Search icon

Samsung poskładał konkurencję prezentując ekran zginany w obie strony

28.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Samsung poskładał konkurencję prezentując ekran zginany w obie strony
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kilka lat temu na rynek trafiły smartfony i inne urządzenia ze składanymi ekranami. Jednym z pionierów w tej dziedzinie jest Samsung. W swoich telefonach Galaxy Z Flip i Galaxy Z Fold umieścił składany ekran, co jest pewną rewolucją w dziedzinie projektowania telefonów. Teraz składany ekran Samsung będzie mógł się rozkładać w znacznie większym zakresie. Najnowsze rozwiązanie może zadebiutować w kolejnej generacji składanych smartfonów.

Składany ekran Samsung „Flex In & Out”

Samsung Display, czyli dział odpowiedzialny za wyświetlacze, niedawno zaprezentował nową technologię. Chodzi o składany ekran Samsung z możliwością rozłożenia o 360 stopni. Rozwiązanie jest póki co prototypem, jednak wydaje się, że jest całkiem funkcjonalnym ekranem. Premiera odbyła się na tegorocznych targach CES 2023 w Las Vegas. Składany ekran Samsung „Flex In & Out” zgodnie z nazwą można zginać w obie strony.

Najnowszy wyświetlacz Samsunga jest składany do wewnątrz i na zewnątrz.

Poza możliwością wygięcia panelu w zakresie 360 stopni, Samsung przekonstruował także zawias. Dzięki temu, że ma kształt przypominający kroplę wody, ekran może swobodniej się po nim przemieszczać. Takie rozwiązanie może zapobiec zaginaniu się ekranu.

Miejsce zgięcia w składanych ekranach Samsunga dotychczas było dość mało estetyczne. Wiele osób uznawało to za jedną z największych wad tego rozwiązania. Najnowsza generacja składanych ekranów Samsung ma znacznie ograniczyć to zjawisko, co powinno też wpłynąć pozytywnie na żywotność panelu.

Składany ekran Samsung
Nowy składany ekran Samsunga – na dole (fot. Samsung Display)

Ekran po złożeniu „do wewnątrz” ma pozostawać „luźniejszy”, przez co na jego powłoce nie powstanie załamanie. Poprawa stabilności zawiasu ma też skutkować zmniejszeniem nacisku na wyświetlacz po jego złożeniu.

To nie pierwsze podejście do składanego ekranu Samsunga

Już dwa lata temu zobaczyliśmy prototyp składanego ekranu Samsunga. Wtedy jednak miał inną konstrukcję. Wtedy wyświetlacz składał się na kształt litery „S”, co powodowało więcej zagięć. Od modelu Samsung Galaxy Z Fold 4 (premiera w sierpniu 2022 roku) składane ekrany Samsunga mają tylko jedno zagięcie.

Nowy składany ekran Samsunga - na dole (fot. Samsung Display)
Nowy składany ekran Samsunga (fot. Samsung Display)

W jakim smartfonie zadebiutuje nowy składany ekran Samsung?

Możemy się spodziewać, że składany ekran Samsunga pojawi się w najnowszej generacji modelach smartfonów. Mowa o Samsungu Galaxy Z Fold 5. Jego premiery możemy się spodziewać w sierpniu 2023 roku. Wcześniej czeka nas inne spore wydarzenie – Galaxy Unpacked, gdzie poznamy Samsunga Galaxy S23. Termin tego wydarzenia to 11 lutego 2023 roku.

Nowa konstrukcja ma przypominać rozwiązania stosowane u konkurencji – Motoroli RAZR 3. generacji i Oppo Find N2. Tam zjawisko widocznego zagięcia jest sporo mniejsze niż w składanych Samsungach.

 Nowy składany ekran Samsunga (fot. Samsung Display)
(fot. Samsung Display)
nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.