Jak skrócić link do strony? Czy skracanie linków jest bezpieczne? Polecane skracacze linków

22.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak skrócić link do strony? Czy skracanie linków jest bezpieczne? Polecane skracacze linków
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przesyłanie długich linków niekiedy sprawia wiele kłopotów i komplikacji. W przypadku, gdy link ma bardzo dużą liczbę znaków, przepisanie lub podyktowanie go staje się poważnym wyzwaniem. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam w takiej sytuacji profesjonalne skracacze linków. Zgodnie z nazwą, są to usługi, dzięki którym całkowicie za darmo możemy uprościć dowolnie wybrany adres URL. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak działa skracanie linków oraz przedstawiamy listę najlepszych skracaczy. 

Na czym polega skracanie linków?

Jak skrócić link do strony? Skracanie linków to usługa, której celem jest skracanie (upraszczanie) długich linków. Działanie tego typu narzędzi jest banalnie proste. Wystarczy, że w odpowiednim okienku wpiszemy link, który chcielibyśmy skrócić, a chwilę później otrzymamy skróconą wersję URL. Skracanie linków odbywa się na wyspecjalizowanych serwisach internetowych.

Skrócony link ma postać krótkiej nazwy danej domeny oferującej skracanie linków, za którą znajduje się ukośnik oraz ciąg znaków. 

skracacze linków

Przykładowy skrócony link może mieć następującą formę: www.skrocony.pl/tym456

Aby móc korzystać ze skracaczy linków w wersji podstawowej, zazwyczaj nie trzeba ponosić jakichkolwiek opłat ani zakładać konta. Z kolei osoby, którym zależy na dostępnie do usług dodatkowych, takich jak statystyki czy skracanie linków z własną nazwą, zazwyczaj muszą się zarejestrować i niekiedy uiścić pewną opłatę.

Czy skracanie linków to scam? Sporo osób zadaje sobie to pytanie w obawie o bezpieczeństwo korzystania z tego typu portali. Zwłaszcza, że tyle mówi się o phishingu oraz innych zagrożeniach czyhających w sieci.

Warto wiedzieć, że w sieci funkcjonuje wiele profesjonalnych portali, które świadczą rzetelne usługi w zakresie skracania linków. Z tego powodu znalezienie odpowiedniego skracacza linków nie powinno być trudne. Poniżej przedstawiamy również listę najpopularniejszych skracaczy linków, które od lat cieszą się zaufaniem milionów internautów. 

Skracanie linków – kiedy może się przydać?

Kiedy opłaca się korzystać ze skracaczy linków? Poniżej przedstawiamy przykłady:

  • W reklamach. Firmy promujące swoje produkty i usługi w telewizji czy internecie często stawiają na skrócone linki, ponieważ w ten sposób potencjalni klienci mogą łatwo zapamiętać link, a następnie wpisać go w okno przeglądarki. Skrócony link przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy standardowa wersja URL jest wyjątkowo długa. 
  • W codziennej pracy konsultantów telefonicznych bądź przedstawicieli handlowych. Wykonywanie takiej pracy wiąże się z kontaktem z wieloma ludźmi w ciągu dnia. Podając potencjalnym klientom skrócone linki do strony internetowej firmy istnieje większa szansa, że zdecydują się ją odwiedzić. 
  • W postach na portalach społecznościowych. Skrócone linki są na szeroką skalę wykorzystywane przez rozmaite marki w treściach publikowanych na portalach społecznościowych. Dzięki temu posty są bardziej przejrzyste, ponieważ link zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. 
  • W prezentacjach multimedialnych. W przypadku, gdy istnieje konieczność zawarcia w prezentacji multimedialnej linku, zdecydowanie lepiej sprawdzą się linki skrócone. Zajmują znacznie mniej miejsca, dlatego prezentują się estetyczniej. 
  • W różnego rodzaju ulotkach i materiałach drukowanych. Skrócony link łatwiej jest zapamiętać oraz można go szybciej wpisać w okno przeglądarki, dlatego osoby potencjalnie zainteresowane usługą danej firmy są bardziej skore do jego przepisania. 

Jednym z najważniejszych powodów, dla których skraca się linki, jest również znaczący wzrost czytelności. Nie ma tutaj znaczenia to, czy umieszczamy go w poście na Facebooku, wiadomości e-mail czy ulotce reklamowej. 

Prezentacja krótkiego linku jest bardzo wygodna, a dodatkowo przyczynia się do poprawy czytelności całego tekstu. W wielu przypadkach standardowe linki są bardzo długie, przez co ich kopiowanie i dyktowanie jest wyjątkowo problematyczne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których istnieje limit znaków w wiadomości. Jak widać, liczba korzyści wynikających z korzystania ze skracaczy linków jest naprawdę spora. 

jak skrócić link do strony

Najlepsze skracacze linków – TOP 5 narzędzi

Jakie są najlepsze skracacze linków? Jak skrócić link do strony za darmo? Oto najpopularniejsze narzędzia do skracania linków: 

  • Tinyurl.comWyjątkowo popularny skracacz linków. Jego siła tkwi w tym, iż całkowicie za darmo i bez rejestracji można tworzyć za jego pośrednictwem skrócone linki z własną nazwą, np. tinyurl.com/najlepszebuty. Korzystanie z tego skracacza jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla firm prowadzących profesjonalne działania marketingowe. 
  • Cutt.lyJest to bezpłatny portal, który pozwala na anonimowe skracanie linków bez konieczności zakładania konta. Osoby, które zdecydują się na rejestrację, mogą korzystać z dodatkowych funkcjonalności, takich jak skracanie linków z własną nazwą. 
  • Bit.lySkracacz linków, którego historia sięga 2008 roku. Obecnie w każdy miesiącu generuje on około 600 milionów nowych skróconych linków. Co ważne, aby móc skracać link na Bit.ly, niezbędne jest założenie konta. Z drugiej strony każdy z użytkowników zyskuje dostęp do szerokiej gamy zaawansowanych funkcjonalności, takich jak tworzenie linków z własną nazwą w dużej ilości, tworzenie przekierowań URL czy korzystanie z narzędzi do analizowania i śledzenia ruchu. 
  • Ow.ly. Jest to skracacz linków dedykowany przede wszystkim osobom publikującym treści na portalach społecznościowych. Oferuje nie tylko standardową opcję skracania linków, ale także wiele funkcji dodatkowych dedykowanych specjalistom z branży PR. Osoby zainteresowane przetestowaniem funkcjonalności Ow.ly mogą skorzystać z 30-dniowej bezpłatnej wersji próbnej. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.