Skuteczne prompty AI. Jak pisać prompty ChatGPT?
Popularny ostatnio chatbot ChatGPT, jak i inne narzędzia AI, robią istną furorę. Przykłady ich zastosowań są bardzo szerokie i obejmują tak pisanie tekstów kreatywnych, jak np. marketingowych przez tworzenie wsadów do narzędzi graficznych jak Midjourney, przez porady prawne, a także tworzenie kodu programistycznego. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać ChatGPT i tworzyć skuteczne prompty AI.
- Jak działa ChatGPT i podobne narzędzia AI?
- Co to jest prompt?
- Jak pisać prompty ChatGPT?
- Najlepsze prompty w ChatGPT – polecane strony
Jak działa ChatGPT i podobne narzędzia AI?
ChatGPT i podobne narzędzia AI to tzw. konwersacyjne chatboty. Są one oparte na modelach językowych korzystających z technologii Transformer.
Ten model językowy wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zrozumieć język naturalny do generowania tekstu (odpowiedzi) użytkownikom w sposób konwersacyjny. ChatGPT potrafi służyć poradą prawną, ale i może pisać piosenki, planować wycieczki, zdawać egzaminy, streszczać artykuły, dawać pomysły na kampanie reklamowe i wiele więcej.
Technologia Transfomer pozwala na analizę i generowanie tekstu na podstawie danych wejściowych (tzw. prompt lub wsad). ChatGPT jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań tego typu, opracowanym przez organizację OpenAI, która współpracuje z Microsoftem. ChatGPT potrafi nie tylko pisać teksty w różnych stylach i formatach, ale także prowadzić dialogi z użytkownikami, rozumieć kontekst i ton wypowiedzi. Zapamiętuje także historię konwersacji. Narzędzie jest w stanie wykonywać różne zadania językowe, takie jak tłumaczenie, podsumowywanie czy poprawianie błędów.
Aby korzystać z ChatGPT, należy wejść na stronę internetową, zainstalować aplikację ChatGPT na iOS lub Bing na Android. Na komputerach osobistych, w przeglądarce Microsoft Edge jest zintegrowany ChatGPT 4 wraz z asystentem Bing, który oferuje zarówno chat, jak i kreator tworzenia treści. ChatGPT4 oferuje ulepszony model językowy i dostęp do internetu w celu przetwarzania najnowszych danych.
Natomiast na stronie Open AI jest ChatGPT 3, starszy model, który nie ma dostępu do internetu i jest ograniczony danymi do 2021 r.
Alternatywy dla ChatGPT
Podobne narzędzia AI to na przykład Jasper, Google Bard, YouChat, Chatsonic, Character.AI czy Chinchilla AI. Każde z nich ma swoje specyficzne cechy i możliwości, ale ogólnie rzecz biorąc, służą do generowania tekstu lub grafiki na podstawie danych wejściowych lub do tworzenia chatbotów i wirtualnych asystentów.
Niektóre z nich są dostępne za darmo lub za niewielką opłatą, inne wymagają specjalnego dostępu lub licencji. Aby korzystać z tych narzędzi, należy zapoznać się z ich instrukcjami i zasadami użytkowania oraz dostosować swoje zapytania do ich możliwości i ograniczeń.
Co to jest prompt?
Prompt to tekst, który wpisujemy do ChatGPT lub innego modelu AI, aby rozpocząć rozmowę lub zadać pytanie, w celu uzyskania konkretnej odpowiedzi. Prompt może być krótki lub długi, prosty lub złożony, formalny lub nieformalny.
Prompt decyduje o tym, jak ChatGPT zrozumie nasze zapytanie i jak wygeneruje odpowiedź. Dlatego ważne jest, aby pisać prompty w sposób skuteczny i celowy.
Jak pisać prompty ChatGPT?
Nie ma jednej 100% niezawodnej recepty na to, by napisać dobry prompt. To dlatego, że w zależności od naszego celu, czy założeń, będziemy próbować innych podejść. Często nie osiągniemy dokładnie tego, co chcemy za pierwszym razem.
Nie warto jednak się zniechęcać. Aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonującą i użyteczną w danym kontekście odpowiedź od ChatGPT warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami:
- Narysuj kontekst. Podaj ChatGPT jak najwięcej informacji na temat tego, czego oczekujesz i w jakim tonie chcesz rozmawiać. Możesz użyć znaczników takich jak #wiadomość, #sugestia, #reklama itp., aby określić format i cel swojego promptu. Możesz także podać dodatkowe informacje takie jak nazwa osoby, z którą rozmawiasz, temat rozmowy, źródła informacji itp.
- Precyzuj zapytanie. Zadawaj pytania w sposób jasny i konkretny, unikając niejasności i wieloznaczności. Używaj pełnych zdań i poprawnej gramatyki. Unikaj pytań zamkniętych (tak/nie), które ograniczają możliwości odpowiedzi ChatGPT. Zamiast tego zadawaj pytania otwarte (kto/co/gdzie/jak/dlaczego), które zachęcają do rozwinięcia tematu.
- Określ techniczne parametry tekstu. Jeśli chcesz, aby ChatGPT wygenerował tekst o określonej długości, tonie lub formacie, podaj te informacje w promptcie. Możesz użyć znaczników takich jak krótki, długi, formalny, nieformalny, wiersz, opowiadanie, esej itp., aby określić swoje preferencje. Możesz także podać słowa kluczowe lub frazy, których chcesz użyć lub uniknąć w tekście.
- Ponawiaj próby. Jeśli nie jesteś zadowolony z odpowiedzi ChatGPT, nie poddawaj się od razu. Możesz spróbować zmienić swój prompt lub poprosić ChatGPT o inną odpowiedź. Możesz także ocenić odpowiedź ChatGPT za pomocą kciuków w górę lub w dół lub podzielić się swoją opinią na serwerze Discord OpenAI. W ten sposób pomagasz ulepszać model językowy i dostosowywać go do swoich potrzeb.
- Stosuj prompty, które zachęcają do dalszej rozmowy i dają możliwość wyboru tematu lub trybu.
- Bądź świadom ograniczeń ChatGPT – w orientacji przestrzennej, matematyce, w tym zaawansowanej trygonometrii. Wyczuj kiedy odpuścić przepychanie tematu w określony sposób – czasem lepiej zrobić coś od nowa, z innej perspektywy.
- Zanim nastawisz się na zgłębianie wiedzy za pomocą ChatGPT, dowiedz się w ogóle, czy wie coś na dany temat, pytając go o to, np. “czy wiesz coś na temat [XYZ]”.
- Unikaj podawania nazw własnych, marek i konkretnych ludzi, staraj się pisać dość krótkie zapytania (najlepiej jedno zdanie) i używaj jak najmniej informacji przestrzennych (określających położenie obiektów względem siebie).
Dobre prompty ChatGPT – przykłady
Poniżej znajdują się przykładowe prompty dla ChatGPT w języku polskim:
- Jak napisać interesującą opowieść o podróży w czasie?
- Co byś zrobił, gdybyś mógł rozmawiać ze swoim zwierzęciem domowym?
- Jakie są zalety i wady uczenia się języków obcych?
- Jakie są twoje ulubione gatunki muzyczne i dlaczego?
- Jak rozwiązać problem zmian klimatu?
Najlepsze prompty w ChatGPT – polecane strony
Chcesz znaleźć inspirację do tego, jak pisać prompty ChatGPT? Spróbuj odwiedzić kilka poniższych stron internetowych. Jedną z nich jest firma Writesonic, która stworzyła własne narzędzie AI, ChatSonic, podaje tutaj 150 przykładów promptów do ChatGPT do różnych celów: od zastosowań biznesowych przez tworzenie kreatywnych treści, pozycjonowanie SEO, reklamę, social media, czy też obsługę klienta lub pisanie CV.
Inna ciekawa strona to beebom.com, gdzie możesz znaleźć 50 promptów do ChatGPT na potrzeby rozrywki, edukacji, kreatywności i osobistego rozwoju. Dowiesz się, jakimi zapytaniami przetestować umiejętność logicznego rozumowania modelu ChatGPT, uzyskać skuteczną poradę prawną na daną temat, otrzymać dobrej jakości streszczenie artykułu, czy też wykorzystać ChatGPT do pomocy w programowaniu.
Jeśli chcesz dalej zgłębiać temat, jak napisać dobry prompt ChatGPT, warto też odwiedzić blog ranktracker.com. Znajdziesz tutaj około 100 promptów do ChatGPT na potrzeby marketingu internetowego, takie jak tworzenie sloganów, nagłówków, opisów produktów i treści na bloga. Co ciekawe, niektóre wsady dla ChatGPT pozwalają przygotować prompty dla innych narzędzi AI, np. Midjourney do generowanie grafiki albo trenować własne chatboty.
Godny polecenia jest również – FlowGPT to coś na kształt wirtualnego rynku z możliwością przeglądania promptów wrzuconych przez społeczność serwisu. Interfejs jest bardzo schludny i czytelny – wsady do ChatGPT i innych narzędzi AI mają formę kafelków, a oprócz tego jest opcja wyszukiwania. Możesz tu nie tylko znaleźć przykłady promptów do ChatGPT, ale również samodzielnie wypróbować narzędzie i stworzyć własny wsad. Na tej stronie możesz również skorzystać z gotowych szablonów promptów do ChatGPT na różne tematy i cele – od tworzenia grafiki z tekstu przez opracowywanie kodu po udoskonalenie UI i UX, a nawet pograć w gry generowane przez ChatGPT w formie tekstowej.
Może Cię zainteresować: