Siri dostanie AI i gruntownie się zmieni (ale tylko na wybranych modelach iPhone)

15.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Siri dostanie AI i gruntownie się zmieni (ale tylko na wybranych modelach iPhone)
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W poniedziałek odbyła się prezentacja inaugurująca tegoroczną konferencję WWDC, podczas której przedstawiono między innymi system Apple Intelligence. To pakiet funkcji wykorzystujący sztuczną inteligencję, który mocno wsparł także asystenta głowowego Siri. Co potrafi nowa, inteligentniejsza Siri? Czy wreszcie doczekamy się Siri po polsku?

Apple Intelligence to między innymi Siri na sterydach

Apple Intelligence to system sztucznej inteligencji, który opracowany został przez Apple. Jest on zintegrowany z iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS 15 i korzysta z dobrodziejstwa modeli generatywnych, które w swoim działaniu uwzględniają kontekst użytkownika.

System Apple Intelligence mocno wsparł asystenta głosowego Siri. Została ona jeszcze bardziej zintegrowana z systemem operacyjnym urządzenia. W swoim działaniu uwzględnia kontekst użytkownika, dzięki czemu między innymi serwuje bardziej trafne odpowiedzi.

Siri

Najważniejsze zmiany w Siri

Ważną zmianą jest wprowadzenie możliwości komunikowania się z Siri za pomocą poleceń pisemnych. Wystarczy dwukrotnie stuknąć w dolną część ekranu w dowolnym miejscu w systemie, by rozpocząć wpisywanie żądania dla Siri. Przypomnijmy, że do tej pory komunikowanie się z tym asystentem było możliwe tylko w formie głosowej.

Zniknęła charakterystyczna ikona, która w poprzednich wersjach iOS pojawiała się po wywołaniu Siri. Zastąpiono ją kolorowym światłem okalającym ekran, co ma być symbolem głębszej integracji.

wywolywanie siri

Dzięki Apple Intelligence Siri lepiej rozumie ludzki język i odpowiada w bardziej naturalny sposób. W przypadku serii pytań uwzględnia ona kontekst rozmowy, więc nie trzeba za każdym razem precyzować pytania, dlatego dialog z wirtualnym asystentem brzmi zdecydowanie bardziej naturalnie.

Ciekawostką jest to, że Siri będzie w stanie przekazywać informacje na temat obsługi urządzeń marki Apple i pomóc użytkownikowi, gdy będzie on mieć problem z wykonaniem jakiejś czynności na iPhonie, iPadzie czy komputerze Mac.

Sztuczna inteligencja sprawia, że Siri będzie się uczyć i w odpowiedni sposób wykorzystywać różne aplikacje i dane, które będą je zasilać. W działaniu pod uwagę brane będzie także to, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie, co sprawi, że komunikacja będzie bardziej intuicyjna.

nowe możliwości Siri

Kolejną nowością będzie podejmowanie przez Siri akcji z wykorzystaniem jednej lub wielu aplikacji systemowych oraz firm trzecich. Można na przykład poprosić, by wysłała do danej osoby wiadomość iMessage z konkretnymi zdjęciami, na których jest ta osoba i które zostały wykonane w danym czasie lub w danym miejscu.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o rozumieniu kontekstu użytkownika przez Siri. W trakcie prezentacji zapytano Siri: „kiedy ląduje samolot mamy?”. Znalazła ona informacje o locie oraz porównała je z aktualnymi informacjami dotyczącymi ewentualnych opóźnień, by dać jak najbardziej użyteczną odpowiedź.

Czy dzięki Apple Intelligence będziemy się mogli cieszyć Siri po polsku?

Musimy Was zmartwić, ale przynajmniej w najbliższym czasie nie pojawi się Siri po polsku. System Apple Intelligence, na którym oparta jest nowa wersja tego asystenta głosowego, działać będzie tylko na urządzeniach, których domyślnym językiem będzie amerykański angielski.

Co więcej, potrzebny będzie iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max oraz iPad i Mac z czipem M1 lub nowszym. Warunkiem jest oczywiście także zainstalowany system iOS 18, iPadOS 18 lub macOS 15 Sequoia. System Apple Intelligence dostępny będzie tej jesieni, ale konkretna data nie jest znana.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.