SkyCash – wirtualny portfel, dzięki któremu kupisz bilety, opłacisz autostrady i parkingi

12.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
SkyCash – wirtualny portfel, dzięki któremu kupisz bilety, opłacisz autostrady i parkingi
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacja, za pomocą której możesz zapłacić za parking, bilety komunikacji miejskiej, przejazd autostradą oraz rachunki – wydaje Ci się, że to niemożliwe? Otóż nie – wystarczy tylko zainstalować SkyCash. Jak działa aplikacja, co zrobić, aby doładować konto, w jaki sposób możliwe jest parkowanie za pomocą telefonu – te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest SkyCash?

Aplikacja SkyCash to największy wirtualny portfel w Polsce, który oferuje wiele przydatnych funkcji. Dostępna jest bezpłatnie i zawiera wszystko, co jest niezbędne w mieście, a także w podróży.

aplikacja skycash

W SkyCash można znaleźć:

 • bilety komunikacji miejskiej (dostępne w prawie 70 miastach), regionalnej, PolRegio oraz PKP Intercity, a także bilety lotnicze i autokarowe,
 • opłaty za parkingi miejskie,
 • opłaty za autostrady,
 • taksówka,
 • poczta kwiatowa,
 • ubezpieczenia,
 • bilety do kina (Luna w Warszawie, Nove Kino w Płocku, Siedlcach i Wiśle),
 • karty podarunkowe na zakupy (m.in. Steam, PlayStation Store, Nintendo eShop, Xbox Live, Kinguin, Netflix, Spotify, Allegro),
 • wstęp do Parku Tatrzańskiego,
 • doładowanie telefonu,
 • płatności za rachunki.

Jak działa SkyCash?

Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Rejestracja jest bardzo prosta – wystarczy tylko podać swój numer telefonu, wpisać otrzymane SMS-em hasło i podać podstawowe dane: imię i nazwisko, adres e-mail i PIN, a następnie zaakceptować regulaminy SkyCash. Logowanie odbywa się przy pomocy ustalonego hasła. Należy je dodać w zakładce “Bezpieczeństwo”.

wirtualny portfel SkyCash

Warto pamiętać, że jest to aplikacja mobilna, która wymaga połączenia z Internetem. Aby z niej korzystać konieczne jest też doładowanie konta. Dzięki temu możliwe będzie kupowanie biletów lub dokonywanie opłat za parkowanie.

Doładowanie konta SkyCash – jak to zrobić?

Można na kilka sposobów doładować konto:

 • kod promocyjny lub przelew bankowy (bezpłatne metody),
 • karta płatnicza, PayU, Przelewy24, Wpłatomat Euronet (opcjonalne, płatne metody).

Jeśli wybierzesz przelew bankowy, zostaniesz poproszony o dokonanie transferu na własne konto SkyCash. Znajdziesz tam numer rachunku, na który możesz wysłać wybraną przez siebie kwotę. Do dwóch dni roboczych Twoja portmonetka powinna zostać zasilona.

doładowanie konta w aplikacji SkyCash

Zasilenie z karty, przez PayU oraz Przelewy24 jest płatne – prowizja wynosi 1,9%. By skorzystać z Wpłatomatu Euronet, należy uwierzytelnić swoje konto, czyli uzupełnić dane podstawowe oraz wykonać przelew weryfikacyjny na dowolną kwotę. Weryfikując konto można również zyskać szybkie transfery środków do innych użytkowników, a także na własny rachunek bankowy.

Jak wypłacić pieniądze ze Skycash?

W aplikacji, na stronie głównej, znajduje się funkcja “Przelej”. W tej zakładce można przesłać środki innym użytkownikom lub wykonywać transfery na dowolny rachunek bankowy. Jak już było wspomniane wyżej – aby tego dokonać, konieczna jest weryfikacja swoich danych.

SkyCash - funkcja przelej

Jak parkować z SkyCash?

mobiParking to usługa, która dostępna jest w większości miast w Polsce – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Można skorzystać z niej w 301 miejscach, a lista ta jest cały czas aktualizowana. Znajdziesz ją w aplikacji oraz na oficjalnej stronie. Parkingi są tam oznaczone na przejrzystej mapie.

parkowanie za pomocą telefonu w aplikacji

Działanie mobiParking jest bardzo proste:

 1. najpierw znajdź dogodne miejsce parkingowe,
 2. oznacz swoje auto naklejką lub kartką “mobiParking”,
 3. wejdź do aplikacji, wybierz metodę rozliczenia i kliknij “rozpocznij parkowanie”.

Zapłacisz za dokładny czas parkowania lub na wybraną kwotę. Czas możesz dowolnie przedłużać – nie musisz przy tym wracać do swojego samochodu, rozglądać się za parkomatem i szukać drobnych.

Naklejka SkyCash – czyli jak oznaczyć auto?

Aby korzystać z usługi, konieczne jest umieszczenie w pojeździe w widocznym miejscu informacji o korzystaniu z usługi mobiParking. Przydatna jest do tego, znajdująca się na oficjalnej stronie SkyCash, naklejka. Wzór do wydrukowania znajdziesz tutaj.

skycash - naklejka

Warto jednak wiedzieć, że nie jest to konieczne. Można po prostu umieścić w samochodzie kartkę z napisem (nawet odręcznym) mobiParking lub odebrać identyfikator w punkcie obsługi Strefy Płatnego Parkowania.

Bilety komunikacji miejskiej w SkyCash

Kupowanie biletów w SkyCash jest bardzo proste – ich ceny nie różnią się od tych z kiosku lub automatu. Co ważne, można jednocześnie kupić i skasować dowolną liczbę biletów, co ułatwia podróżowanie w większym gronie. Jeśli dodatkowo podepniesz do aplikacji swoją kartę, możesz zacząć kupować bilety bez zasilania konta, w każdym momencie.

Jak skasować bilet SkyCash?

Jak skasować bilet SkyCash? Wystarczy wykonać kilka kroków:

 1. Wybierz liczbę oraz rodzaj biletów. W niektórych miastach konieczne będzie podanie numeru bocznego pojazdu, w którym się znajdujesz lub linii.
 2. Przy kupowaniu biletu wybierz preferowane źródło płatności i wpisz swój kod PIN. Na zakup masz 1 minutę.
 3. Po udanej transakcji bilet będzie od razu dostępny w zakładce “Moje bilety”, znajdującej się w dolnym menu na stronie głównej.

Kontrola biletów przebiega bardzo prosto. Podczas weryfikacji należy okazać bilet w aplikacji na swoim urządzeniu, aby osoba kontrolująca mogła zobaczyć kod QR oraz pozostałe dane, np. godzinę zakupu lub jego ważność.

Warto wiedzieć, że w przypadku Warszawy konieczne jest skasowanie biletu po wejściu do pojazdu – trzeba zeskanować kod QR.

Autostrady w SkyCash

Autostrady w SkyCash to usługa, która zapewnia obsługę płatności mobilnych za przejazdy na płatnych odcinkach autostrad. Aplikacja umożliwia korzystanie z systemu opartego o videotolling (A1, A4), który polega na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych, a także e-TOLL (A2, A4).

Autostrady w aplikacji

Skorzystanie z usługi na A1 oraz A4 jest bardzo proste:

 1. Wybierz autostradę.
 2. Dodaj pojazd: jego numer rejestracyjny, model oraz kategorię.
 3. Wybierz źródło płatności.
 4. Usługa jest już aktywna.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku autostrad A2 oraz A4. Należy dodać pojazd, a następnie kupić eBilet, podając takie informacje, jak bramka wjazdowa i wyjazdowa oraz początek okresu ważności.

Zapoznaj się z nowym systemem poboru opłat na autostradach:
e-TOLL – jak działa system poboru opłat na autostradach? Kogo i gdzie obowiązuje?

Czy SkyCash jest bezpieczne?

Aplikacja zachowuje wszelkie standardy bezpieczeństwa na poziomie bankowości online oraz kart kredytowych. Serwis dysponuje statusem Agenta Rozliczeniowego, przyznanego przez Narodowy Bank Polski. Co więcej, dla transakcji w aplikacji, które dokonywane są przy użyciu karty płatniczej, wprowadzono zabezpieczenie 3D Secure – silne uwierzytelnienie transakcji.

SkyCash, moBilet, czy mPay?

moBilet to aplikacja, która pozwala na zakup biletów komunikacji miejskiej, dalekobieżnej oraz parkingowych. Jest dostępna w około 100 miastach w Polsce, zatem jest mniej popularna niż SkyCash i oferuje mniej opcji. Konieczne jest w niej doładowanie konta – odbywa się to za pomocą karty płatniczej, przelewu bankowego lub BLIK-a (tej ostatniej opcji w SkyCash na razie nie ma).

mPay z kolei pozwala na zakup biletów parkingowych, kolejowych, do warszawskiego Zoo, Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wydarzenia sportowe i kulturalne, opłacanie rachunków oraz doładowywanie telefonów i gier. Umożliwia też płatności za towary i usługi w wybranych sklepach internetowych. Jej zasięg jest jednak niewielki – działa tylko na obszarze ponad 30 miast. Aplikacja pozwala na doładowanie konta przy pomocy karty płatniczej, przelewu bankowego, elektronicznej portmonetki oraz paybylink.

SkyCash, jeśli chodzi o zasięg oraz usługi, prezentuje się zdecydowanie najlepiej. Jeśli jednak zależy Ci na prostej aplikacji z podstawowymi funkcjami (oraz BLIK-iem), to moBilet powinno spełnić Twoje oczekiwania. mPay z kolei przyda się osobom, które chciałby wygodnie płacić nie tylko bilety za komunikację miejską, ale też mieć łatwy dostęp do biletów na różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.