Składany MacBook będzie mniejszy niż planowano. Premiera za 2-3 lata

02.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Składany MacBook będzie mniejszy niż planowano. Premiera za 2-3 lata
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Według najnowszych doniesień, składany MacBook powinien zadebiutować w 2026 lub 2027 roku. Ma być urządzeniem łączącym zalety tabletu i laptopa, o wielu możliwościach wykorzystania.

Składany Apple MacBook będzie kompaktowy

Jeszcze kilka tygodni temu źródła podawały, że składany MacBook dostanie ekran o przekątnej 20,25″. Oznaczałoby to, że rozmiar ekran bardziej przypominałby po zupełnym rozłożeniu komputerowy monitor niż taki w laptopie. Wtedy moglibyśmy korzystać ze sprzętu z dodatkową podstawką i zewnętrzną klawiaturą. Składając MacBooka wciąż mielibyśmy jednak kompaktowe wymiary, przez co transportowanie go i przechowywanie byłoby proste.

Teraz źródła informują, że składany MacBook będzie miał jednak mniejszy ekran – o przekątnej 18,76″.

Składany MacBook
Skłądany Macbook, źródło: Astropad

W praktyce oznaczałoby to, że sprzęt byłby co prawda jeszcze bardziej kompaktowy, maksymalny rozmiar ma natomiast przypominać standardowe laptopy z ekranem 17″.

Innowacyjnego Apple MacBooka moglibyśmy też używać jak zwykłego laptopa, po wyświetleniu na dolnej części wirtualnej klawiatury. Wtedy ekran przypominałby raczej ten z tabletu niż laptopa (pod względem wielkości). Oczywiście, cała powierzchnia wyświetlacza ma być dotykowa, dopasowana także do obsługi rysikiem. Apple wyposaży swój laptop ze składanym ekranem w haptyczne wibracje, które mają symulować naciśnięcia klawiszy.

Apple MacBook ze składanym ekranem od LG

Składany MacBook ma dostać ekran OLED. Jego producentem będzie prawdopodobnie LG Display. Sprzęt dostanie też ultracienkie szkło ochronne, co zabezpieczy powierzchnię przed zadrapaniem lub innymi uszkodzeniami. Dla amerykańskiej firmy istotne jest, aby zagięcie było niewidoczne lub prawie niewidoczne.

Niestety, w praktyce oznacza to jednak konieczność wykorzystania bardzo drogich komponentów, co negatywnie wpłynie na cenę urządzenia. Dziś źródła informują o cenie wynoszącej około 3500 dolarów. To tyle, ile kosztują uznawane za strasznie drogie gogle Apple Vision Pro.

vision-pro
Apple Vision Pro

Podobno Apple pracuje też nad możliwością wykorzystania technologii e-papieru w przyszłych urządzeniach. Oznaczałoby to zapewne znacznie dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, a dla użytkownika – mniejsze zmęczenie wzroku.

Składany MacBook powinien dostać kolejny procesor – Apple M5 (dziś najnowszy to Apple M4 znany z iPad Pro). Rozdzielczość ekranu to co najmniej 4K.

Polecane laptopy Apple MacBook

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.