Darmowe e-booki po polsku i angielsku. Lista 10 najlepszych stron z darmowymi e-bookami

12.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Darmowe e-booki po polsku i angielsku. Lista 10 najlepszych stron z darmowymi e-bookami
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Popularność czytników e-booków oraz samego formatu e-book znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. W dzisiejszych czasach możemy wziąć ze sobą na bezludną wyspę nie jedną książkę, lecz ich tysiące, w wygodnych cyfrowych wersjach. Skąd pobierać e-booki za darmo? Podpowiadamy w artykule.

Skąd pobrać darmowe e-booki? TOP 10 witryn

W Internecie jest wiele miejsc, w których można legalnie pobrać cyfrowe książki. Skąd pobierać e-booki za darmo? Poniżej prezentujemy TOP 10 witryn, które to umożliwiają.

Wolne lektury

Wolne lektury
Źródło: Wolne Lektury

Darmowe e-booki po polsku znajdziemy na stronie Wolne Lektury, prowadzonej przez fundację o tej samej nazwie. Projekt powstał dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest ułatwienie dzieciom i młodzieży z najuboższych rodzin dostępu do dzieł, do których prawa autorskie wygasły. W obszernej bibliotece znajdziemy Boską Komedię Dantego Alighieri w przekładzie Korsaka, Małego Księcia Antoine de Saint-Exupery’ego, Baśnie Hansa Christiana Andersena i wiele innych książek w postaci audiobooków lub e-booków za darmo. 

Wikiźródła

Wikiźródła
Źródło: Wikiźródła

Wikiźródła to kolejne miejsce w polskim Internecie, gdzie znajdziemy e-booki za darmo do pobrania. Wielojęzyczny serwis gromadzimy dzieła znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji. Książki można pobrać w różnych formatach (EPUB, PDF, MOBI), znajdziemy wśród nich takie tytuły, jak np.: Księga dżungli Rudyarda Kiplinga, Oliwer Twist Karola Dickensa czy też Potop Henryka Sienkiewicza.

Projekt Gutenberg

Projekt Gutenberg
Źródło: Gutenberg

Wiele darmowych e-booków po angielsku znajdziemy w witrynie Gutenberg. Internetowa biblioteka bezpłatnych książek powstała z inicjatywy Michaela Harta, twórcy pierwszego w historii e-booka. W zbiorach można znaleźć wiele ciekawych tytułów, w różnych formatach i wersjach językowych, przykładowe z nich to: Romeo and Juliet (Romeo i Julia) Williama Shakespeare’a czy też Father Goriot (Ojciec Goriot) autorstwa Honoré de Balzac.

Polona

polona
Źródło: Polona

Polona to strona internetowa z darmowymi e-bookami zarządzana przez Bibliotekę Narodową. W witrynie znajdziemy wiele ciekawych zdigitalizowanych książek, tak różnorodnych, jak np. Lalka Bolesława Prusa, opowiadania Stanisława Lema czy też poezja Tadeusza Różewicza. Z funkcjonalności Polony można korzystać także na urządzeniach mobilnych — służy temu dedykowana aplikacja.

Fantastyka Polska

fantastyka polska
Źródło: Fantastyka Polska

Fantastyka Polska to baza darmowych e-booków po polsku, z gatunku science fiction, fantasy, horroru i postapo. Serwis powstał z inicjatywy polskiego pisarza science fiction oraz fantasy, dziennikarza i wydawcy, Roberta J. Szmidta. Ma on za zadanie uchronić przed zapomnieniem dzieła takich pisarzy jak np. Andrzej Drzewiński, Dawid Juraszek czy też Wiktor Żwikiewicz. Udostępnione w witrynie teksty literackie mogą być ściągane bezpłatnie, ale bez uzyskania zgody autora nie wolno ich modyfikować ani też wykorzystywać do celów komercyjnych.

Chmura czytania

chmura czytania
Źródło: Chmura czytania

Chmura czytania to portal z darmowymi e-bookami, prowadzony przez Fundację Festina Lente z Warszawy. W bazie znajdziemy takie klasyki jak np. ballada Król olch Goethego czy też opowiadanie Tajemniczy dwór Honore de Balzac. Gromadzi on także e-booki po angielsku za darmo, np. Amy Foster Josepha Conrada czy The Sphinx Oscara Wilde’a.

Wattpad

wattpad
Źródło: Wattpad

Wattpad to platforma dla pisarzy i czytelników. Serwis daje internautom dostęp do e-booków za darmo, natomiast autorom pozwala na publikację oraz rozpromowanie ich dzieł. Wattpad współpracuje z Sony Pictures Entertainment oraz Hulu, dlatego witryna powinna zainteresować pisarzy, którym marzy się adaptacja ich tekstów w postaci serialu telewizyjnego czy też produkcji filmowej.

Free-Ebooks.net

Free-Ebooks.net
Źródło: Free-Ebooks.net

Free-Ebooks.net to baza ponad 40 000 darmowych e-booków na Kindle i nie tylko. Po zarejestrowaniu się w serwisie można otrzymać co miesiąc 5 bezpłatnych książek w postaci cyfrowej. Wśród nich można znaleźć zarówno literaturę faktu, jak i powieści z gatunku fantasy i science-fiction, poradniki czy też artykuły akademickie.

Open Library

Open Library
Źródło: Open Library

Open Library to wirtualna biblioteka, która powstała z inicjatywy instytucji non-profit Internet Archive z siedzibą w San Francisco. W serwisie znajdziemy wiele różnych e-booków po angielsku za darmo, takich jak np. The Adventures of Sherlock Holmes (Przygody Sherlocka Holmesa) Arthura Conana Doyle czy też Pride and Prejudice (Duma i uprzedzenie) Jane Austen. Dostępne są zarówno darmowe e-booki, jak i audiobooki.

Manybooks

manybooks
Źródło: Manybooks

Manybooks to kolejny przykład strony internetowej, na której znajdziemy wiele darmowych e-booków po angielsku. Książki w postaci cyfrowej można pobrać, możliwe jest także czytanie w trybie online, w oknie przeglądarki internetowej. Kolekcja składa się z ponad 50 000 bezpłatnych e-booków, są one dostępne także w dedykowanej aplikacji mobilnej.

Księgarnie z darmowymi e-bookami

Często się zdarza, że darmowe e-booki, po polsku i nie tylko, oferują księgarnie internetowe. Zabieg ten może mieć na celu zapoznanie z nowościami lub zachęcenie do zakupu całej serii danego autora.

Skąd pobrać darmowe e-booki? Taką możliwość dają np.:

Atrakcyjne promocje na e-booki i audiobooki można znaleźć w sklepach Empik. E-booki za darmo można pobrać także z Amazon Kindle Store oraz Apple Books Store.

Gdzie można kupować e-booki? Jak kupować je taniej?

Skoro wiemy już, skąd pobierać e-booki za darmo, na koniec warto wspomnieć o tym, gdzie można kupić cyfrowe książki w atrakcyjnych cenach. Jednym z narzędzi, które pomogą w polowaniu na okazje dostępne w księgarniach, jest Bindly. To darmowe rozszerzenie do przeglądarki Chrome, dzięki któremu szybko porównamy ceny danej książki, zarówno w wersji papierowej, jak i e-book. Podczas analizy cen pod uwagę brana jest większość dużych polskich księgarni: Empik, Helion, Ebookpoint, Bonito, Gandalf i wiele innych.

Jak kupować e-booki taniej? Możesz wykorzystać do tego celu porównywarkę ofert cen e-książek. Dzięki temu kupisz e-booki w najniższej możliwej cenie.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.