nowe konta. W przypadku tych, z których korzystamy, dbamy o odpowiednie ustawienia prywatności. Stare i nieużywane konta najlepiej usnąć. Dobrym rozwiązaniem jest również wypisanie się z list mailingowych.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.