Najlepsze aplikacje i skanery online do sprawdzania składu i jakości kosmetyków

23.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze aplikacje i skanery online do sprawdzania składu i jakości kosmetyków
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje analizujące skład kosmetyków zyskują na popularności. Wynika to z rosnącej świadomości na temat szkodliwego wpływu niektórych substancji na skórę. Który skaner składu kosmetyków warto w szczególności wypróbować? Sprawdźcie nasze TOP7!

Dlaczego warto sprawdzać skład kosmetyków?

Sprawdź skład kosmetyków, zanim po nie sięgniesz — to hasło zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Nie chodzi tutaj jedynie o to, czy dany produkt był testowany na zwierzętach, ale również o zawartość w składzie substancji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Analiza składu kosmetyków pozwala uniknąć ekspozycji na związki, które: mają działanie rakotwórcze / podrażniają skórę / wywołują alergie / są toksyczne dla narządów / przyczyniają się do zaburzeń endokrynologicznych.

Przykładowe składniki, których należy unikać w kosmetykach, to:

  • 1,4-dioksan,
  • aceton izopropylowy, keton metylowo-etylowy i n-metylo-pirolidon,
  • akrylany,
  • barwniki ze smoły węglowej,
  • benzofenon i związki pokrewne,
  • etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLS),
  • fenoksyetanol,
  • formaldehyd i środki konserwujące uwalniające formaldehyd,
  • ftalany,
  • glikole polietylenowe,
  • homosalat,
  • hydrochinon,
  • kopolimery styrenu,
  • kwas p-aminobenzoesowy (PABA) i jego pochodne,
  • metyloizotiazolinon (MIT) i metylochloroizotiazolinon (CMIT),
  • nitrozoaminy,
  • oktynoksat,
  • ołów i inne metale ciężkie,
  • parabeny,
  • P-fenylenodiamina,
  • poliakryloamid,
  • rezorcyna,
  • związki butylowane (np. butylowany hydroksytoluen (BHT) lub butylowany hydroksyanizol (BHA),
  • sadza,
  • silikony o toksycznym działaniu,
  • toluen,
  • triklosan,
  • wazelina,
  • związki etanoloaminy (MEA, DEA, TEA i inne).

Jak widać, lista jest dość spora.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest bezpieczny?

Skład kosmetyków jest zawsze podawany na etykiecie opakowania danego produktu. Niestety łacińskie oraz angielskie nazwy mogą być bardzo trudne do odczytania, na szczęście jednak istnieje wiele metod na to, aby sprawdzić skład kosmetyków.

Aplikacja na telefon, konsultacja z kosmetologiem czy też skorzystanie z internetowych baz tworzonych przez specjalistów i oferowanej przez nie opcji sprawdź skład kosmetyków online, mogą pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zastosowania danego kosmetyku.

skaner składu kosmetyków

Jak czytać skład kosmetyków?

Nazwy składników kosmetyków są ujednolicone, zgodnie z Międzynarodową Nomenklaturą Surowców Kosmetycznych (INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Ten sam dokument określa także kolejność podawania związków wchodzących w skład kosmetyku na opakowaniu.

Na początku podawane są te składniki, których użyto najwięcej, natomiast na końcu spisu powinny się znaleźć substancje występujące w najmniejszym stężeniu [4]. Spośród różnych rodzajów związków wymienionych na etykiecie w szczególności warto zwrócić uwagę na: substancje pomocnicze, konserwanty, barwniki oraz kompozycje zapachowe. To właśnie wśród nich mogą się znajdować niebezpieczne związki.

Jaka aplikacja do składu kosmetyków jest najlepsza?

Mimo że nazwy składników, których użyto do produkcji kosmetyków są ujednolicone zgodnie z nomenkaturą INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), wielu konsumentów ma problem z ich rozszyfrowaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą aplikacje analizujące skład kosmetyków. Które z nich w szczególności warto wypróbować? Oto nasze TOP7.

Ingred – aplikacja do sprawdzania składu kosmetyków i żywności

sprawdź skład kosmetyków w aplikacji ingred
Źródło: Sklep Google

Ingred to bardzo popularna aplikacja do kosmetyków. Dane, z których korzysta program, zebrano od wiarygodnych podmiotów, takich jak WHO (World Health Organization) oraz FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Aby uzyskać informację o składzie kosmetyku (w tym również ostrzeżenie o potencjalnym szkodliwym działaniu), wystarczy zeskanować etykietę.

Perfect Beauty – mobilny skaner składu kosmetyków

skaner składu kosmetyków - perfect beauty
Źródło: Sklep Google

Kolejny przykład aplikacji do kosmetyków, która pomoże szybko sprawdzić skład produktu to Perfect Beauty. Mobilny skaner składu kosmetyków jest dostępny za darmo w Google Play i App Store. Produkty są wyszukiwane po kodzie kreskowym, natomiast jeśli któregoś z nich nie ma w bazie, użytkownik może to zgłosić twórcom programu.

INCI Beauty – aplikacja analizująca skład kosmetyków na podstawie wytycznych INCI

inci beauty - aplikacja do sprawdzania składu kosmetyków
Źródło: Sklep Google

Aplikacja INCI Beauty to program do analizowania składu kosmetyków na podstawie zeskanowanego kodu kreskowego lub nazwy produktu/substancji. Wyniki wyszukiwania są przedstawiane w skali od 0 do 20, przy czym im wyższa ocena, tym dany kosmetyk jest bardziej bezpieczny. Lista składników jest klikalna, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o każdej substancji, która tworzy dany kosmetyk.

Cosmeticon – aplikacja analizująca skład kosmetyków dla przyszłych mam i nie tylko

cosmeticon - aplikacja do kosmetyków dla mam
Źródło: Sklep Google

Analiza składu kosmetyków jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. Aby upewnić się co do bezpieczeństwa danego produktu, przyszłe mamy mogą skorzystać z Cosmeticon. Aplikacja analizująca skład kosmetyków błyskawicznie skanuje zdjęcie wykonane telefonem. Następnie program podaje informacje o zawartych w kosmetyku: alergenach, substancjach potencjalnie szkodliwych, składnikach zakazanych w UE, związkach rakotwórczych czy też niezalecanych w czasie ciąży.

Think Dirty – skaner składu kosmetyków i produktów do higieny osobistej

analiza składu kosmetyków w think dirty
Źródło: Sklep Google

Jeśli chodzi o aplikacje do sprawdzania składu kosmetyków, warto sprawdzić także Think Dirty. Program powstał w celu ułatwienia konsumentom odnajdowania bezpiecznych alternatyw dla produktów zawierających toksyczne składniki. Za jego stworzenie odpowiada Lily Tse. Jej firma Think Dirty od wielu lat bada wpływ kosmetyków na zdrowie, by móc edukować oraz wspierać konsumentów w branży kosmetycznej. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Think Dirty jest 10-stopniowa skala oceny składu danego kosmetyku. Im wyższą notę otrzyma dany produkt, tym większa jest jego szkodliwość.

EWG’s Healthy Living – mobilny skaner składu kosmetyków, środków czystości i produktów spożywczych

Aplikacja analizujące skład kosmetyków
Źródło: Sklep Google

EWG’s Healthy Living to przykład wielofunkcyjnej aplikacji do kosmetyków, środków czystości i żywności. Za jej stworzenie odpowiada Environmental Working Group, amerykańska grupa aktywistów specjalizujących się między innymi w badaniach toksycznych chemikaliów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Aplikacja umożliwia skanowanie kodów kreskowych produktów i następnie sprawdzenie ich list składników. 10-stopniowa ocena EWG, a także informacja na temat dostępności badań związanych z daną substancją mogą pomóc w podjęciu decyzji na temat stosowania danego produktu.

Happy Rabbit – aplikacja do kosmetyków wegańskich

happy rabbit aplikacja do kosmetyków wegańskich
Źródło: Sklep Google

Przy pomocy aplikacji do sprawdzania składu kosmetyków można dowiedzieć się również, czy dany produkt był testowany na zwierzętach. Taką opcję oferuje ostatnia pozycja w naszym rankingu — Happy Rabbit. Polska aplikacja stanowi największą w naszym kraju bazę wegańskich kosmetyków. O jej popularności świadczy najlepiej ogromna społeczność zgromadzona wokół bloga Happy Rabbit oraz kanałów w Social Media.

Sprawdzanie składu kosmetyków online

Na koniec warto wspomnieć także o stronach internetowych, które umożliwiają sprawdzenie składu kosmetyków online. Należą do nich np.:

Wspomniane powyżej witryny powstały, aby wspomóc społeczeństwo w podejmowaniu bardziej świadomych decyzjach konsumenckich. Zachęcamy do ich przetestowania!

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.